X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 3369
Przesłano:

Zabawy i rozgrywki sportowe z dziećmi niepełnosprawnymi umysłowo

Cele:
- Rozwijanie umiejętności współdziałania(zabawy) w grupach.
- Sprawne ustawianie się w określonych szykach, przyjmowanie wskazanych pozycji wyjściowych.
- Reagowanie na ustalone szyki i sygnały.
Kształtowanie zwinności, szybkości, siły.
Rozwijanie ogólnej sprawności.

Metody:
-słowna;
-pokazowa;
-praktyczna.

Forma zajęć:zajęcia w parach, zajęcia w grupie, ćwiczenia indywidualne.

Środki dydaktyczne: szarfy, piłki, woreczki z grochem, skakanki, gazety, balony, chusteczki, płyta z muzyką.

Przebieg zajęć:

1. Czynności organizacyjno-porządkowe. Wskazanie potrzeby systematycznego ćwiczenia, jego wpływu na zdrowie i sprawność.

2. Wszechstronna rozgrzewka
- ćwiczenia indywidualne;
- ćwiczenia w parach.

3. Zabawa "Bliźniaki"

W tej zabawie dzieci łączą się w pary i trzymają się za ręce.
Na hasło"naprzód" pary rozdzielają się i dzieci poruszają się, biegając w rozproszeniu. Kiedy wychowawca krzyknie "bliźniaki" dzieci muszą ponownie uformować -jak najszybciej- początkowe pary.
Ta sama zabawa może zostać przeprowadzona według różnych sposobów łączenia "bliźniaków" w pary.Jeżeli wychowawca krzyczy "czoło" dwóch towarzyszy musi się szybko połączyć i przylgnąć do siebie czołem. Jeśli wychowawca krzyknie "kolano", "grzbiet","kark", " łokieć", "pieta" lub inne części ciała, biegające dzieci znowu będą musiały uformować początkową parę, stykając się wskazanymi częściami ciała.

4. Zabawa "Balonowy walc"

W tej serii propozycji każda para dzieci ma do dyspozycji nadmuchiwany balon umiarkowanej wielkości. Bez pomocy rąk dzieci muszą prowadzić balon we wszystkich kierunkach w obrębie wyznaczonego pola, stosując się do określonych zasad: początkowo wychowawca proponuje prowadzenie ramię/ramię, potem biodro/biodro następnie czoło/czoło i grzbiet/grzbiet.
Te same sposoby prowadzenia mogą być następnie wykonywane w rozmaitych rytmach : powoli, szybkim krokiem, truchtem, zbliżając się do kroku tanecznego, utrzymując balon brzuch/brzuch.
Para która jest odpowiedzialna za upadek balonu lub jego pęknięcie , zostaje wyeliminowana.

5. Zabawa "Wyścig raków"
W zabawie uczestniczyć może nieograniczona liczba dzieci. Uczestnicy dobierają się w pary tak, aby dzieci z jednej pary były w miarę możliwości tego samego wzrostu. Członkowie pary odwracają się do siebie plecami i splatają ramiona, tworząc w ten sposób "raka". Wychowawca ustala metę w odległości odpowiadającej wiekowi i liczbie" raków".Wszyscy stają na linii startu i na znak "naprzód" ruszają. Mają swobodę poruszania sie jak chcą :bokiem, skokami, do przodu, przeciąganym lub niesionym kolegą itp.Zwycięża "rak", który bez zwolnienia splotu rąk jako pierwszy osiągnie metę.

6. Rozgrywki w grupach:
- wyścig z przewlekaniem się przez szarfę;
- wyścig z przeskokami przez skakankę;
- bieg z woreczkiem na głowie;
- sztafeta z toczeniem piłki ręką;
- wyścig raków z woreczkami;
- podskoki z piłką między nogami;
- rzuć do góry i złap woreczek;
- na czworakach obok liny;
- bieg na gazetach;
- skoki zajączka;
- pociąg;
- stonoga.

7. Ćwiczenia rozluźniające przy muzyce.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.