X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 30884
Przesłano:

Matematyka z duchami. Scenariusz lekcji otwartej z matematyki

SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH Z MATEMATYKI

Temat: Matematyka z duchami.

Cel ogólny: Doskonalenie umiejętności dodawania i odejmowania.

Cele szczegółowe:
Uczeń:
1. Ogląda teledysk o nawiedzonym domu.
2. Odczytuje temat zajęć.
3. Oblicza liczbę duchów w klasie.
4. Układa karty matematyczne od 1 do 10 i od 10 do 1 wg polecenia nauczyciela.
5. Ogląda i śpiewa teledysk o liczeniu do 10.
6. Bierze czynny udział w zabawie muzyczno-ruchowej.
7. Stosuje zasady gry edukacyjnej „Koło odkrywców”.
8. Oblicza działania matematyczne i uzupełnia kolorowankę wg kodu.
9. Podaje poprawne wyniki działania podane przez nauczyciela (po złapaniu piłki).
10. Śpiewa tekst piosenki „Alfabet”, odczytuje i rozwiązuje zadanie z treścią.
11. Ocenia samodzielnie zdobyte umiejętności na lekcji.

Metody: czynna, słowna, oglądowa.

Materiały dydaktyczne: komputer, wieża muzyczna, projektor, pliki z teledyskami, Internet, piłka, obrazy z duchami, kartoniki z literami i cyframi, białe obrusy, patyczki do liczenia, karty matematyczne, gra matematyczna „Koło odkrywców”, arkusz z kolorowanką matematyczną, kolorowe kartki, zegary.

Przebieg zajęć:

1. Powitanie na zajęciach w imieniu duchów.
Nauczyciel gasi światło (okna również powinny być szczelnie zasłonięte) następnie odtwarza wiadomość pozostawioną przez „duchy”, które „odwiedziły” klasę (wiadomość powinna być wcześniej nagrana i najlepiej przetworzona w programie komputerowym do zmiany głosu). Tekst wiadomości: Witam Was kochane dzieci, jestem dobrym duszkiem, który nawiedził waszą klasę. Proszę się nie bać, przybyłem tu, aby pomóc Wam w nauce. Kto będzie miał kłopot z liczeniem, ja dobry duszek na pewno pomogę.
2. Przedstawienie celu zajęć – trening umiejętności dodawania i odejmowania.
3. Wysłuchanie i obejrzenie teledysku dla dzieci o nawiedzonym domu („Duchy” Bebe Lilly) źródło: http://chomikuj.pl/poprostu__Ja/_Teledyski+Bebe+Lilly+i+INNE/Bebe+Lilly+-+Duchy.avi,1612065290.avi(video)
4. Ułożenie tematu zajęć na tablicy z liter pozostawionych przez dobre zjawy (nauczyciel umieszcza w czasie wyświetlenia teledysku, może się przebrać za ducha).
5. Obliczanie liczby obecnych w klasie duchów.
Wybrani uczniowie zostają przebrani za duchy. Pozostałe osoby obliczają liczbę duchów wywołanych pod tablicę.
6. Konkurs - układanie w parach kart matematycznych wg poleceń nauczyciela (np. ułożenie kart w kolejności rosnącej od 1 do 10 lub malejącej od 10 do 1,można weryfikować wg własnego pomysłu.)
7. Oglądanie krótkiej bajki/piosenki o liczeniu połączonej ze śpiewem uczniów; żródło:
https://www.youtube.com/watch?v=GU9uO0tCp70
8. Ułożenie kart z cyframi na tablicy od najmniejszej do największej.
9. Matematyczne koło odkrywców ( z wykorzystaniem oryginalnej planszy wydawnictwa Nowa Era lub wykonanej własnoręcznie.)
Gra edukacyjna polegająca na odpowiedzi na pytana lub wykonaniu polecenia nauczyciela po „wylosowaniu” liczby na planszy za pomocą strzałki (np. „Do wylosowanej liczby dodaj 2 i oblicz wynik”.
„Ustaw na zegarze taką godzinę jak wylosowana liczba na planszy” itp.)
10. Zabawa muzyczno – ruchowa „Pogromcy duchów”; źródło :
https://www.youtube.com/watch?v=izMJDiHQBH0
11. Obliczanie działań otrzymanych na karcie pracy przygotowanej przez nauczyciel, kolorowanie wg kodu.
12. Zabawa z piłką.
Nauczyciel podaje działanie, następnie uczeń, który złapie rzucona piłkę podaje rozwiązanie i odrzuca piłkę nauczycielowi.
13. Zadanie z treścią poprzedzone piosenką o alfabecie; źródło
https://www.youtube.com/watch?v=6Pbwrz-oN7I
Uczniowie odczytują i rozwiązują wspólnie treść zadania po zaśpiewaniu piosenki o literach (można wykorzystać multibook lub przygotować własne
14. Podsumowanie zajęć, pożegnanie.
Uczniowie podnoszą wybrana kartkę (czerwona-miałem kłopoty z rozwiazaniem zadań, zieloną-poradziłem sobie świetnie, żółtą-potrafiłem rozwiązac dużo zadań) w zależności od samooceny zdobytych na lekcji umiejętności.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.