X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 31096
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Literatura dziecięca w artystycznym przekazie. Scenariusz przedstawienia

OBSZARY WEDŁUG NOWEJ PODSTAWY PROGRAMOWEJ:

obszar nr 3 - wspomaganie rozwoju mowy dzieci, obszar nr 7/1, 7/2 – wychowanie przez sztukę – dziecko widzem i aktorem, obszar nr 8/1 – wychowanie przez sztukę – muzyka, śpiew, pląsy, taniec, obszar nr 14/5 – kształtowanie gotowości do nauki czytania i pisania.

PROWADZĄCE: Barbara Groszfeld, Jolanta Matys

GRUPA : V – 3 – latki, VI – 4 – latki

TEMAT : Z POEZJĄ ZA PAN BRAT

MIEJSCE REALIZACJI : Miejskie Przedszkole nr 6 w Zambrowie

CELE OGÓLNE:

- budzenie zainteresowań czytelniczych
- kształtowanie mowy, poprawnych wypowiedzi i umiejętności wyrażania myśli
- zapoznanie ze sposobem wyrażania utworów za pomocą gestu, ruchu, tańca, śpiewu
- inspirowanie twórczych działań dzieci
- rozwijanie wrażliwości, empatii, fantazji zachowań prospołecznych
- rozwijanie zainteresowania otaczającym światem

CELE OPERACYJNE:

Dziecko:
- nabywa pewności siebie podczas występów publicznych
- potrafi za pomocą ruchu, gestu, śpiewu przedstawić utwory wierszowane
- poszerza słownictwo, doskonali wymowę pod względem gramatycznym
- rozwija pamięć, myślenie, wyobraźnię, fantazję
- poprawnie zachowuje się podczas przedstawienia
- rozwija zainteresowanie otaczającym światem

METODY:

słowne: recytacja, objaśnienia, rozmowa
oglądowe: obserwacja, pokaz
czynne: ekspresja słowna, muzyczno- ruchowa, zadania stawiane do wykonania

FORMY:

zbiorowa, indywidualna, zróżnicowana


ŚRODKI DYDAKTYCZNE: płyta CD, z nagraniami, wiersze J. Brzechwy, J. Tuwima, stroje dla dzieci, dekoracja, rekwizyty do przedstawienia


PRZEBIEG PRZEDSTAWIENIA


1. Powitanie

Witamy wszystkich serdecznie.
Czy lubicie dzieci bajki, opowiadania, baśnie, wiersze. Na pewno znacie wiele ciekawych utworów literatury dziecięcej. Czy znacie nazwiska autorów, którzy piszą bajki, baśnie, wiersze?. Dzisiaj chcemy Wam przedstawić kilka utworów trochę inaczej, czyli za pomocą ruchu, tańca, śpiewu. Na pewno wam się to spodoba. Zapraszamy do obejrzenia przedstawienia pt. „Literatura dziecięca w artystycznym przekazie dzieci”. 3 i 4 – latki wykonają inscenizacje utworów „Rzepka”, „Okulary”, oraz „Kaczka Dziwaczka”.

2. Inscenizacja utworu „Rzepka” J. Tuwima w wykonaniu 3 – latków.

Zasadził dziadek rzepkę w ogrodzie
Chodził tę rzepkę oglądać co dzień
Wyrosła rzepka jędrna i krzepka.
Schrupać by rzepkę z kawałkiem chlebka.
Więc ciągnie rzepkę dziadek nieboże.
Ciągnie i ciągnie, wyciągnąć nie może

Zawołał dziadek na pomoc babcię
„Ja złapię rzepkę, ty za mnie złap się
I biedny dziadek z babcią niebogą
Ciągną i ciągną wyciągnąć nie mogą.
Babcia za dziadka, dziadek za rzepkę.
Oj przydałby się ktoś na przyczepkę.

Przyleciał wnuczek, babci się złapał
poci się stęka, aż się zasapał.
Wnuczek za babcię. Babcia za dziadka
dziadek za rzepkę
Oj przydałby się ktoś na przyczepkę.

Pocą się, sapią, stękają srogo.
Ciągną, ciągną, wyciągnąć nie mogą

Zawołał wnuczek szczeniaczka Mruczka.
Przyleciał Mruczek i ciągnie wnuczka.
Mruczek za wnuczka. Wnuczek za babcię
babcia za dziadka, dziadek za rzepkę
Oj, przydałby się ktoś na przyczepkę.

