X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 30560
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Zabawy z Panią Wiosną - scenariusz uroczystości przedszkolnej

Scenariusz uroczystości przedszkolnej pt.: „Zabawy z Panią Wiosną” przeprowadzony w dniu 21 marca 2016r w Przedszkolu Samorządowym Nr 82 w Białymstoku.
CELE OGÓLNE:
1. Poznanie zwyczajów ludowych związanych z pożegnaniem zimy i powitaniem wiosny;
2. Integracja środowiska (zarówno dzieci jak i ich rodziców)
3. Wdrażanie do współpracy w zespołach;
4. Nabywanie umiejętności współdziałania w zespole.

CELE SZCZEGÓŁOWE (DZIECI...):
1. Aktywnie uczestniczą we wspólnych tańcach i zabawach;
2. Współdziałają podczas wykonywania zadań w zespołach;
3. Poznają tradycję żegnania zimy i witania wiosny;
4. Współtworzą radosną atmosferę i integrują się z dziećmi z innych grup;
5. Śpiewają piosenki o tematyce wiosennej.
6. Potrafią wcielić się w rolę aktora
7. Wiedzą jak należy zachować się podczas pobytu gości w przedszkolu
8. Czerpią radość ze sprawiania przyjemności innym
9. Potrafią przezwyciężyć strach przed występami publicznymi

Metody:
–aktywizująca: taniec, elementy pedagogiki zabawy,
-zadaniowa
tradycyjne: czynna, słowna, oglądowa

Formy : zespołowa, indywidualna

Scenografia i aktorzy:
Bocian, Niedźwiadek, małe niedźwiadki, Wiosna, Pszczółka, Żabka
Scenografia - wiosenna polana, kolorowe kwiaty, motyle
Tancerze: Dzieci z koła rytmiczno – tanecznego
Przebieg uroczystości:

1. „Przebudzenie kwiatów”-
Na scenie śpią snem zimowym dziewczynki – kwiaty i chłopcy – misie. Rozbrzmiewają pierwsze dźwięki Mazurka F. Chopina. Pojawia się wiosna, która budzi kwiaty ze snu. Dziewczynki tańczą z chustami układ choreograficzny - do muzyki.

Wiosna: Obudziłam już piękne wiosenne kwiaty, ale kto tu jeszcze śpi? (w tle słychać chrapanie niedźwiadków) Tak nie może być – dosyć tego leniuchowania. Wiosna zwraca się do zgromadzonych dzieci: Pomożecie mi obudzić niedźwiadki? Zaśpiewajcie ze mną.
2. „ Stary niedźwiedź mocno śpi” - zabawa w kole ze śpiewem
Dzieci wraz z nauczycielkami ustawiają się w kole. Wspólnie śpiewają z wiosną piosenkę. Na słowa „ 3 – cia godzina niedźwiedź łapie – niedźwiadki budzą się z zimowego snu)
• Niedźwiadek: kto nas budzi?, czego chce?
• Wiosna: wstawajcie jest już ciepło , czas się obudzić z zimowego snu
• Niedźwiadek: oj ale jesteśmy głodni po tym zimowym śnie, burczy nam w brzuszkach może poszukajmy miodku (
3. „Jadą, jadą misie” - zabawa pociągi
Niedźwiadki zapraszają wszystkie dzieci w podróż pociągiem w poszukiwaniu miodu. Zaproszone dzieci do ustawiają się w pociągi i wyruszają w podróż do lasu przy piosence .
Niedźwiadek: przejechaliśmy cały las, a miodku jak nie było tak nie ma – rozlega się głośne burczenie w brzuszku – płyta CD
Wiosna: Oj głodne jesteście bardzo, jak możemy wam pomóc ? Skąd wziąć miodek? Kto nam może pomóc? Dzieci odpowiadają – pszczółki.
Na środku śpi pszczółka, która trzyma w rękach miodek.
• Popatrzcie, a tu jakaś śpi może ją obudzimy to nam zrobi ten miodek
4. „Pszczółka śpi w ogrodzie”-
dzieci w grupach ustawiają się w kole, jedno dziecko – pszczółka wchodzi do koła. Reszta dzieci chodzi w kole i śpiewa.
Na słowa „raz, dwa, trzy” klaszczą w dłonie pozostając w kole i śpiewając.
W drugiej zwrotce pszczółka się budzi, porusza nóżką i wybiera osobę do wspólnego tańca

