X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 33625
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Korale dla mamy - ćwiczenia słuchowo - wzrokowo - ruchowe z elementami MDS M. Bogdanowicz

Scenariusz zajęć 4 – 5 latki
Treści programowe:
- Uczymy się czytać – (rozwijanie słuchu fonematycznego):
• wyodrębnianie w słowach sylab: dzielenie słów na sylaby,
• rytmiczne powtarzanie tekstów krótkich wierszyków, (akt. językowa)
- Przygotowujemy się do pisania – (Rozwijanie dyspozycji psychofizycznych niezbędnych do nabycia umiejętności pisania);
• rozwijanie koordynacji ruchowo – słuchowo – wzrokowej (wykorzystanie w zajęciach elementów Metody Dobrego Startu Marty Bogdanowicz)
• wykonywanie czynności wymagających zaangażowania mięśni dłoni, np. zgniatanie papieru,
• słowne określanie struktury kartki, (aktywność językowa)
W zajęciach wykorzystałam ponadto:
- elementy m. gimnastyki twórczej R. Labana
- pedagogiki zabawy
- dyscyplina bez nakazów – „Terapia muzyką ludową i ruchem”

Temat: „Korale dla mamy” – ćwiczenia słuchowo – wzrokowo – ruchowe z elementami MDS M. Bogdanowicz.
Cele: dziecko rytmiczne rysuje korale dla mamy podczas recytacji wiersza
Przebieg zajęć:
1. Zabawa „Ugniatanie kapusty” do melodii Kujawiaka – „Terapia muzyką ludow?

i ruchem”. Celem zabawy jest auto stymulacja stóp oraz uwolnienie napięć z nóg.
2. Zabawa „Mam na imię...” – dzielenie przez dzieci swoich imion na sylaby
z jednoczesnym wyklaskiwaniem.
3. Na tablicy umieszczony jest obrazek uśmiechniętej mamy czytającej dziecku książkę. Nauczycielka pyta dzieci co przedstawia ten obrazek. (Czy rodzice czytają wam książki? Dlaczego należy czytać książki?)
4. Słuchanie wiersza pt. „Moja mama”, który był ukryty w książce znajdującej się
w kąciku czytelniczym grupy.

Moja mama"

Moja mama ma oczy zielone i włosy bardzo ciemne.
A kiedy jest ze mną tuż obok,
jest mi tak bardzo przyjemnie.
Wesoło mi z moją mamą śmiać się, i bawić, i grać.
Mama wszystkiemu zaradzi, nie trzeba niczego się bać.

Przychodzi do przedszkola, uśmiecha się serdecznie.
Wyciąga do mnie ręce a ja ubieram się grzecznie.
Idziemy ulicami, oglądamy wystawy.
Wszystko nam się podoba i wszystko nas ciekawi.

W domu bawimy się misiem, rozwiązujemy zagadki.
Mama czyta mi książki o Kubusiu Puchatku.
A kiedy robi się ciemno na skraju łóżka siada.
Całuje mnie ciepło w czoło i bajki opowiada.

Nikt nie ma takiej mamy tylko ja jedna na świecie.
Długo możecie szukać, lecz takiej drugiej nie znajdziecie.
Prezent dla mojej mamusi zrobię dzisiaj sama,
By wyglądała wspaniale nawlokę na nitkę czerwone korale.

- O kim jest ten wiersz?
- O jakim prezencie dla mamy jest mowa w tym wiersz?

5. Nauka wiersza metodą ze słuchu: recytacja wiersza w nastroju wyrażającym: radość, smutek, zdziwienie, głośno, cicho. Mówienie rytmiczne wiersza z jednoczesnym wyklaskiwaniem, wytupywaniem. Uwzględnienie propozycji dzieci.
Nawlekam na nitkę czerwone korale...
bo mama w koralach wygląda wspaniale.
6. Zabawa „Gimnastyka indora” – do melodii tańca kaszubskiego (Terapia muzyką ludową i ruchem”. Celem zabawy jest rozładowanie nadmiaru energii w rękach
i nogach.
7. Dzieci siedzą przed tablicą, oglądają obrazek dziewczynki nawlekającej korale. Następnie rytmicznie mówią wierszyk i na podłodze rysują rytmicznie koraliki.
8. Dzieci siadają do stolików i rytmicznie mówią wierszyk rysując koraliki po wzorze na kartkach, następnie na tackach z kaszą (czynności porządkowe)
9. Dzieci siadają z powrotem na dywanie. Rozdają czerwone kartki, które następnie dokładnie oglądają, dotykają, pocierają. Opowiadają o swoich wrażeniach. Gniotą je w kulki (koraliki) i : wg gimnastyki twórczej R. Labana (wyczucie ciężaru)
- dmuchają na koraliki z różnym natężeniem
- trzymają koraliki z gracją i precyzją jako coś cennego i bardzo delikatnego
- trzymają koraliki, które wydają się bardzo ciężkie, niemal że nie do udźwignięcia
10. Następnie rytmicznie mówią wiersz i uderzają koralikami o podłogę.
11. Kolejno naklejają koraliki na przygotowany karton – tworząc w ten sposób korale dla mamy.
12. Zabawa „Moja okrągła buzia”- z pedagogiki zabawy KLANZA.
13. Ostatnim punktem zajęć (dopełnieniem) jest przyklejenie do korali dwóch połówek serduszek przez dzisiejszych gości.
14. Pochwalenie dzieci i podziękowanie za zajęcia.

Opracowała: Edyta Pawlukiewicz
Przedszkole Samorządowe Nr 17
Biała Podlaska

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.