X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 32063
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Czym oddychamy? - Czyste powietrze wokół nas. Scenariusz zajęć z zakresu edukacji ekologicznej

Konspekt zajęć
Grupa wiekowa:5-6latki
Termin realizacji zajęć: 13.01.2015
TEMAT: Czym oddychamy?-Czyste powietrze wokół nas
Cel ogólny:
- zwiększenie wiedzy dzieci na temat zanieczyszczeń środowiska naturalnego przez emisję dymu do atmosfery
Cele szczegółowe:
Dziecko:
- potrafi wypowiadać się na określony tematPp 3-2,3
- dzieli wyrazy na sylaby Pp 14-6
- potrafi zlokalizować różne źródła dymów.
- wie jakie są odpowiednie warunki do życia roślin i zwierząt Pp12-2
-dostrzega zmiany dynamiki tempa utworu muzycznego Pp8-2
- podczas tańca wyraża swoje odczucia gestem, mimiką, ruchem Pp7-2
- zna zagrożenia płynące z zanieczyszczonego środowiska( dymu) Pp6-3
Metody:
-słowna
-poglądowa
-czynna (zabawa ruchowa)
Formy pracy:
-zbiorowa
- indywidualna


Pomoce dydaktyczne:
-płyta CD, komin, filtr, plansza, napisy do globalnego czytania, hasła ekologiczne
Przebieg zajęć:
1. „Spacer”- ćwiczenie oddechowe przy muzyce, dz. maszerują po okręgu przy muzyce
relaksacyjnej i wdychają świeże powietrze, dzieci kładą ręce na klatce piersiowej, wciągają
dużo powietrza nosem i wydychają ustami (wykonują czynność kilka razy).
2.Dzieci siadają w kręgu śpiewają „Wyciszankę”L.Kucharczyk
3.Słuchanie opowiadania „ O kominie który zaczął dymić” K.Lewandowskiej
W pewnym mieście, nie blisko i nie daleko
Wśród pięknych roślin, nad czystą rzeką
Dużą fabrykę wybudowali i komin ogromny z betonu, stali
Z tego komina i w dzień i w nocy
Dym się unosił co szczypie w oczy
Co szczypie w oczy co w gardle dusi
Ktoś z tym porządek zrobić dziś musi.
Bo każdy smutny i wystraszony, ludzie rośliny a nawet wrony
Inne ptaki tam fruwające bo dym zasłonił chmury i słońce.
Ciężko oddychać i zapach straszny, gdy dym wychodzi z komina paszczy
A razem z dymem brudy i sadza,która na rzece wciąż się osadza
Trzeba ratować ludzi, zwierzęta, glebę i ryby to sprawa święta!
I wymyślono co zrobić trzeba by uratować ludzi i drzewa
Na tym kominie z betonu stali, ogromne filtry zamontowali
Filtry oczyszczą dym, bardzo szybko, już nie zaszkodzi on ludziom, rybkom
Zwierzętom, ptakom, powietrzu, glebie-filtry pomogą w takiej potrzebie
I choć z komina dym dalej leci, wiedzą już o tym dorośli dzieci,
Że dym oczyszczony nikogo nie truje, dopóki filtr na nim dobrze pracuje.
4. Omówienie wiersza:
-O czym był ten wiersz?
-Skąd wydobywał się dym?
- Komu szkodził brudny dym?
-Jak czuły się zwierzęta, ludzie,rośliny?
- Co zrobiono, żeby świat był czysty?
5. Nauczyciel odkrywa dużą rurę „Komin”(globalne czytanie wyrazu komin), wyciąga powoli z niego dużą folię malarską mówiąc, że jest to dym, przykrywa nią dzieci i włącza przygnębiającą muzykę.
Po chwili odkrywa dzieci pytając: Jak się czuły pod folią(dymem)? Odwołuje się do powiadania, że tak tez czują się zwierzęta, ptaki, ludzie, rośliny?
Co w opowiadaniu zrobiono by dym był czysty, by ludzie i zwierzęta czuły się lepiej? Na-l wyjmuje przygotowany wcześniej filtr (globalne czytanie wyrazu ), wyjaśnia co to jest filtr, chowa z pomocą kilkorga dzieci folię do komina i przykrywa komin filtrem.
6. N-l pyta dzieci czy dym wydobywa się tylko z kominów?
Jeśli nie to jakie są jeszcze źródła dymów i co możemy zrobić, żeby ograniczyć ich wdychanie?(dym samochodowy, papierosowy)
- Na-l odsłania tablicę na której umieszczony jest plakat „Źródła dymów”
Wspomnieliście o dymie papierosowym, on także jest bardzo szkodliwy dla ludzi.(Dla palących jak też dla tych którzy go wdychają) Dlatego dorośli nie mogą palić przy dzieciach, a jeśli ktoś w waszej obecności będzie palił w pomieszczeniu, macie prawo powiedzieć ”NIE PAL PRZY MNIE”
-Na-l pokazuje znak ”zakaz palenia”-pyta dzieci:
Czy wiecie co on oznacza?
Gdzie możemy spotkać taki znak?
Dlaczego w miejscach publicznych, oznaczonych tym znakiem nie można palić?
N-l demonstruje schemat papierosa i pokazuje rysunek zanieczyszczonych płuc. Wyjasnia, że to dym papierosowy szkodzi naszym płucom, przez co czujemy się źle, boli nas głowa, jesteśmy zmęczeni.
7.Podsumowanie zajęć. Zabawa ruchowa przy muzyce.
Dzieci stoją na dywanie, kiedy zobaczą znak(symbol)ptaka- oznaczającego czyste zdrowe powietrze poruszają się po Sali lekko, zwiewnie jak ptak, są szczęśliwe uśmiechnięte
Kiedy zobaczą znak dymu- wcielają się w role smutnego ptaka, któremu ciężko fruwać po zanieczyszczonym niebie.
8. Zaproszenie rodziców do koła :
Wspólne odszukanie z rodzicami kolorowych karteczek umieszczonych po sali pod którymi widnieją hasła ekologiczne:”Czy z komina, czy z papierosa, dym trujący jest dla nosa”
„Czy to mały, czy też duży, papieros jego zdrowiu nie służy”
„Mamo, Tato o zdrowie nasze dbaj przy nas papierosów nie pal”
„Kiedy dym z papierosa wylatuje, wtedy płuca nam psuje”
„Wdychaj powietrze z czystym tlenem a będziesz supermenem”
Wspólny taniec do piosenki „Ziemia to wyspa zielona”
9.Rozdanie dzieciom breloczyków, przypominających o tym by dbać o czyste powietrze wokół nas.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.