X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 32958
Przesłano:
Dział: Przedszkole

"Jem sałaty, a Ty?" - projekt edukacyjny z zakresu edukacji zdrowotnej

„Jem sałaty, a Ty?”

Projekt edukacyjny

Izabela Kowalska
Przedszkole nr 35 im. Króla Maciusia I
w Poznaniu
Wstęp

Statystyki pokazują, że obecnie dzieci jedzą więcej ciastek i batoników niż mięsa, więcej cukierków niż jajek, a także wypijają więcej napojów gazowanych niż mleka.
Zdrowe odżywianie jest procesem niezbędnym do prawidłowego rozwoju dzieci. Poprzez jedzenie dostarczamy energię potrzebną do utrzymania funkcji życiowych.
Wraz z rozwojem dziecka następuje zwiększone zapotrzebowanie na zróżnicowaną dietę, dziecko odkrywa nowe smaki. Pobudza to jego zmysły, nie tylko smaku, ale także węchu, wzroku.
Jestem nauczycielką pracującą w przedszkolu od 25 lat. Od kilku miesięcy prowadzę warsztaty kulinarne dla dzieci pięcioletnich „Maciusiowa Kuchnia”. Za każdym razem, gdy ubieram swój strój – kuchenny fartuszek i biorę do ręki wielką drewnianą łychę, obserwuję zaciekawione uśmiechnięte buźki i odpowiadam na pytania dzieci dotyczące kulinarnych pyszności, które wspólnie mamy przygotować.

Dlaczego warsztaty kulinarne?
Lubię gotować dla mojej rodziny, lubię proste potrawy, które chętnie spożywają dzieci i z zapałem pomagają w ich przygotowaniu.

Chciałabym, aby na moich warsztatach przedszkolaki zdobywały informacje o smaku, temperaturze, zapachu, kolorze, fakturze, strukturze i o innych istotnych cechach pokarmów.

Moje warsztaty to zajęcia z gotowania dla dzieci, podczas których obok przyrządzania zdrowych i różnorodnych posiłków mali kucharze:
-uczą się rozróżniać warzywa, owoce, przyprawy i inne produkty spożywcze, poznają ich smaki i zapachy,
-zdobywają niezbędne umiejętności takie jak: krojenie, wyciskanie, ważenie,
-poznają zasady higieny pracy w kuchni oraz zasady zachowania się przy stole,
-poznają zasady zdrowego odżywiania się,
-wzmacniają wiarę we własne możliwości, rozwijają umiejętności zgodnej współpracy z rówieśnikami.

Projekt „Jem sałaty, a Ty?” opiera się na bazie doświadczeń prowadzonych przeze mnie warsztatów kulinarnych . Jest zakończeniem tegorocznego cyklu spotkań w „Maciusiowej Kuchni”, a jednocześnie ich posumowaniem.

Cele ogólne projektu:

-czerpanie radości z przygotowania posiłków i ich spożywania;
-kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych;
-zachęcanie do świadomego wybierania zdrowych produktów;
-kształcenie samoobsługi, sprawności manualnej w posługiwaniu się prostymi narzędziami, np.. sztućcami;
-kształcenie szacunku dla pracy, wysiłku własnego i innych.

Cele szczegółowe projektu:

-dziecko przełamuje bariery w kontakcie z tym, co nieznane, nowe;
-potrafi wskazać zdrowe posiłki i przekąski;
-zaznaje się z kalendarzem wegetacji warzyw w naszym klimacie;
-wymienić najważniejsze zasady bezpieczeństwa obowiązujące w kuchni;
-nazwać główne przyrządy stosowane w kuchni.

Przeznaczenie projektu

Adresatami projektu są dzieci pięcioletnie z Przedszkola nr 35 im. Króla Maciusia I w Poznaniu, które do tej pory uczestniczyły w warsztatach „Maciusiowa Kuchnia”.

