X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 31125
Przesłano:

Odejmowanie ułamków zwykłych o jednakowych mianownikach - scenariusz lekcji matematyki

Czas trwania lekcji: 45 minut.

Cele ogólne:
- uczeń odejmuje ułamki o jednakowych mianownikach.

Cele szczegółowe:
- odejmuje ułamki właściwe o jednakowych mianownikach,
- odejmuje ułamki od całości,
- odejmuje liczby mieszane z częściami ułamkowymi o jednakowych mianownikach

Metody pracy
- pogadanka,
- pokaz,
- ćwiczenia praktyczne.

Formy pracy
- praca zbiorowa,
- praca indywidualna,
- praca grupowa.

Środki dydaktyczne
- podręcznik „Matematyka z kluczem”,
- komplety wyciętych kół niepodzielonych i podzielonych na 3, 6 i 8 części,
- kartki z działaniami na ułamkach,
- kartki z ewaluacyjne,
- zeszyt.

Przebieg lekcji

1.Sprawy organizacyjne: powitanie, sprawdzenie obecności, sprawdzenie pracy domowej.

2. Nauczyciel przypomina informacje z poprzedniej lekcji dotyczące dodawania ułamków zwykłych poprzez zadanie pytań klasie.

- Jak dodajemy ułamki zwykłe? Wykonaj dodawanie 3/7 + 5/7 =
- Jak dodajemy liczby mieszane? Wytłumacz na przykładzie 1 2/6 +2 1/6 =
- O czym należy pamiętać po wykonaniu dodawania?

Uczniowie odpowiadają na pytania rozwiązując podane przykłady na tablicy.

3. Podanie tematu i celów lekcji.

4. Nauczyciel tłumaczy jak odejmujemy ułamki zwykłe właściwe o tych samych mianownikach za pomocą przygotowanych kół. Zapisuje wykonane operacje na tablicy. Uczniowie wykonują kilka przykładów w zeszycie.

5. Nauczyciel tłumaczy jak odejmować ułamki zwykłe od liczb mieszanych z ułamkiem większym od odejmowanego. Uczniowie wykonują kilka przykładów w zeszycie.

5. Każdy uczeń otrzymuje jedno koło niepodzielone, jedno koło podzielone na 8 części. Następnie uczniowie używając nożyczek wykonują polecenia nauczyciela i starają się zapisać wykonywane operacje za pomocą działań.
- Weź koło podzielone na 8 części i odetnij 3/8 koła. Jak zabierzesz się do pracy? Jaka część koła pozostała po odcięciu 3/8?
- Weź koło niepodzielone na części i odetnij ¼ koła. Jak zabierzesz się do pracy? Jaka część koła pozostała po odcięciu ćwiartki?

Uczniowie wykonują kilka przykładów w zeszycie i na tablicy z podręcznika.

6. Każdy uczeń otrzymuje po trzy koła podzielone na 4 i 8 równych części. Następnie uczniowie używając nożyczek wykonują kolejne polecenia nauczyciela i starają się zapisać wykonywane operacje za pomocą działań.

- Weź koła podzielone na 4 części i ułóż przed sobą 2 1/4 koła, a następnie odetnij 2/4 koła. Jak to wykonać? Jak obliczyć, ile zostało?
- Weź koła podzielone na 8 części i ułóż przed sobą 2 2/8 koła, a następnie odejmij 1 5/8 koła. Oblicz, jaka część koła pozostała?

Uczniowie wykonują kilka przykładów w zeszycie.

7. Praca w grupach.

Dzielimy klasę. Pierwsza grupa otrzymuje zestaw 6 kartek, druga grupa 7 kartek. Na każdej kartce zapisane jest jedno działanie, przy czym działania są takie same w dwóch grupach. Na odwrocie kartek znajdują się litery (na każdej kartce jedna litera).
Zadanie składa się z dwóch części: należy rozwiązać podane działania, a następnie ułożyć je w kolejności uzyskanych różnic od najmniejszej do największej i odwrócić kartki na drugą stronę. Jeśli zadanie zostało wykonane poprawnie, litery utworzą część hasła.
Nauczyciel sprawdza poprawność rozwiązań. Na koniec uczniowie układają hasło.

6. Podsumowanie lekcji i ocena pracy uczniów.

7. Zadanie pracy domowej z zeszytu ćwiczeń.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.