X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 3267
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Kto lubi wody smak? Dojrzałość operacyjna w uczeniu się matematyki

Temat: Kto lubi wody smak?

Cele ogólne:
- nabywanie przekonania, że woda jest niezbędnym czynnikiem dla życia na Ziemi
- poznanie wybranych zwierząt hodowanych w przedszkolu – rybki
- nabywanie opiekuńczego i odpowiedzialnego stosunku do ryb hodowanych w akwarium
- wzbogacenie słownika dziecka o nowe wyrazy
- rozwiązywanie prostych działań matematycznych z użyciem znaku „+”
- zapoznanie z techniką malowania na szkle
- inicjowanie ruchów prowadzących do współdziałania w grupie

Cele operacyjne (dziecko...):
- zna rolę wody w życiu roślin, zwierząt i ludzi
- potrafi dopasować działania matematyczne do odpowiedniego obrazka
- wie co to jest akwarium i zna ryby tam mieszkające (welony)
- wie jak należy opiekować się rybkami w akwarium
- potrafi malować na szkle
- zgodnie współdziała w grupie podczas zabawy z chustą animacyjną.

Metody:
- słowne: żywe słowo – rozmowa, objaśnienia, polecenia
- czynne: zadania stawiane do wykonania, zabawy z chustą animacyjną
- oglądowe – pokaz, obserwacja

Formy: zbiorowa, w parach

Środki dydaktyczne: obrazki przedstawiające kto lubi wodę, litery, zdania, szklanki i kubki z wodą, chusta animacyjna, akwarium z rybkami, farby, pędzle, naczynia szklane, płytki szklane, papierowe rybki i liście do dodawania, nagranie piosenki „Moje rybki”

Przebieg zajęcia:

1.N- ka podaje dzieciom szklanki wody, które wędrują od dziecka do dziecka
- Co znajduje się w szklance?
- Jaka jest woda, jaki ma kolor?
- Czy woda ma zapach?
Woda nie ma koloru, ani zapach, ale czy woda jest potrzebna?

2.Pokazanie obrazka wody
Ułożenie wyrazu „woda” z sylab umieszczonych na tablicy

3. N – ka zadaje dzieciom pytanie Czy wiecie kto lubi smak wody?
Rozwiesza na tablicy obrazki znajdujące sią na kropelkach wody: ryba, koń, człowiek, drzewa, motyl,, ważka, kaczki, kwiaty, żaby, rak.
Dzieci nazywają te obrazki i wypowiadają się na temat: Co stałoby się gdyby nagle na Ziemi zabrakło wody?

Pamiętaj: Bez wody nie byłoby życia. Bez pica człowiek może przeżyć nie dłużej niż pięć dni. Pamiętaj nie marnuj wody, oszczędzaj ją!

4. Zabawa ruchowa „Kwiaty zwiędłe i podlane”
Rozsypka- dzieci w przysiadzie podpartym - kwiaty zwiędły. N- ka spaceruje między dziećmi, dotykając ich głów kropelką z kartonu – podlewa kwiaty. Dotknięte dziecko – podlany kwiatek wolno prostuje się.
Na hasło n –ki – kwiaty zwiędły – dzieci powracają do przysiadu podpartego.

5. Woda, która podlewała kwiaty, to oczywiście deszcz. Powiedzmy rytmicznie tekst:

Sto kro – pe – lek
Prys – ka, plu – ska
To na no – sek
To na us – ta
Plusk, plusk, kap,kap

6.Zapraszam wszystkie dzieci na kubek wody mineralnej, życząc Smacznego
Chcę przypomnieć , że bez wody nie ma życia!

7. Zaproszenie do tablicy: Na listkach umieszczone są zwierzęta, kwiaty, które także lubią pić wodę i działania matematyczne. Połącz prawidłowo listki ze sobą.
8. N – ka zadaje zagadkę o rybce

Pływa w wodzie, pluska się
Ma płetwy i łuski rozdaje całuski
Co to jest, domyślcie się?
W środku ma ości, pływa bez trudności

9. Zabawa z chustą animacyjną
- „Fala duża i mała” – dzieci poruszają chustą raz delikatnie, raz gwałtownie
- „Nurkowanie” – dzieci wachlują chustą tworząc fale na morzu różnej
wielkości, idą jednocześnie do obwodzie koła. Na sygnał - „nurkujemy”
wszystkie dzieci chowają się pod chustą’
- „Rekin i ryby” – dzieci siedzą po obwodzie chusty, nogi mają pod chustą. N– ka wybiera rekina , który wchodzi pod chustę i strażników, którzy chodzą
wokół rybek.. Rekin łapie ryby, a strażnicy je ratują przed rekinem.

10. Rozmowa o tym, gdzie oprócz morza, stawu, jeziora, rzeki można
spotkać rybki. W akwarium

11. Dzieci słuchają piosenki „Moje rybki”, a do sali jest wnoszone akwarium.
Rozmowa o wyglądzie, przeznaczeniu, o rybkach, umieszczenie akwarium w kąciku przyrody, podpisanie : akwarium, 4 welony.

12. Dzieci dobierają się parami, przechodzą do stolików, gdzie n –ka zachęca
do malowania w parach akwarium na szkle ( na wielkich słojach lub płytkach szklanych). Udziela porad dotyczących techniki malowania na szkle.

13. Udzielenie pochwał za pomysłowość w wykonywaniu prac.
Podpisywanie prac przez przyklejanie do szkła papierowych rybek z nazwiskiem dzieci.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.