X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 3382
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Spotkanie z rówieśnikami z różnych krajów - zajęcia otwarte

Nowinka, dnia 03.06.20

Scenariusz zajęć otwartych, dnia 03.06.2008r.
- oddział przedszkolny;
- nauczyciel prowadzący – Halina Żylińska

Temat zajęć: Spotkanie z rówieśnikami z różnych krajów.

Cele: - Akceptacja odmiennego wyglądu rówieśników z różnych krajów;
- Ukazanie podobieństw i różnic w tradycji i kulturze (życie codzienne, stroje, muzyka, domy ) dzieci z różnych kontynentów;
- Rozbudzenie zainteresowań poznawczych świata;
- Doskonalenie umiejętności czytania , liczenia;
Metody: słowno – muzyczne, oglądowe, plastyczne ;
Forma : zbiorowa, praca indywidualna ;
Środki dydaktyczne: teksty wierszy: E. Szelburg – Zarembiny pt. ,,Lunamuk”, J. Tuwima pt. ,, Bambo”, B. Lewandowskiej pt. ,, Lapończyk i ren”, fotografie dzieci z różnych krajów świata autorstwa Corel Corp( w J. Białobrzeska,, Od A do Z”),odtwarzacz CD, płyta CD-Wesoła szkoła sześciolatka cz.2 , podręcznik ,,Wesoła szkołasześciolatka” cz.5, ,,Wesoła szkoła sześciolatka”- przewodnik metodyczny cz. 5; rozsypanka literowa, kolorowy papier, wycinanki, papier samoprzylepny, klej, kredki, nożyczki, ołówek, kredki, kolorowanka, kartoniki z cyframi 1-9, plansze demonstracyjne ( mapy), albumy.

Przebieg zajęć:

1.Zabawa ruchowa : Nauczyciel objaśnia przebieg zabawy , dzieci biegają swobodnie , na umówiony sygnał N pokazuje dowolny kartonik z cyfrą ( 1-9 ) i dzieci muszą zebrać taką liczbę elementów( np. klocki, maskotki itp.) jaką wskazuje kartonik. Głośne przeliczanie elementów. 2.( Dzieci zebrane na dywanie) Wprowadzenie do tematyki dnia – wysłuchanie wierszy:
Lunamuk Lapończyk i ren
Przy Eskimosce mamie, Tam, gdzie biała zima
przy Eskimosie tacie wcale się nie kończy,
mały Eskimos Lunamuk w saniach się zatrzymał
w lodowej żyje chacie. kolega Lapończyk.
Jest niski, krępy, Od dobrego rena,
przy tym – zuch! który ciągnął sanie,
Więc nic dziwnego chyba, jeszcze kubek mleka
że już polują z tatą Lapończyk dostanie!
we dwóch Barbara Lewandowska
na foki i na wieloryba.
Ewa Szelburg - Zarembina

Bambo
Murzynek Bambo w Afryce mieszka.
Czarną ma skórę ten nasz koleżka.
Uczy się pilnie przez całe ranki
Ze swej murzyńskiej pierwszej czytanki.
A gdy do domu ze szkoły wraca,
Psoci , figluje – to jego praca.
Aż mama krzyczy : ,, Bambo łobuzie!”
A Bambo czarną nadyma buzię.
Mama powiada : ,, Napij się mleka”,
A on na drzewo mamie ucieka.
Mama powiada : ,, choć do kąpieli”,
A on się boi , że się wybieli.
Lecz mama kocha swojego synka,
Bo dobry chłopak z tego Murzynka.
Szkoda, że Bambo czarny , wesoły
Nie chodzi z nami do szkoły.
Julian Tuwim

3. Rozmowa na temat wysłuchanych wierszy.
- O kim były wysłuchane przez was wiersze?
- Jak mają na imię dzieci?
4. Wspólne oglądanie zdjęć, albumów, mapy z kontynentami . Wyszukiwanie kontynentów, na jakich mieszkają dzieci z w/w wierszy.
Oglądanie zdjęć dzieci z różnych stron świata. Zwrócenie uwagi na charakterystyczne cechy wyglądu, stroju, przynależności narodowej.
5. Przypomnienie wiersza pt. ,, Eskimosek”( wiersz dzieci uczyły się na pamięć w pierwszym półroczu podczas poznawania litery E, e). Głośna recytacja z improwizacją ruchową.
Eskimosek
Gdzieś hen daleko, po lodzie biega,
W ciepłym futerku mały kolega.
Ma skośne oczy , zadarty nosek,
Czy wiecie kto to?
To Eskimosek !

