X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 32597
Przesłano:

Scenariusz zajęć terenowych z wykorzystaniem Ścieżki Ekologicznej Bakałarzewo dla klasy II szkoły podstawowej "Rośliny i zwierzęta najbliższej okolicy"

Scenariusz zajęć terenowych „Rośliny i zwierzęta w najbliższej okolicy” w klasie III szkoły podstawowej z wykorzystaniem Ścieżki Ekologicznej Bakałarzewo

Czas trwania: 90 minut

Cele lekcji:
- zna zwierzęta żyjące w najbliższej okolicy,
- zna ich domy i zwyczaje,
- zna drzewa rosnące w najbliższej okolicy,
- przyporządkowuje liście do drzew,


Metody i formy realizacji zajęć:

- pokaz,
- pogadanka
- opis
- burza mózgów,
- gry dydaktyczne,
- praca indywidualna i zbiorowa,

Materiały pomocnicze:

- karty pracy,
- tablice informacyjne,
- deptak „edukacyjny”,
- zagadki i ciekawostki o zwierzętach,


Przebieg zajęć:

Etap wstępny:

Gdy dzieci usłyszą powitanie, które mogą odnieść do siebie reagują w umówiony sposób (np. wołają „kwa, kwa”, „ku-ku, ku-ku”, „ćwir, ćwir”, klaszczą trzy razy w dłonie itp.

Witam wszystkich, którzy:

- hodują jakieś zwierzątko w domu,
- widzieli dziś dzikie zwierzę,
- słyszeli śpiew ptaka,
- lubią wycieczki,

Etap realizacji:

1. Uczniowie otrzymują karty pracy, z których mają odnaleźć nazwy drzew występujących w najbliższej okolicy:

Tajemnicze drzewo:

Jadłem wczoraj pyszny sos nalewany dużą chochlą.

Cyklon to silny wiatr.

Karol szanuje przyrodę.

Uwierz babci, ze boli ją głowa.


Po rozwiązaniu „gry słownej” uczniowie idą do rosnących w pobliżu drzew, zbierają ich liście. Wspólnie próbują rozpoznać gatunki drzew, z uwzględnieniem rozszyfrowanych z karty pracy.

Grupa podchodzi do tablicy „Jakie to drzewo” i sprawdza poprawność odpowiedzi.
Nauczyciel wykorzystując tablicę zwraca uwagę na inne gatunki drzew występujących w Dolinie Rospudy.

2. Uczniowie siadają na ławkach przy ścieżce. Otrzymują od nauczyciela zagadki do rozwiązania:

„Biegnie z lasu polną drogą,
aż się trzęsie rudy ogon.
Raz zagląda na podwórko,
by wizytę złożyć kurkom.”

„Czy to koń rosochaty,
co ma rogi jak łopaty?
Jego nikt by nie dosiadł,
bo nie jeździ się na ...”

„Cóż to za zwierzę,
powiedzcie sami,
które w ciemnościach
widzi uszami?”
„Coś z architekta i coś z drwala,
żeby wznieść tamę drzewa obala”.

„Ma dziuple ciepłą, mięciutki liść.
Mogła sobie w niej orzeszki spokojnie gryźć”.

Następnie mają je znaleźć na „deptaku ekologicznym”.
Nauczyciel pyta, jakie inne zwierzęta rozpoznali na nim.

Pogadanka na temat zwierząt, które można spotkać w najbliższej okolicy. Nauczyciel prowadzi rozmowę ukierunkowaną zadając przykładowe pytania:

- które ze zwierząt z odgadniętych zagadek spotkaliście w swojej okolicy,
- czy wiecie, gdzie one mieszkają,
- jak nazywa się ich dom i z czego jest zbudowany,

Nauczyciel uzupełnia wiadomości wykorzystując tablice „Kto tu mieszka?” Opowiada również o innych zwierzętach, które można spotkać w Dolinie Rospudy i ich siedliskach.

Etap końcowy realizacji:

Uczniowie siedząc na ławkach kończą rozpoczęte przez nauczyciela zdania:

Ta lekcja była.......................
Moim zdaniem najpiękniejsze drzewo to...........
Z poznanych zwierząt najbardziej spodobał mi się .................

W domu uczniowie maja zasuszyć zebrane liście jednego z drzew. Wykonają z nich na zajęciach swego „drzewoluda” np.: olszoluda, klonoluda z Doliny Rospudy.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.