X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 33671
Przesłano:
Dział: Przedszkole

W świecie wierszy Jana Brzechwy "Wizyta w ZOO" - scenariusz zajęć

opracowała: Agnieszka Warkoczewska

Scenariusz zajęć w grupie dzieci 4-letnich

Data: 01.02.2017 r
Temat tygodniowy: W świecie wierszy Jana Brzechwy.
Temat zajęć: „Wizyta w ZOO”.
Obszary z podstawy programowej:
1.2; 3.2; 4.2; 5.4; 7.2; 8.2; 14.4

Cele główne:
- Kształtowanie zainteresowania wierszami Jana Brzechwy.
- Rozwijanie ekspresji ruchowej i werbalnej.
Cele operacyjne:
Dziecko:
- Wymienia bohaterów wiersza.
- Rozwijanie umiejętności operowania głosem.
- Reaguje ruchem na muzykę.
- Układa obrazek z 4-5 elementów.
- Dopasowuje obrazki zwierząt do ich cieni.

Metody wg M.Kwiatowskiej:
- metody czynne- zadań stawianych dziecku do wykonania; kierowania aktywnością
- metody percepcyjne- udostępniania sztuki- utwory literackie i muzyczne; metoda obserwacji i pokazu
- metody słowne- rozmowy; objaśnianie i instrukcje, rozmowa, uczenie wierszy

Formy pracy:
z całą grupą, w zespołach, indywidualnie
Środki dydaktyczne:
Ilustracje zwierząt, książka z wierszami J. Brzechwy, obrazki zwierząt pocięte na części, plansza z obrazkami zwierząt; pacynka, różdżka, kolorowe kartony, odtwarzacz CD, płyta
z muzyką poważną, kartki ze zwierzętami i ich cieniami, kredki, kleje.

Przebieg:
1. Przywitanie z dziećmi piosenką „Wszyscy się witamy”. Dzieci śpiewają piosenkę i ilustrują jej treść ruchem.

2. Słuchanie wiersza Jana Brzechwy „ZOO”.

Matołek raz zwiedzał zoo
I wołał co chwila: "O-o!"
"Jaka brzydka papuga!"
"Żyrafa jest za długa!"
"Słoń za wysoki!"
"A po co komu te foki?"
"Zebra ma farbowane żebra!"
"Tygrys
Chętnie by mnie stąd wygryzł!"
"Na, a zajrzyjmy pod daszek:
Żółw - tuś, bratku, tuś!"
"A to? Ptaszek.
Niezły ptaszek -
Struś!"
Wreszcie zbliża się do wielbłąda,
Uważnie mu się przygląda
I powiada wskazując na niego przez kraty:
"Owszem, niezły. Niczego! Szkoda tylko, że garbaty!"

Dzieci słuchają wiersza, oglądają obrazki odsłaniane na tablicy przez nauczyciela podczas czytania utworu.
Rozmowa z dziećmi nt utworu. Dzieci wyjaśniają co to jest ZOO; wymieniają nazwy zwierząt występujących w wierszu.

3. Zabawa pantomimiczna „Małpie minki”.
Dzieci słuchają wiersza J. Brzechwy „Małpa”, a następnie ustawiają się w kole tyłem do siebie. Na znak nauczyciela odwracają się do siebie pokazując miny: smutną, wesołą, złą, zdziwioną.

4. Ćwiczenia fonacyjne „Odgłosy dzikich zwierząt”.
Dzieci słuchają wiersza J. Brzechwy „Tygrys”, a następnie wydają odgłosy, jak dzikie zwierzęta.

5. Zabawa dykcyjna „Dzik”.
Dzieci powtarzają wiersz J. Brzechwy z nauczycielem z różną intonacją głosu, w różnym tempie.

6. Układanie puzzli.
Dzieci w grupach 2-3 osobowych układają obrazek zwierzęcia z części na kartonie i nazywają go.

7. Zabawa pantomimiczna „Zwierzęta”.
Nauczycielka wypowiada rymowankę o określonym zwierzęciu, a dzieci naśladują zwierzęta za pomocą ruchu przy fragmentach utworów muzycznych.

Motylek: Aby odprężyć się małą chwilkę
Zamieniam wszystkie dzieci w motylki.
Słoń: Kto był leciutki ciężkim się staje-
Jak słoń i tańczy słoniowy taniec,
Słoń ciężko stawia swoje nogi
I pochylony jest do podłogi.

Konik: Teraz w koniki się zamieniamy
I po sali raźno biegamy.

8. Zabawa „Zwierzęta i ich cienie”
Dzieci dopasowują i przyklejają obrazki zwierząt obok ich cieni, a następnie kolorują obrazki.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.