6. Słuchanie fragmentów muzyki ( płyta CD): murzyńskiej, chińskiej, polskiej.
7. Opowieść ruchowa przy muzyce z różnych krajów. Gdy dzieci słyszą daną muzykę , ruchem , gestem , mimiką opowiadają jej treść – swobodna ekspresja muzyczno – ruchowa.
8. Dzieci zebrane przy stolikach – praca z książką ,, Wesoła szkoła sześciolatka”
k. s. 50, 51 ćw.1
- Charakterystyczne cechy wyglądu i stroju dzieci z innych krajów;
- Układanie z rozsypanki literowej imion dzieci z różnych krajów.
Kolorowanie drogi do domów każdego dziecka.
Odczytywanie imion, odszukanie w Wyklejance nalepek z imionami dzieci i nalepianie pod domami.
N. : Jaką literą zaczynają się imiona dzieci?
- Utrwalenie cyfr 1 – 10. k. s.52 ćw. 1
Połącz kredką kropki od 1 do 10, a wyczarujesz coś w czym dobrze się czuje mały Indianin i jego siostra. Różnice stroju Indian od strojów innych dzieci.
- Ćwiczenia w czytaniu k. s. 52 ćw. 2
Odczytywanie imion na balonikach. Wyszukiwanie i liczenie imion polskich dzieci i imion dzieci z innych krajów, Kolorowanie tylko tych balonów, na których są polskie imiona.
9. Zabawa muzyczno – ruchowa przy piosence pt. ,, Podajmy sobie ręce”(płyta CD).
- W rytm melodii zwrotek dzieci podskakują swobodnie po sali.
- Gdy usłyszą refren, tworzą duże koło, w pierwszej części poruszają się w prawo, w drugiej części refrenu w lewo.
- Podczas III zwrotki dzieci biegają w parach.
- Refren- wiążą duże koło.
10. Przygotowanie materiałów papierniczych, nożyczek.
,, Mój kolega z innego kraju”- wycinanka z kolorowego papieru.
- Objaśnienie i pokaz wykonania pracy przez nauczyciela;
- Praca indywidualna dzieci.
- Obserwacja dzieci , ich pomysłowości , samodzielności , doboru kolorystyki pracy i estetyki.
- Wybór najciekawszych prac.
- Ocena prac i zorganizowanie wystawy .
11. Dzieci zebrane na dywanie. Gra interakcyjna - ,,Mój przyjaciel”.
Zapraszam was do gry ,,Mój przyjaciel”. Stańcie na chwilę i zamknijcie oczy...Unieście do góry ręce i spróbujcie dotknąć dłońmi sufitu...wyciągnijcie się jeszcze bardziej... i bardziej. Otwórzcie oczy i połóżcie się lub usiądźcie na dywanie... Znów zamknijcie oczy i nie otwierajcie ich, aż wam dam znak... Oddychajcie głęboko i wyobraźcie sobie, że powietrze dociera aż do nóg i rąk...Pomyślcie teraz o swoim przyjacielu... jeżeli nie macie w tej chwili żadnego przyjaciela, to wymyślcie go sobie... Przyjrzyjcie mu się dobrze. Jak wygląda?... Czy jest wysoki?... jaki ma kolor włosów?... jakie ma oczy?... Wyobraźcie sobie, że bierzecie przyjaciela za rękę i idziecie się bawić. Dokąd pójdziecie? Czy jest wam dobrze? O czym z nim rozmawiacie?... Pożegnajcie teraz przyjaciela... Wróćcie znów do przedszkola i otwórzcie oczy... Rozejrzyjcie się wokół siebie... Czy także tutaj macie przyjaciół?... Czy ktoś chciałby nam opowiedzieć , kto jest jego przyjacielem?
12. Opowiadanie przez nauczyciela dodatkowych ciekawostek na temat dzieci z innych stron świata( życie codzienne, tradycje) itp.
13.Dzieci zebrane przy stolikach z przyborami do kolorowania.
Kolorowanie ,, kartki z kalendarza”.
14.Podsumowanie dnia.
15.Pożegnanie.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.