1. Pszczółka śpi w ogrodzie
raz, dwa, trzy
ubrudzona w miodzie
raz, dwa, trzy
ref. My dokoła niej chodzimy
i się wcale nie boimy
raz ,dwa, trzy i raz ,dwa ,trzy
2. Pszczółka się zbudziła
raz, dwa ,trzy
nóżką poruszyła
raz, dwa ,trzy
ref. Kogo dotknie mała pszczoła
musi tańczyć z nią dokoła
raz, dwa, trzy i raz ,dwa, trzy.
Niedźwiadki: Brawo! Udało się, jest dla nas miodek!
Na koniec zabawy niedźwiadek zabiera pozostawiony miód i zjada go razem z pozostałymi niedźwiadkami.
5. „Ja jestem żabka, ty jesteś żabka”
W oddali słychać rechot żab.
Wiosna zwraca się do niedźwiadków: czy to w waszych brzuszkach jeszcze burczy?
Niedźwiadki: nie, nie! to nie są nasze brzuszki, my już się najedliśmy
Wiosna: wobec tego co to za odgłosy?
Dzieci: to żabki .
Za kotarą schowana jest żabka, żaba śpiewa: kum , kuma kum rech rechu rech słychać żabi śpiew, wyglada spod kotary, zagląda i kumka. Widzi Panią Wiosnę, misia i wita się z nimi. Przyszła na uroczystość powitania wiosny. Miała przyprowadzić koleżanki żaby, ale nie może ich znaleźć. Chyba jeszcze śpią. Zaczyna nagle jęczeć: boli ją noga, szyja, musi się rozruszać. Oj dawno nie skakała. Muszę poćwiczyć- poćwiczycie ze mną . Skacze. Zaprasza dzieci do wspólnej zabawy i tańca.
„Ja jestem żabka, ty jesteś żabka”
Jam jest żabka, tyś jest żabka.
My nie mamy nic takiego:
Jedna łapka, druga łapka,
Skrzydełka żadnego.
U-ła-kła-kła! U-ła-kła-kła!
My nie mamy nic takiego:
Jedna łapka, druga łapka,
Skrzydełka żadnego.

6. „Wojsko” – zabawa naśladowcza
Podczas zabawy robi się wielkie zamieszanie. Na scenę wchodzi bocian:
Bocian: A co to za bałagan! W takim bałaganie to ja nic nie znajdę! Zaraz zrobimy tu porządki! Baczność! Wszystkie dzieci ustawiają się w pozycji „na baczność”
Zabawa - wojsko
„Ciu, ciu ła ła ła”- obroty wokół siebie zgodnie z ustawieniem ciała
„Kompanija”- salutujemy
Za każdym razem dodajemy kolejno polecenie:
a).Ręce do przodu
b).Ręce do przodu, zacisnąć pięści
c). Ręce do przodu, zacisnąć pięści, kciuki do góry (ciu ciu ła jest dwa razy);
d). Ręce do przodu, zacisnąć pięści, kciuki do góry, pięści do piersi;
e). Ręce do przodu, zacisnąć pięści, kciuki do góry, pięści do piersi, głowa do tyłu;
f). Ręce do przodu, zacisnąć pięści, kciuki do góry, pięści do piersi, głowa do tyłu;, pupa
do tyłu;
g). Ręce do przodu, zacisnąć pięści, kciuki do góry, pięści do piersi, głowa do tyłu;, pupa
do tyłu, nogi pingwina (ciu ciu ła jest dwa razy);
h). Ręce do przodu, zacisnąć pięści, kciuki do góry, pięści do piersi, głowa do tyłu;, pupa
do tyłu, nogi pingwina, język na brodę (ciu ciu ła jest dwa razy)
7. Bocian: O! Znalazło się! Wiedziałem, że jak zrobimy wiosenne porządki to się odnajdzie moja zguba! Oto i jest – jajko. Ale kto je tu zostawił? Hmmm ciekawe... Może ktoś z was wie? Dzieci podają propozycje..... jedną z nich jest pisanka wielkanocna. Dlaczego się ona tu znalazła? Bo zbliżają się święta Wielkanocne - wszystkie dzieci śpiewają refren piosenki:
„Święta Wielkanocne z jajkiem i zającem
Słoneczne, pachnące święta Wielkanocne”
8. Na scenę wchodzą dzieci 4 letnie z grupy „Mróweczki” –krótkim wierszykiem składają życzenia wszystkim dzieciom i pracownikom przedszkola. Każde dziecko od zajączka otrzymuje niespodziankę – kolorową pisankę.
9. Bocian, Żabka, Niedźwiadek zwracają się do Pani Wiosny: Usiądź Wiosno na chwilę, zostań razem z nami, dzieci i dla Ciebie niespodziankę przygotowały. Na zakończenie uroczystości dzieci z koła rytmiczno – tanecznego prezentują układ choreograficzny ze wstążkami do muzyki A. Vivaldiego „Wiosna”

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.