Termin realizacji: maj 2016

Literatura:
Karty pracy -„Edukacja żywieniowa dla przedszkolaków’ M. Wawrzyniak, M. Hirowska, D.Łapa

Plan warsztatów

Temat:Dlaczego zdrowo jem?
ZDROWIE
Środki dydaktyczne:Plansze dydaktyczne: „Dlaczego zdrowo jem?”, „Piramida żywienia”,fartuszki, chusteczki na włosy,Zielone sałaty, talerzyki ,nasiona rzeżuchy, wata, pojemniki, konewka,Karta pracy nr 19.
Przebieg:
1.Pogadanka na temat zdrowego jedzenia na podstawie planszy „Dlaczego zdrowo jem?” oraz „Piramidy żywienia”. Wyjaśnienie terminów: węglowodany, białka, witaminy, tłuszcze. Podsumowanie wiadomości zdobytych w domu, w przedszkolu na zajęciach oraz na warsztatach kulinarnych.
2.Czynności higieniczne. Założenie fartuszków, chusteczek na włosy.
3.„Nasze sałaty” – rozróżnianie i nazywanie zgromadzonych sałat – pokaz sposobu dzielenia liści (rwanie palcami), degustacja. Rozmowa na temat smaku, faktury, koloru sałat.
4.Założenie hodowli rzeżuchy.
5.Porządkowanie kuchni.
6.Wypełnienie Karty pracy nr 19. Podział produktów na warzywa i owoce, stosowanie właściwych kolorów. Omówienie wypełnionych kart.

Temat:Jestem samodzielny .
BEZPIECZEŃSTWO

Środki dydaktyczne:plansza edukacyjna „Bezpieczeństwo w kuchni”,
fartuszki, chusteczki na włosy,deseczki, noże, talerze zielona sałata, ser żółty, szczypiorek, rzodkiewka, masło, pieczywo, szynka,worek na odpadki, ścierka do stołu, serwetki.

Przebieg:
1."Narzędzia w kuchni" – pokaz, omówienie zasad bezpiecznego używania narzędzi i sprzętu, wyróżnienie sprzętu, którego mogą używać tylko dorośli. Wykorzystanie planszy edukacyjnej „Bezpieczeństwo w kuchni”
2.Czynności higieniczne. Założenie fartuszków, chusteczek na włosy.
3.Przygotowanie narzędzi i produktów potrzebnych do sporządzenia kanapki z zieloną sałatą.
4.Samodzielne komponowanie kanapki z przygotowanych produktów. Dzieci smarują pieczywo masłem, przycinają nożem żółty ser, plasterki szynki, docinają zielony szczypiorek.
5.Porządkowanie stołu.
6.Prezentacja kanapek. Rozmowa na temat wyglądu kanapek, smaku. Degustacja.

Temat:Mój przepis na sałatkę.
KULTURA

Środki dydaktyczne:Plansza „Jak zachowujemy się przy stole?” , fartuszki, chusteczki na włosy,deseczki, noże, talerzyki, miseczki, widelce, łyżki,zielona sałata, szczypiorek, rzeżucha z własnej hodowli, pomidorki, por, rzodkiewki, oliwa, sól, pieprz, bazylia karteczki, długopis,podkładki dla każdego dziecka,worek na odpadki, ścierka do stołu, serwetki.

Przebieg:
1.Pogadanka na podstawie ilustracji na temat „Jak zachowujemy się przy stole?”
2.Czynności higieniczne. Założenie fartuszków, chusteczek na włosy.
3.Przypomnienie o zasadach bezpieczeństwa.
4.Przygotowanie narzędzi i produktów potrzebnych do sporządzenia kolorowej sałatki.
5.Wstępna obróbka produktów – mycie, krojenie, zrywanie rzeżuchy.
6.Propozycja przepisu na kolorową sałatkę z rzeżuchą.
7.Samodzielne komponowanie sałatki z ulubionych produktów.
8.Opowiadanie o efektach swojej pracy, wrażeniach wizualnych, zapachowych i smakowych.
9.Spisanie przez nauczycielkę indywidualnych przepisów dzieci.Przepisy dzieci zabierają do domu.
10.Degustacja sałatek.
11.Sprzątanie kuchni.
12.Uroczyste zakończenie warsztatów kulinarnych „Maciusiowa Kuchnia”. Podziękowanie dzieciom za współpracę i wręczenie pamiątkowych podkładek na stół „JEM SAŁATY , TY?”

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.