X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 32444
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Scenariusz zajęć otwartych metodą Ruchu Rozwiającego W.Sherborne

Scenariusz zajęcia otwartego prowadzonego
Metodą Ruchu Rozwijającego V. Sherborne

Cele:
• Poznanie własnego ciała, akceptacji samego siebie
• Kształtowanie poczucia bezpieczeństwa
• Wyczucie własnego ciała i ciała partnera
• Nawiązanie kontaktu i współpracy z partnerem i grupą

Przebieg zajęcia:
Zajęcia wstępne- ćw. rozwijające świadomość osoby
• Fotelik- dorosły siedzi w rozkroku na podłodze, obejmując rękoma siedzące przed nim dziecko. Dziecko siedzi przed dorosłym odwrócone do niego plecami. Rodzic masuje dziecko po głowie, policzkach, plecach, brzuchu. Po chwili następuje zamian ról.


Ćwiczenia kształtujące świadomość własnego ciała
• Wszyscy siedzą w parach naprzeciwko siebie i wykonują kolejno poszczególne czynności:
- kładą rękę na głowie, potem na głowie partnera
- wskazują palcem swoje czoło, a potem czoło partnera,
- dotykają swojego nosa, a potem nosa partnera.
- chwytają się za ucho, a potem chwytają za ucho partnera,
- poklepują swoje kolano, apotem kolano partnera,
- masują łydki, głaszczą uda,
- klepią się po brzuchu.
• Przeciąganie się- dorośli i dzieci leżą na plecach „w rozscypce” na podłodze. Przeciągają się, każdy próbuje zająć jak najwięcej miejsca na podłodze, a potem na sygnał dany przez prowadzącego kuli się jak najmocniej, aby zająć jak najmniejszą przestrzeń.

Ćwiczenia oparte na relacji „ z”
• Leżanka:
- dorosły leży na plecach na podłodze. Dziecko leży brzuchem na brzuchu dorosłego, twarze partnerów zwrócone są ku sobie. Obejmowanie i kołysanie dziecka.
- dorosły leży na plecach na podłodze . Dziecko leży plecami na brzuchu dorosłego. Obejmowanie i kołysanie na boki. Poruszanie się w przód i tył.
• Huśtawka- jeden dorosły trzyma dziecko za nogi a drugi za ręce. Dorośli lekko unoszą dziecko nad podłogę i delikatnie kołyszą je na boki.

Ćwiczenia rozwijające relację „przeciwko”
• Dziecko i dorosły siedzą w rozkroku odwróceni do siebie plecami. Dorosły przepycha dziecko do przodu po podłodze. Odpychając się nogami i rękoma od podłoża. Potem następuje zamiana ról.
• Kula u nogi- dorosły stoi w lekkim rozkroku. Dorosły siada przy nodze partnera, obemuje ją rękoma i nogami, mocno się jej trzyma. Dorosły próbuje się poruszać z dzieckiem „u nogi”.

Ćwiczenia „razem”:
• Rowerek- dorosły leży na plecach na podłodze z nogami uniesionymi w górę i ugiętymi w kolanach. Dziecko leży tak samo jak partner, stopy opiera o stopy dorosłego. Dorosły razem z dzieckiem wykonuje tzw. rowerek.

Zabawa z chustą animacyjną
• „Tańcząca chusta”- wszyscy trzymają za krawędź chusty, grupa porusza się w takt odsłuchiwanej melodii falując rytmicznie chustą.


Zakończenie zajęć:
• Wzajemne, naprzemienne wykonywanie masażyku „Tu płynie rzeczka”
• Rozmowa z dziećmi- każde po kolei mówi co podobało mu się najbardziej

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.