X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 32274
Przesłano:

Ćwiczenia rozwijające motorykę dużą, wyczuwanie własnego ciała. Scenariusz zajęć dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu głębokim w oddziale rewalidacyjno - wychowawczym

Temat zajęć: Ćwiczenia rozwijające motorykę dużą, wyczuwanie własnego ciała.
Prowadzący: Magdalena Paszek
Czas zajęć: 60 min
Cele:
poznawcze:
- nauka reagowania ucznia na własne imię
- kierowanie uwagi ucznia na zmiany pozycji ciała, dostarczanie doznań związanych z
ruchem i przemieszczaniem się ciała, doświadczenie zmian kierunku ruchu
- budzenie potrzeby ruchu spontanicznego i celowego
rewalidacyjne:
- wyzwalanie aktywności ruchowej
- usprawnianie dużej motoryki poprzez przechodzenie przez tor przeszkód
- rozwijanie sprawności manualnej oraz kształtowanie czucia powierzchownego dłoni poprzez
stymulacje, dotyk, chwyt zmiennych faktur
- kształtowanie prawidłowych wzorców motorycznych przez uzyskanie klęku podpartego
- rozwijanie integracji sensorycznej głównie stymulowanie układu przedsionkowego poprzez
zabawy na piłce, w kocu oraz równoważni
- wyciszenie, eliminowanie napięć tułowia i kończyn górnych i dolnych
wychowawcze:
- eliminowanie zachowań utrudniających pracę z dzieckiem
- nauka czekania na własną kolej
Metody pracy: słowna, praktycznego działania, stymulacji polisensorycznej
Formy pracy: grupowa, zindywidualizowana
Pomoce dydaktyczne: stół, 2 materiały, wałek rehabilitacyjny, piłki Bobath, 2 materace, ścieżka sensoryczna, mata dotykowa - faktury z materiału, folii bąbelkowej i gąbek, magnetofon, płyta CD, piłki kolczatki, woreczki gimnastyczne, laski gimnastyczne, równoważnia


Przebieg zajęć:
1. Uczniowie przy pomocy nauczyciela wykonują kolejne aktywności ruchowe:
- w siadzie, dotykanie różnych materiałów na macie dotykowej, pocieranie rąk, ściskanie
chwytanie, masowanie
- przejście do pozycji „czworaczej” – chodzenie na czworaka po sali, wyczuwanie
zmian podłoża (materac, podłoga), wyczuwanie różnych tkanin za pomocą rąk, uczeń
pokonuje trasę samodzielnie, nawoływany przez nauczyciela reaguje na własne imię
- turlanie na wałku rehabilitacyjnym i materacu – ćwiczenia podporu i odruchu obronnego
- przechodzenie w pozycji „czworaczej” pod stołem przykrytym kocem następnie
przejście przez wałek i karton tworzący tunel
- ćwiczenia na piłkach – uczniowie leżą na piłce Bobath, nauczyciel przechyla ucznia do przodu, tyłu i na boki nazywając kierunki, obserwując czy dziecko kontroluje ruchy swojego ciała, odpowiednio napina mięśnie
- tor przeszkód, dwoje uczniów po kolei pokonuje tor przeszkód oraz przechodzą przez matę „ścieżkę dotykową” (bez obuwia)
- ćwiczenia w kocu – uczniowie w danej kolejności siadają na kocu lub leżą, pozostali odpoczywają na materacu, nauczyciel wraz z opiekunką kręcą uczniem w obydwie strony w takt muzyki, przesuwają po podłodze do przodu i tyłu
- masaż piłeczkami „kolczastymi” i woreczkami z grochem przy muzyce relaksującej, uczniowie leżą na materacu, nauczyciel dociska do podłoża brzuch, plecy i kończyny górne i dolne z jednoczesnym nazywaniem tych części ciała
- nagradzanie słowne po zakończeniu każdego ćwiczenia oraz na koniec zajęć

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.