X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 32469
Przesłano:
Dział: Logopedia

Zabawy słowami zawierającymi głoski s i sz. Konspekt zajęć logopedycznych

Scenariusz zajęć logopedycznych

Temat: Zabawy słowami zawierającymi głoski s i sz. Utrwalanie
poprawnej wymowy w czasie wypowiedzi słownych.

Cele:
*usprawnianie motoryki narządów mowy;
*automatyzacja głosek szumiących i syczących ( sz i s );
*doskonalenie kinezji artykulacyjnej;
*doskonalenie umiejętności słuchowego różnicowania głosek szumiących i syczących
(sz i s );
*rozwijanie koncentracji uwagi;
*kształtowanie umiejętności poprawnego formułowania zdań.

Formy pracy: indywidualna

Środki wspierające działanie: koszyki oznaczone literami s i sz, kartoniki z wyrazami zawierającymi głoski s i sz , ,,Piotruś logopedyczny” , gra edukacyjna (logopedyczna) ,,DRABINA” do utrwalania w układach opozycyjnych głosek s-sz, ,, Szop Pracz i przyjaciele” Pomysłowe zadania do głoski sz utrwalania( Ewa Rycombel, HARMONIA),lalki Szymek i Sabinka, koszyczki, szafa z ubrankami(pomoc dydaktyczna do ćwiczeń).


Przebieg zajęcia:

* Przywitanie z dzieckiem,
I.Gimnastyka narządów artykulacyjnych-,, Bajka o strażaku Staszku”
Pewnego dnia przy ulicy Szałasowej wybuch pożar. Pani Szostakowa zadzwoniła do straży pożarnej. Strażak Staszek szybko wskoczył do wozu i na sygnale pojechał na miejsce pożaru
(e-o,e-o,e-o,e-o).Na miejscu zobaczyli, że płonie dach( dolne zęby na górną wargę ) i parter ( zęby na dolną wargę ).Rozwinął wąż strażacki( rulonik z języka ) i zaczął gasić pożar. Strażak biegał po całym domu gasząc ogień( czubek jezyka po górnych zębach, podniebieniu i dolnych zębach ).Nagle zabrakło wody więc gasił ogień piaskiem (wysuwanie i chowanie płaskiego języka). W końcu ogień zgasł, ale słychać było- sssss. Strażak raz jeszcze sprawdził wszystkie pomieszczenia w budynku ( czubek języka do zębów, podniebienia, dolnych zębów, wewnętrznej strony policzków). Strażak Staszek odjechał zadowolony (usta w szerokim uśmiechu , później ,,motorek).
2) Gumowa zabawka- prowadzący udaje, że nadmuchuje dziecko-gumową zabawkę, która kołysze się na wietrze-szszsz. Na sygnał powietrze uchodzi(sssss), aż dziecko wraca do siadu skulnego.
II. Ćwiczenia słuchowe
1)Prowadzący wypowiada naprzemiennie s i sz przybliżając dłoń dziecka do swoich ust, dziecko wyczuwa różnice w strumieniu wydychanego powietrza ( s- łagodniejsze, sz- wyraźniej czuje wydychane powietrze ).
2) Zabawa ,,Papierowa kula”.
Prowadzący wypowiada na przemian s i sz, dziecko gy usłyszy sz –szeleści papierową kulą;
a) sylaby: sa, sza,so, szo, se, sze, szy,szę,szą,osz,asz, sę, os,as;
b) wyrazy: szkło, szklanka, sanki, szyja, sukienka, samolot, szkoła, kosz, mysz, sosna, łyżka, kasztan ).
III. Zabawy artykulacyjne
1)Pudełka oznaczone literami s i sz + obrazki zawierające głoski s i sz;
Dziecko nazywa wyrazy, w razie potrzeby poprawia je i porządkuje do odpowiednich pudełek.
,,Mistrz pamięci”. Dziecko losuje po 4 obrazki z pudełek, jeszcze raz wypowiada nazwy przedmiotów na obrazkach, zamyka oczy i prowadzący chowa jeden obrazek. Dziecko musi powiedzieć nazwę przedmiotu z obrazka, którego brakuje( można zwiększyć liczbę obrazków).

2) Porządkowanie pokoju Szymka i Sabinki.
Dziecko musi uporządkować do koszyczków rzeczy Szymka i Sabinki (nazwy rzeczy czyta prowadzący ).Następnie dziecko wyciąga obrazki z podpisami i poprawnie powtarza ich nazwy .
3)Stara szafa-tekst na podstawie wiersza Bożeny Koronkiewicz.
U starego stryja Stacha
Jest szacowna stara szafa
Stoi skromnie gdzieś na strychu
Różnych rzeczy w niej bez liku.

Z lewej strony szalik ładnie ułożony
W górze, z prawej strony jest skakanka
Pusty słoik i skarpetek jedną parę
Schował ktoś do szafy starej.

W środku szafy suknia, spodnie
I spódnica-stroje modne.

Za dużymi szafy drzwiami
Jest koszula z mankietami
Wieszak oraz szelki
I kapelusz jest niewielki.
Jest tu koszyk i kalosze
I fartuszek- bardzo proszę
Pasek, laska i pamiętaj również
O tym- stąd parasol weź na słoty..

Stara szafa strasznie skrzypi
Sporo skarbów w niej ukrytych
Są w niej też schowane słowa
By staranna była mowa.

• Zadaniem dziecka jest układanie rzeczy z wiersza zawierających w nazwach głoski
s i sz .Po wykonaniu tego zadania, dziecko wyjmuje rzeczy z szafy i starannie wymawia ich nazwy.

4)Szafa Oszki- wykorzystanie pozycji ,, Pomysłowe zadania do głoski sz utrwalania”( E.Rycombel.
Dziecko układa w szafie( obrazek) rzeczy tak jak chce. Opowiada jak ułożyło te rzeczy,np. ,,Na pierwszej półce położyłam....”( sznurek, szyszki, bambosze, kalosze, szalik).
Za każdą poprawnie wypowiedzianą nazwę może położyć kolorowy kwiatek w bukiecie dla mamy. *W nagrodę otrzymuje obrazek z bukietem do pokolorowania.
5) Piotruś logopedyczny.
6)Gra logopedyczna- DRABINA. Dziecko wyrzuca kostką liczbę oczek i o tyle szczebli wchodzi po drabinie, ile oczek wyrzuci na kostce do gry. Musi poprawnie wypowiedzieć wyrazy, żeby wykonać ruch.
*sukienka w groszki, chustka na wieszaku, szkolna sala, szybki samolot, szynka i kiełbasa, szerokie schody, szprotki i pstrągi, wojskowy sztandar, pisanki w koszyku.
7)Zadanie pracy domowej: Narysuj po dwa przedmioty należące do Szymka i Sabinki.
8) Podziękowanie za udział w zajęciach.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.