X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 33798
Przesłano:

Na czym polega przewaga agenta w rozmowie z panem Fusi? Konspekt zajęć z języka polskiego kl.VI

Cele lekcji:
Po lekcji uczeń potrafi:
• Czytać płynnie tekst literacki
• Wyszukiwać w tekście potrzebne informacje
• Gromadzić słownictwo opisujące postać literack?

• Pracować ze słownikiem
• Uzasadniać własne opinie
Metody lekcji:
• Metoda programowa: Praca z tekstem, rozmowa sterowana, praca ze słownikiem
• Metoda aktywizująca: dyskusja, drama – wchodzenie w rolę, praca w grupach
Środki dydaktyczne:
• Literatura, Strona 210 – 214, Michael Ende „Agent XYQ/384/b”, „Słownik języka polskiego”

Przebieg zajęć:
1. Zapis tematu. Przygotowanie do zajęć.
2. Głośna lektura tekstu.
3. Praca w grupach. Każda z grup wyszukuje odpowiednio w tekście:
- Wyrazów bliskoznacznych do czasownika „czas” (G1)
- Określeń, które informują wprost o samopoczuciu Fusiego podczas rozmowy (G2)
- Zwrotów ze słowem „czas” używanych przez agenta (G3)
4. Głośna lektura zaznaczonych fragmentów tekstu. Dyskusja na temat „o czym świadczą takie określenia?”
5. Praca ze słownikiem. Wyszukiwanie słowa manipulacja i związanych z nią zwrotów.
6. Rozmowa sterowana na temat tekstu:
- Kto jest bohaterem tekstu?
- Czego dotyczy rozmowa?
- Jak zachowuje się Fusi?
- W jaki sposób prowadzi rozmowę agent?
- Kto przewodzi w rozmowie?
- Na czym polega przewaga agenta?
7. Zapis wniosków:
Potraktowany przez zaskoczenie fryzjer nie panował nad sytuacją. Przez cały czas narastały w nim strach i poczucie bezradności.
Na czym polegała przewaga agenta?
- Nie jest sam – powołuje się na autorytet instytucji
- Podpiera się magią liczb
- Dysponuje szczegółowymi danymi na temat Fusiego
- Mówi zdecydowanie, pewnie, nie dopuszcza sprzeciwu
- Nie podnosi głosu, nie angażuje się emocjonalnie, jedynie gestykuluje
- Ustawia klienta w roi bezradnego dziecka, które należy skarcić
8. Drama – wchodzenie w rolę. Uczniowie wcielają się w role Fusiego i agenta. Starają się własnymi słowami odegrać przebieg rozmowy między bohaterami.
9. Zapis pracy domowej:
Przeczytaj tekst „Mały Książę rozmawia ze Zwrotniczym”

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.