X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 32467
Przesłano:

Jak radzić sobie w różnych sytuacjach. Konspekt zajęć zintegrowanych dla klasy II

Krąg tematyczny: W kręgu naszych spraw, uczuć i przeżyć.
Temat dnia: Jak radzić sobie w różnych sytuacjach.
Temat zajęć: Jak radzimy sobie w różnych sytuacjach? Gdzie i u kogo szukać pomocy?- układanie rad, rozwiązywanie problemów życia codziennego. Rodzaje rzeczowników w liczbie pojedynczej.

Cele operacyjne( uczeń):
- zna różne sytuacje z życia codziennego, zwane kłopotliwymi, trudnymi, niebezpiecznymi (1.3c);
- potrafi je właściwie ocenić, szuka rozwiązań, podaje przykłady radzenia sobie z problemami ( 11.2);
- wie, gdzie i u kogo szukać pomocy w niektórych sytuacjach( 5.9);
- rozpoznaje rodzaje rzeczowników w liczbie pojedynczej( 1.3c);
- zapisuje kilka zdań na określony temat( 1.3a).
Metody pracy:
-aktywizujące-elementy m. problemowej, sytuacyjna; słowne- dyskusja, pogadanka; programowa- praca z książką, z wykorzystaniem komputera.

Formy pracy:
-indywidualna jednolita, zbiorowa
Środki dydaktyczne:
„ Nowe już w szkole”- ćwiczenia cz.2, karteczki z opisanymi sytuacjami problemowymi Krzysia, ćwiczenia- tabela do określania rodzajów rzeczowników w liczbie pojedynczej, zdania- wnioski wyciągnięte z ćwiczeń do przepisania z tablicy.
*Czas zajęć:1 jednostka lekcyjna

Przebieg zajęcia:

1.Powitanie: uczniowie powtarzają za n-lem:
Stoimy ramię przy ramieniu. Możemy być wielcy w oka mgnieniu( U. stoją trzymając się za ręce). Możemy być też całkiem mali( U. dotykają rękoma podłogi). Lecz zawsze będziemy sobie pomagali( uścisk dłoni z” sąsiadem” z ławki).
2. „ Jak powinien postąpić Krzyś?”- próby rozwiązania problemów życia codziennego, uzasadnienie swojego zdania i wyboru( N. mówi:)
Pewien chłopiec- mały Krzyś,
ma kłopoty, nie od dziś. Co ma robić? Nie wie sam.
Pomóż mu, przepis na kłopoty daj.
Uczniowie( wybrani z każdej grupy) losują karteczki. Głośno czytają tekst i wspólnie dyskutują, jak można rozwiązać problem- formułują radę dla Krzysia np.
a) Poproś mamę, ona zaszyje rozerwane spodenki
b) Krzysiu, jak najszybciej powiedz o awarii rodzicom lub komuś dorosłemu z rodziny.
c) Nie rozmawiaj z nieznajomymi i nigdy nie przyjmuj od nich żadnych prezentów, słodyczy czy innych upominków.
3.” Kłopoty małe i duże”- ocena rangi problemów Krzysia. Wyjaśnienie sformułowań” kłopot duży” i „ kłopot mały”.
4. Ułożenie i zapisanie zdań- wniosków z poprzednich ćwiczeń. Analiza ortograficzna tekstu ze szczególnym zwróceniem uwagi na wyrazy z ż.
Potrafimy radzić sobie w różnych sytuacjach. Staramy się być ostrożni i uważni. Nie narażamy swojego życia i bezpieczeństwa. Wiemy, że są małe i duże kłopoty. Rozwiązujemy je sami lub z pomocą dorosłych.
5. Dobieranie pasujących do siebie części zdania- praca w ćwiczeniach.
6.Określanie rodzajów rzeczowników w liczbie pojedynczej.
7. Podsumowanie zajęć. Kończenie zdań: Dzisiaj nauczyłem się...; Wiem, jak...

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.