Pocą się , sapią, stękają srogo
Ciągną i ciągną, wyciągnąć nie mogą.
Na kurkę czychał kotek w ukryciu,
Zaszczekał Mruczek: „Pomóż nam Kiciu”.
Kicia za mruczka, Mruczek za wnuczka
Wnuczek za babcię, babcia za dziadka
Dziadek za rzepkę,
Oj, przydałby się ktoś na przyczepkę.
Pocą się sapią, stękają srogo,
Ciągną, ciągną, wyciągnąć nie mogą.

Więc woła Kicia kurkę z podwórka.
Wnet przyleciała usłużna kurka.
Kurka za Kicię, Kicia za mruczka
Mruczek za wnuczka, wnuczek za babcię
Babcia za dziadka, dziadek za rzepkę
Oj, przydałby się ktoś na przyczepkę.
Pocą się, sapią, stękają srogo
Ciągną, ciągną, wyciągnąć nie mogą.

Szła sobie gąska ścieżyną wąska
Krzyknęła kurka: „Chodź no tu gąsko”
Gąska za kurkę Kurka za Kicię
Kicia za mruczka, Mruczek za wnuczka
Wnuczek za babcię, babcia za dziadka
Dziadek za rzepkę
Oj, przydałby się ktoś na przyczepkę.
Pocą się sapią, stękają srogo, Ciągną i ciągną, wyciągnąć nie mogą.
Leciał wysoko bocian- długonos
Fruńże tu boćku, do nas na pomoc.
Bociek za gąskę, gąska za kurkę
kurka za Kicię, Kicia za Mruczka
Mruczek za wnuczka, wnuczek za babcię
Babcia za dziadka, dziadek za rzepkę
Oj, przydałby się ktoś na przyczepkę.
Pocą się, sapią, stękają srogo
Ciągną i ciągną wyciągnąć nie mogą

Skakała drogą zielona żabka
złapała boćka – rzadka to gratka.
Żabka za boćka, bociek za gąskę
Gąska za kurkę, kurka za Kicię
Kicia za Mruczka. Mruczek za wnuczka
Wnuczek za babcię, babcia za dziadka
Dziadek za rzepkę, a na przyczepkę
Kawka za żabkę, bo na tą rzepkę
Też miała chrapkę.
Tak się zawzięli, tak się nadęli
Że nagle rzepkę, traaach wyciągnęli
Aż wstyd powiedzieć, co było dalej
Wszyscy na siebie poupadali:
Rzepka na dziadka, dziadek na babcię
Babcia na wnuczka, wnuczek na Mruczka
Mruczek na Kicię, Kicia na kurkę
Kurka na gąskę, gąska na boćka
Bociek na żabkę, żabka na kawkę
I na ostatku kawka na trawkę.

3. Inscenizacja utworu „Okulary” - J. Tuwima w wykonaniu 4 – latków.

Biega, krzyczy Pan Hilary
Gdzie są moje okulary
Szuka w spodniach i surducie
W prawym bucie, w lewym bucie
Wszystko w szafach poprzewracał
Maca szlafrok, palto maca
Skandal, krzyczy nie do wiary
ktoś mi ukradł okulary
Szpera w piecu i w kominie
W mysiej dziurze i w pianinie
Już podłogę chce odrywać
Już policję zaczął wzywać
Nagle zerknął do lusterka
Nie chce wierzyć znowu zerka
Są, okazało się, że je ma na własnym nosie.

4. Inscenizacja utworu „Kaczka dziwaczka” - J. Brzechwy w wykonaniu 4 – latków.

Nad rzeczką opodal krzaczka mieszkała Kaczka Dziwaczka
Lecz zamiast trzymać się rzeczki robiła piesze wycieczki
Raz poszła więc do fryzjera, poproszę o kilo sera
Tuż obok była apteka, poproszę mleka pięć deka
Z apteki poszła do praczki, kupować pocztowe znaczki
Gryzły się kaczki okropnie, a niech tę kaczkę gęś kopnie
Znosiła jaja na twardo i miała czubek z kokardą
A przy tym na przekór kaczkom czesała się wykałaczką
Kupiła raz maczku paczkę, by pisać list drobnym maczkiem
Zjadając tasiemkę starą mówiła, że to makaron
A gdy połknęła dwa złote, mówiła, że odda potem
Martwiły się inne kaczki , co będzie z takiej dziwaczki
Aż wreszcie znalazł się kupiec, na obiad można ją upiec
Pan kucharz kaczkę starannie piekł jak należy w brytfannie
Lecz zdębiał obiad podając, bo z kaczki zrobił się zając
W dodatku cały w buraczkach
Taka to była dziwaczka...

5. Podziękowanie wykonawcom za występy publiczne.

6. Zaproszenie wszystkich dzieci do wspólnego tańca „Kaczuchy”.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.