X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 30996
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Scenariusz do zajęć całodziennych w grupie 4- latków - Edukacja matematyczna "Owocowe rytmy"

Konspekt do zajęć w grupie 4- latków

1.Grupa: 4- latki

RANEK
„Wędrujący języczek”- ćwiczenie mięśni narządów mowy.
przesuwanie wysuniętego języka poziomo z jednej strony na drugą.
przesuwanie wysuniętego języka wokół szeroko otwartych ust.
wysuwanie języka w lini prostej jak najdalej na zewnątrz, utrzymywanie go w płaszczyźnie poziomej i chowanie go jak najgłębiej do jamy ustnej.
wysuwanie szerokiego języka w kierunku brody i unoszenie go w kierunku nosa przy opuszczonej dolnej szczęce.

Zestaw ćwiczeń porannych nr 4:
„Koniki”- zabawa bieżna. Bieg parami po obwodzie koła. Dziecko z przodu jest konikiem, a drugie woźnicą. Zatrzymują się – konik grzebie kopytkiem, parska, woźnica woła wio!i zaprzęgi jadą dalej. Po kilku okrązeniach następuje zamiana ról.

ZAJĘCIA I
Temat: Edukacja matematyczna „Owocowe rytmy”.
Cel główny: Rozwijanie uwagi i pamięci u dziecka.
Cele operacyjne (Dziecko):
przelicza w zakresie 5;
aktywnie uczestniczy w zajęciu;
rozwija uwagę i pamięć.
Formy pracy: indywidualna, zbiorowa
Metody słowne: rozmowa
Metody czynne: zadania stawiane dziecku do wykonania, aktywność własna
Metody oglądowe: w oparciu o pokaz rzeczy użytkowych
Środki dydaktyczne: piłka, wycięte owoce z papieru: śliwki, gruszki, jabłka – dla każdego dziecka.


PRZEBIEG ZAJĘCIA I:
I.
Powitanie dzieci: Dzieci siedzą w kole. N. mówi: Gdy rączki się spotkają, odrazu się witają- dzień dobry. N. wita się uściskiem dłoni z dzieckiem siedzącym obok. Dzieci kolejno przekazują sobie powitanie. Ostatnie dziecko wita się z N.
II.
1. „Owocowe rytmy” - zabawa dydaktyczna. Odczytywanie rytmicznych układów owoców ułożonych przez N., np. jabłko- gruszka-śliwka- jabłko- gruszka- śliwka. Przeliczanie razem z N. do 5 owoców z których został utworzony rytm. Samodzielne układanie wzoru zaproponowanego przez N. Przelicznie ile owoców zostało wykorzystane do utworzenia owocowego rytmu; po ile jest tych samych owoców.
2. Rozmowa z dziećmi na temat czy łatwo było ułożyć rytmy z owoców.
3. „Piłka do kolegi”- zabawa z elementem toczenia. Przygotowanie: Dzieci dobierają się parami, każda para otrzymuje po jednej piłce. Przebieg: dziecko z piłką siada z jednej strony sali. Nogi w rozkroku. Drugie dziecko w tej samej pozycji siada naprzeciwko. Toczą do siebie piłkę, kładąc na niej obie dłonie i mocno wypychając do przodu.
4. Przeliczanie owoców wykorzystanych do utworzenia rytmu, Każde dziecko po kolei przelicza owoce do 5.
III.
1. Powtórzenie omawianych owocowych rytmów.
2. Praca w kartach pracy Praca w kartach pracy „Jabłka i śliwki”- wykonanie zadania z wyprawki s.6. Wypychanie koszyków i owoców. Nazywanie owoców. W małym koszyku układanie śliwek, a w dużym jabłek. Nalepianie wszystkiego na czystej kartce.
*„Jeże i jabłka”- zabawa z elementem czworakowania. Dzieci chodzą na czworakach- jeże szukają jabłek. Przechodzą do leżenia na plecach i kołyszą ciałem- nabijają jabłko na kolce. Wracają do poprzedniej pozycji i niosą jabłka do norki. Idą powoli i ostrożnie. W norce zdejmują jabłko z grzbieyu i idą po następne.

