X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 31768
Przesłano:

Kolorowe dni - pomarańczowy. Zajęcia integracyjne dla grup rewalidacyjno - wychowawczych

Scenariusz zajęć integracyjnych w grupach rewalidacyjno- wychowawczych.

Zajęcia realizowane w ramach Programu „ W świecie zmysłów- patrzę, czuję, słyszę, smakuję ”.


Termin: 12.05.2016 r.
Nauczyciel prowadzący: Agnieszka Łukasik.
Temat zajęć: Kolorowe dni- pomarańczowy.
Rodzaj zajęć: : rewalidacyjno- wychowawcze.
Czas trwania zajęć: 60 min.
Liczba uczestników zajęć: max.12 ( 2-3 rewalidacyjno- wychowawcze ).
Cele szczegółowe zajęć:
- dostarczanie optymalnej ilości bodźców stymulujących poszczególne zmysły
- zdobywanie nowych doświadczeń zmysłowo-ruchowych
- niwelowanie lęku przed czymś nieznanym ( nieznane przedmioty, faktury, rodzaj dotyku, forma aktywności itp.)
- oswajanie z nowymi, nieznanymi lub budzącymi lęk dźwiękami, odgłosami, wrażeniami
- usprawnianie percepcji wzrokowej, dotykowej, węchowej, smakowej
- doskonalenie koordynacji wzrokowo- ruchowej
- zwiększanie sprawności motorycznej rąk
- wydłużanie czasu manipulowania przedmiotami
- rozwijanie spostrzegania
- wydłużanie czasu koncentracji uwagi
- zaspokajanie potrzeby kontaktu z drugą osobą, umożliwienie kontaktu
z rówieśnikami
- poszerzanie wiedzy o otaczającym świecie
- zapoznanie z głosami wybranych zwierząt gospodarstwa domowego i odpowiadającymi im wizerunkami ( w postaci maskotek)
- zachęcanie do samodzielnego grania na prostych instrumentach np. bębenkach, wywoływanie dźwięków: głośnych- cichych, rytmu: szybkiego- wolnego
- kształtowanie poczucia sprawstwa
-wywoływanie pozytywnych emocji.

Metody pracy: : praktycznego działania, zabawowa, elementy muzykoterapii i zajęć plastycznych.
Formy pracy: : zindywidualizowana.
Pomoce dydaktyczne: płyta i odtwarzacz CD, lampa ledowa emitująca kolorowe światło, ścieżka sensoryczna, rękawice lateksowe wypełnione np. piaskiem, ziarnami słonecznika, makaronem, ziarnami grochu, czy siemienia lnianego, maskotki zwierząt domowych- kaczka, koń, kot, krowa, pies, owca, świnia oraz płyta z nagranymi odgłosami tych zwierząt, bębenki, kartki pomarańczowego papieru, ołówek, nożyczki, zszywacz, rolki po papierze toaletowym, kółka z kolorowego papieru, klej, flamastry.
Miejsce: Sala Doświadczania Świata.


Przebieg zajęć:
Powitanie: wszystkich uczestników zajęć ustawiamy ( dzieci w wózkach) lub sadzamy w kręgu, zaciemniamy pomieszczenie ( opuszczamy rolety, gasimy światła), włączamy płytę z nagraną piosenką „ Chodź, pomaluj mój świat na żółto i na niebiesko” i w tym samym czasie uruchamiamy lampę ledową emitującą kolorowe światełka, które przez cały czas trwania piosenki „tańczą’’ po ścianach zaciemnionego pomieszczenia. Podczas piosenki zachowujemy się cicho, umożliwiając dzieciom jej słuchanie i obserwowanie kolorowych światełek.
Po zakończeniu utworu, podnosimy rolety, włączamy światło i witamy się z wszystkimi dziećmi, wymieniając imię każdego z nich, podając rękę lub dotykając, głaszcząc. W miarę możliwości dzieci mogą się przywitać ze sobą nawzajem.
Stymulacja dotykowa: wykorzystanie do stymulacji dotykowej ścieżki fakturowej/ sensorycznej ( gotowych kwadratów z kolorowego materiału z różnym wypełnieniem), a później samodzielnie przygotowanych przez nauczyciela rękawic lateksowych wypełnionych np. ziarnami słonecznika, siemienia lnianego, grochu, makaronem, czy piaskiem- dzieci mogą je chwytać, dotykać, manipulować nimi tak by , poczuć różnice w ich zawartości i ciężarze.
Stymulacja słuchowa: nauczyciel prezentuje dzieciom do odsłuchania głosy wybranych zwierząt domowych ( pojedynczo), głośno i wyraźnie je nazywając, po ich odsłuchaniu pokazuje wszystkim po kolei i daje do zabawy maskotkę przedstawiającą dane zwierzę- również głośno i wyraźnie je nazywając. W ten sposób dzieci poznają odgłosy wydawane przez takie zwierzęta domowe jak np: kaczka, koń, kot, krowa, owca, pies, czy świnia. Dajemy im możliwość ich usłyszenia i jednocześnie zobaczenia.
Po zapoznaniu się ze wybranymi zwierzętami, puszczamy naszym wychowankom do posłuchania po kolei dwie piosenki: „ Pieski małe dwa” oraz „ Aaa kotki dwa”. Wcześniej rozdajemy im bębenki, na których z naszą pomocą będą akompaniowały słuchanym utworom. Podczas pierwszego utworu wszyscy gramy głośno, szybko i energicznie, tak by „zrobić sporo hałasu”, z kolei przy drugim utworze wyciszmy emocje i odpoczywamy grając cicho, wolno, delikatnie. Nauczyciel w trakcie słuchania utworów głośno i wyraźnie instruuje: „ Gramy głośno” oraz „ Gramy cicho”. W ten sposób dajemy naszym wychowankom sposobność do doświadczenia różnic pomiędzy graniem głośno- cicho oraz szybko- wolno.
Praca plastyczna: na pomarańczowym arkuszu papieru obrysowujemy po kolei obie dłonie każdego dziecka- palce mogą być rozstawione ( staną się potem skrzydłami motyla lub złączone- staną się kielichami tulipanów). Wycinamy je i pomagamy naszym podopiecznym przyozdobić je wcześniej przygotowanymi kolorowymi kółkami, bądź wzorami wykonanymi za pomocą flamastrów. Tak przyozdobione dłonie o rozstawionych palcach przymocowujemy za pomocą kleju lub zszywek do rolek po papierze toaletowym, wcześniej pomalowanych na różne kolory, w ten sposób powstaną barwne motyle. Z kolei, do wyciętych dłoni o złączonych palcach doklejamy łodygi i liście z zielonego papieru- w ten sposób powstaną piękne pomarańczowe tulipany.
Zakończenie zajęć:
Na zakończenie ponownie włączmy piosenkę „ Chodź, pomaluj mój świat na żółto i na niebiesko” ( już bez efektów świetlnych) i po jej wysłuchaniu dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w zajęciach.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.