X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 33478
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Tęgi mróz - zapoznanie z piosenką połączone z zabawą rytmiczną i ćwiczeniami z zakresu metody kinezjologii edukacyjnej

Temat kompleksowy: Zabawy na śniegu

Temat: „Tęgi mróz” – zapoznanie z piosenką połączone z zabawą rytmiczną i ćwiczeniami z zakresu metody kinezjologii edukacyjnej.

Wiek dzieci: 6-latki

Prowadząca: Izabela Kowalska

Cele główne:

­-zapoznanie z piosenką „Tęgi mróz”,
-odtwarzanie rymu podanego w formie symboli,
­-zapoznanie z zasadami bezpieczeństwa dotyczącymi zabaw zimowych .

Cele operacyjne:

­-dziecko dostrzega zmiany charakteru muzyki,
-rozpoznaje i nazywa zabawy i sporty zimowe,
­-dostrzega zmiany charakteru muzyki,
-odtwarza rytm w ruchach i gestach,
­-dysponuje sprawnością rąk oraz koordynacją wzrokowo – ruchową potrzebną do rysowania, wycinania i nauki pisania,
­-rozpoznaje i nazywa zabawy i sporty zimowe,
­-dzieli wyrazy na sylaby, wyodrębnia głoski,
­-zna drukowane litery, układa proste wyrazy z liter, potrafi je przeczytać,
­-uczestniczy w zabawie ruchowej.

Pomoce dydaktyczne:

­-piosenka „Tęgi mróz” - sł. A. Galica, muz. T. Pabisiak ,
­-wiersz „Zimą bawimy się bezpiecznie” – K. Tomiak – Zaremba,
­-ilustracje zabaw i sportów zimowych, podpisy,
­-grzechotki,
­-białe cegiełki o różnej długości ( wycięte z pasków papieru),
­-rozsypanka literowa,
­-kartki, klej, nożyczki, papier kolorowy.

Przebieg zajęcia:

1.Powitanie dzieci :
-„Witam wszystkich , którzy lubią zabawy na śniegu!”
- „Witam wszystkich, którzy mieli dziś założoną czapkę!”
2.Wysłuchanie piosenki „Tęgi mróz”. Rozmowa na temat tekstu i melodii.
3.Nauka tekstu i melodii piosenki.
4.Wyklaskiwanie rytmu piosenki. Dzieci po kolei wyklaskują i rytmicznie wymawiają jeden wers piosenki, a rytm refrenu wszyscy wystukują o podłogę.
5.Zabawa twórcza „Złośliwe echo”. Nauczyciel mówi rytmicznie jeden wers piosenki. Dzieci powtarzają wers, jak „echo”, zachowując dynamikę, tempo , intonację. Następnie „echo” staje się złośliwe i powtarza podane wersy zmieniając tempo, lub dynamikę.
6.Zabawa rytmiczna – „ Długo – krótko”. Dzieci odtwarzają rytm podany w formie długich i krótkich cegiełek przypiętych do tablicy grając na grzechotkach. Dzieci mogą same układać własne ciągi cegiełek i odtwarzać je na instrumentach.
7.Zabawa ruchowa „Zamrożone figurki”. Przy dźwiękach muzyki dzieci naśladują jazdę na łyżwach, przy dźwiękach wiatru zatrzymują się przyjmując wybraną pozę.
8.Rozmowa na podstawie ilustracji o zabawach i sportach zimowych. Zapoznanie z wierszem pt. „Zimą bawimy się bezpiecznie”. Dzieci wymieniają jak najwięcej zasad bezpieczeństwa, o których była mowa w wierszu.
9.Przyporządkowanie podpisów z nazwami zabaw i sportów zimowych do właściwych ilustracji. Dzielenie wyrazów na sylaby i na głoski. Przeliczanie ich ilości.
10.Rozsypanka literowa ( n-a-r-t-y, s-a-n-k-i). Dzieci otrzymują dwa wyrazy pocięte na litery ( każdy wyraz w innym kolorze) . Kartkę A4 zginają na połowę i na każdej połowie układają jeden wyraz. Na tablicy znajdują się wyeksponowane oba wyrazy. Z kolorowego papieru wycinają narty, sanki i przyklejają na właściwej połowie kartki.
11.Ćwiczenia z kinezjologii edukacyjnej „Symetryczne bazgranie” przy muzyce do piosenki „Tęgi mróz”. Odpoczynek i wyciszenie – ćwiczenie oddechowe „Kobra”.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.