ZAJĘCIA II
Temat: Zestaw ćwiczeń gimnastycznych – zestaw nr 4
Cel główny: Rozwijanie sprawności fizycznej u dzieci.
Cele operacyjne (Dziecko):
ustawia się w rzędzie;
reaguje na sygnał słowny;
ćwiczy zgodnie z poleceniem nauczyciela.
Formy pracy: indywidualna, zbiorowa
Metoda: zadaniowa, zabawowa, naśladowcza.
Środki dydaktyczne: Zestaw ćwiczeń gimnastycznych – zestaw nr 4, woreczki gimnastyczne

PRZEBIEG ZAJĘCIA II:
I.
1. Rozdanie woreczków gimnastycznych.
II.
1.- „Znajdź swój domek”- zabawa orientacyjno- porządkowa. Dzieci otrzymują woreczki, szukają dla siebie miejsca, kładą woreczki na podłodze i starają się zapamiętać, obok kogo
-„Idzie gąsieniczka” stoją. Bieg między woreczkami bez potrącenia kolegi. Na hasło: Znajdź swój domek! Wracają do swojego worka, stają na nim i mocno zaciskają palce stóp.
- „Korona na głowie”- ćwiczenie mięśni głowy i szyi. Dzieci kładą worek na głowie, chodzą we wspięciu na palcach tak, aby worek nie spadł z głowy. Zatrzymują się, kręcą głową w obie strony (broda uniesiona lekko w górę). Następnie wykonują skłon w przód – worek spada na podłogę.
- Ćwiczenie stóp. Chód gąsienicy i popychanie palcami stóp woreczka leżącego na podłodze.
- „Mycie podłogi”- ćwiczenie dużych grup mięśniowych. Dzieci dobierają drugi woreczek. W pozycji siadu na piętach, dłonie na woreczkach, przesuwanie się z woreczkami w przód tak, aby pośladki nie oderwały się od złączonych pięt. Wykonywanie rytmicznych ruchów przeplatanych odpoczynkiem.
- „Chód pająków”- ćwiczenie mięśni brzucha. Czworakowanie tyłem z woreczkami ułożonymi na brzuchu. Ostrożne poruszanie się tak, aby woreczki nie spadły.
- „Lecą wróbelki”- ćwiczenie mięśni grzbietu. Dzieci leżąc na plecach, chwytają woreczki za rogi i potrząsają mini przy uszach. Ramiona w skurczu pionowym, łokcie uniesione i rozłożone szeroko w bok, dłonie z workami przy uszach.
- Ćwiczenie mięśni brzucha. Przejście do leżenia na plecach, woreczki ułożone za głową. Nogi ugięte w kolanach, stopy razem, ręce ułożone wzdłóż tułowia. Na hasło: Pokaż sufit- chwyt woreczka i uniesienie rąk i nóg pionowo w górę – wdech, powrót do pozycji wyjściowej- wydech.
- „Stopy bawią się woreczkami”- ćwiczenie stóp. W pozycji siadu skulnego chwytanie stopami woreczka, podrzucanie w górę, łapanie, przesówanie.
- „Przeskocz przez woreczek”- skoki. Ułożenie woreczka na woreczek. Przeskoki obunóż w przód i w tył.
- „Wrzuć woreczek”- celowanie woreczkami do kosza, pudełka – odkładanie przyborów.
- Ćwiczenie relaksacyjne. Leżenie na plecach w pozycji korekcyjnej (nogi ugięte w kolanach, stopy razem, ręce pod głową, łokcie przylegają do podłogi). N. wywołuje dzieci cichym głosem, wywołane dziecko siada skrzyżnie z prostymi plecami.
III.
1. Zebranie woreczków gimnastycznych do pudełka.
*„Dwa jabłka”- zabawa ruchowa przy piosence. Wykonanie prostego układu ruchowego do piosenki.

ZAJĘCIA POPOŁUDNIOWE:
Temat: Poznajemy przyrodę „Owocowe pestki”.
Cel główny: Rozwijanie pamięci i uwagi.
Cele operacyjne (Dziecko):
rozwija uwagę i pamięć;
dopasowuje owoc do pestki;
zna nazwy owoców.
Formy pracy: indywidualna, zbiorowa
Metody słowne: rozmowa
Metody czynne: zadania stawiane dziecku do wykonania, aktywność własna
Metody oglądowe: w oparciu o pokaz owoców.
Środki dydaktyczne: pestki owoców, owoce.

PRZEBIEG ZAJĘCIA POPOŁUDNIOWEGO:
I.
1. Zabawa integracyjna „Iskierka”.
II.
1. Dzieci siedzą w kole słuchają jak należy poprawnie wykonać zadanie.
2. Komentarz N. dotyczący poprawnie wykonanej pracy.
3. ”Owocowe pestki” N. rozkłada przed dziećmi różne pestki owocowe – pestka jabłka, gruszki, śliwki. Obok pestek rozkłada całe owoce. Dzieci dopasowują pestki do owoców. Powtarza nazwy owoców. Po uporządkowaniu przez dzieci owoców. N. wyciąga owoce w połówkach i pokazuje dzieciom. Zadaniem dzieci będzie skorygowanie błędnie dopasowanej pestki do całego owoca.
4. Zwrócenie uwagi na różność pestek owocowych.
5. Samodzielna praca dzieci.
III.
1. Sprzątanie po zakończonych ćwiczeniach.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.