X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 30552
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Mama to skarb - konspekt zajęć

Edukacja przedszkolna
Grupa 5 – 6 latków

Temat: Mama to skarb.

Cele ogólne:
- uwrażliwienie dzieci na zmiany tempa i zmiany agogiczne w muzyce,
- rozwijanie zdolności rytmiczno – melodycznych,
- rozwijanie wyobraźni twórczej,
- uwydatnieni roli matki w życiu każdego dziecka.

Cele operacyjne:
- rozróżnia melodię wesołą i smutną,
- rozróżnia melodię głośna i cichą,
- powtórzy schemat rytmiczny,
- naśladuje ruchy innych ludzi [swojej mamy],
- wymyśla życzenia dla mamy,
- układa melodię do życzeń,
- wypowiada się na temat pracy swojej mamy,
- odpowiada na pytania związane z treścią poznanej piosenki,
- współpracuje w grupie.

Metody: zabawa rytmiczno – ruchowa, pantomima, pogadanka, śpiew,

Formy: zbiorowa

Środki dydaktyczne: instrumenty muzyczne: pianino, tamburyno, magnetofon, płyty CD z różnorodną muzyka, kolorowe krążki, zapis nutowy piosenki „Laurka”.


PRZEBIEG ZAJĘĆ

1. Przywitanie.
Nauczyciel śpiewa melodyczny zwrot a dzieci odpowiadają: „Dzień dobry dzieci”, „Dzień dobry Pani”.
2. Słuchanie piosenki „Laurka” w wykonaniu nauczyciela lub jej nagrania z płyty CD. [załącznik nr 1]
3. Rozmowa z dziećmi na temat treści piosenki:
- Dla kogo ma być laurka z piosenki ?
- Co dzieci namalowały na laurce dla mamy ?
- Dlaczego dzieci z piosenki namalowały dla mamy laurkę ?
- A co powinno znaleźć się na laurce ? [życzenia]
- A czy w piosence znajdują się życzenia dla mamy, a jeśli tak, to jakie ?
4. Zabawa „Rytmiczne życzenia dla mamy”.
Nauczyciel pyta dzieci, czy umieją składać życzenia, jak to robią [dzieci odpowiadają]. Nauczyciel mówi, ze życzenia nie muszą być tylko wymawiane ale również, jak w piosence’ mogą być śpiewane. Prezentuje dzieciom życzenia w formie śpiewanej:
Następnie prosi przedszkolaków, aby każdy z nich wymyślił własne, śpiewane życzenia dla mamy, które mógłby później wykorzystać w Dniu Matki.
Każde dziecko prezentuje swój pomysł na śpiewane życzenia.
5. Zabawa „Kwiaty dla mamy”.
[Zabawa powinna być poprzedzona rozmową na temat: Co można podarować mamie w dniu jej święta oprócz życzeń i laurki?]
Zabawa
Wybieramy się na łąkę, aby nazbierać dla mamusi świeżych i pachnących kwiatów. Nauczyciel rozdaje dzieciom kolorowe krążki [czerwone, żółte, niebieskie i białe]. Każdy kolor ma wcześniej ustalony sygnał wywoławczy:
- czerwony – melodia szybka, wesoła,
- żółty – melodia wolna, spokojna,
- niebieski – melodia zagrana głośno,
- biały – melodia zagrana cicho.
Dzieci poruszają się po sali w rytmie skocznie zagranego akompaniamentu np. na tamburynie. Na przerwę w muzyce wszystkie się zatrzymują i czekają nieruchomo na sygnał wywołujący jedną z grup. Wywołana grupa musi szybciutko ułożyć ze swoich krążków kwiatek a następnie usiąść wkoło niego. Nauczyciel i pozostałe dzieci patrzą i oceniają, czy zadanie wykonane przez kolegów przebiega sprawnie. Po zakończeniu zadania dzieci zabierają swoje krążki i zabawa ponownie się rozpoczyna.
6. Zabawa „Całuski”.
Nauczyciel opowiada, ze po złożeniu życzeń często dajemy całusy. Dzieci, zgodnie z poleceniem, posyłają głośne całusy [wyraźne cmoknięcie].
7. Zabawa „Telefon do mamy”.
Dzieci siadają na dywanie jedno za drugim, tworząc długi wąż – kabel telefoniczny. Nauczyciel siada za dziećmi i na plecach ostatniego dziecka wystukuje krótki rytm. Jest to tajny szyfr, dzięki któremu goście będą mogli przyjść do mamy. Następne dziecko przekazuje rytm koledze siedzącemu przednim i tak dalej aż do pierwszego dziecka, które wyklaskuje, bądź wystukuje o podłogę podanego mu rytmu.
Zabawę powtarzamy zmieniając pierwsze i ostatnie dziecko.
8. Rozmowa na temat pracy zawodowej mamy i czynności, które wykonuje w domu.
Dzieci siedzą w kole na dywaniku. Nauczyciel zadaje pytania, na które odpowiadają chętne lub wskazane dzieci.
- Jak ma na imię twoja mama?
- Jaki zawód wykonuje?
- Co robi w domu?
- Kto jej w tych czynnościach pomaga?
- Czy to, co robi mama w pracy i w domu jest potrzebne i komu służy?
9. Zabawa pantomimiczna „Moja mama”.
Improwizacja ruchowa polega na naśladowaniu przez dzieci charakterystycznych zachowań mamy i różnych czynności, które wykonuje ona na co dzień, np.:
- mama chodzi w butach na szpilkach,
- mama pierze,
- mama wiesza pranie,
- mama prasuje,
- mama gotuje,
- mama tańczy,
- mama czyta książkę,
- mama maluje się,
- mama zrywa kwiaty na łące itd.
10. Na zakończenie zajęć ponownie słuchamy piosenki „Laurka”. Pierwsza zwrotka może być interpretowana przez dzieci ruchem.
11. Pożegnanie. Śpiewanie muzycznego zwrotu „Do widzenia dzieci”, „Do widzenia Pani”.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.