X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 33682
Przesłano:
Dział: Logopedia

Scenariusz warsztatów z rodzicami

Scenariusz warsztatów z rodzicami
Cele:
- Usprawnienie narządów mowy;
- wydłużenie fazy wydechowej;
- słuchowe różnicowanie głosek [z-ž];
- utrwalenie głosek szumiących;
- doskonalenie koordynacji ruchowo - słuchowej;
- współpraca w grupie;
- ćwiczenie analizy głoskowej.
Dziecko:
- precyzyjnie wykonuje ćwiczenia artykulatorów;
- dmucha na piórka- wykonuje wdech nosem - wydech ustami;
- różnicuje słuchowo głoski [z-ž], wysłuchuje którą z głosek słychać w wyrazie;
- ilustruje treść utworów muzycznych gestem i ruchem;
- planuje ruch w przestrzeni;
- dokonuje analizy głoskowej wyrazu.
Metody pracy:
Pedagogika zabawy - Klanza, wzrokowa, słuchowa, demonstracja, ćwiczenia logopedyczne, zadań stawianych dziecku, objaśnienia , instrukcje.
Formy pracy: indywidualna, grupowa.
Środki dydaktyczne: nagrania utworów: Cześć, hej, cześć , ok , Champs -Elysees, Karuzela. Piórka, obrazki, chusta, karta pracy Szop Pracz, worek z przedmiotami w różnych kolorach, opowiadanie artykulacyjne Jaś i Małgosia.

Przebieg zajęć:

1. Pogadanka "Czynniki wpływające na rozwój mowy dziecka"
2. Powitanie piosenką Cześć, hej, cześć ok. Dzieci i rodzice ustawieni w pary stoją po kole twarzami do siebie. Witają sie ze sobą wykonując określone gesty: cześć -podanie ręki, hej- przybicie "piątki", cześć -podanie ręki, ok - wysunięcie kciuka ku górze, czteroma krokami mijają się i stają plecami do siebie, witają sie z kolejną osobą.
3. "Jaś i Małgosia na targu" - dzieci i rodzice słuchają bajeczki, naśladują ćwiczenia narządów mowy prezentowane przez prowadzącą.
4. "Balonik". Zabawa oddechowa. Jas i Małgosia kupili na targu baloniki i musieli je nadmuchać. Dzieci i rodzice tworzą koło, które symbolizuje pusty balonik. Naśladują nadmuchiwanie balonika wykonując wdech nosem (usta lekko rozchylone) wydech ustami. Koło powiększa się. Kiedy balon jest duży pęka i powietrze ucieka a dzieci zbliżają się do siebie wybrzmiewając długie ssssssss.
5. "Afrykańskie zwierzęta" Tuz obok targu było duże zoo a w nim wiele zwierząt. Uczestnicy naśladują ruchy gesty za prowadzącą:
- małpy kołyszą sie na ogonach - kołyszemy sie z ręka wyciągniętą w dół;
- słonie kołyszą trąbami - kołyszemy ręką wyciągniętą na wyrskości nosa;
- papugi stroszą piórka - rozłożona dłonią machamy nad głową udając czubek z piór;
- żyrafy wyciągają szyję - wyciągamy wysoko proste i złączone ręce;
- motyle machają skrzydłami - zbliżamy do siebie nadgarstkami rozłożone dłonie;
- ryczą lwy - łaa, ręce układamy na kształt kocich pazurów;
- węże syczą - zygzakowate ruchy ręką w poziomie, syczenie sss;
- pająki - palcami jednej ręki przebieramy po wierzchniej stronie drugiej ręki.
6. Szop Pracz - wierszyk. Dzieci słuchają wiersza. Wyjaśnienie trudnych i nieznanych wyrazów: bacznie, szwalnia, balia. Dzieci nazywają obrazki - prawidłowo realizują głoski szumiące, układają je w kolejności zgodnej z treścią utworu. Odpowiadają na pytania dotyczące treści wiersza.
O kim jest wierszyk?
Co robił szop?
Co lubią szopy i czaple?
Co szop robił po pracy?

„Szop pracz”
Wczoraj szop pracz duży
szelki prał w kałuży.
Patrzył przy tym bacznie,
czy już biegną czaple.
Bo czaple i szopy
gnają do roboty!
Lubią też szalenie
bąbelki i pianę, czyszczenie i pranie,
i wszelkie inne
porządkowanie!
Lubią pralnie, lubią szwalnie.
Piorą w balii albo w wannie.
Szumi rzeczka. Szop nad rzeczk?

Odpoczywa, pije mleczko,
Bo był grzeczny – szop pracz duży,
Który szelki prał w kałuży.

Uzupełnianie karty pracy: kontynuowanie szeregów 2 elementowych, łączenie obrazka
z odpowiednim fragmentem. Kolorowanie obrazków.
7. Wielkie pranie - różnicowanie głosek [z - ž]. Dzieci nazywają obrazki na koszulkach. Wysłuchują którą z głosek słychać w wyrazie i wkładają do pralki z właściwym oznaczeniem.
8. Chusta i piórka - zabawa oddechowa. Na chustę układamy piórka i chwytamy chustę na wysokości brody. Na podane hasło mocno dmuchamy na swoje piórka tak by wpadły
w dziurę na środku chusty.
9. Taniec z chusta animacyjną "Jak Dawid tańczyć chcę"
- stajemy przy chuście (rodzic dziecko);
- przesuwamy chustę 8 X w prawo;
- przesuwamy chustę 8 X w lewo;
- unosimy chustę w górę i dzieci wchodzą do środka - przybijają piątki;
- dzieci wychodzą, chusta opada;
- unosimy chustę w górę wchodzą rodzice- przybijają piątki;
- rodzice wychodzą chusta opada;
- dwa kroki dostawne w prawo i w lewo;
- obrót wokół własnej osi i 3 razy uderzamy ręka o chustę.

Podziękowanie z zabawę.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.