X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 30504
Przesłano:

Budujemy blok, budujemy dom- Mój dom. Konspekt zajęć edukacyjnych dla klasy uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i autyzmem

Temat tygodnia: Mój dom- moje mieszkanie
Temat zajęć: Budujemy blok, budujemy dom- Mój dom.
Zajęcia edukacyjne- plastyka / technika.

Metody:
Ośrodków pracy, zabawa dydaktyczna, polisensorycznego poznawania świata, elementy met. behawioralnej, podające, czynne- zadania stawiane do wykonania, aktywizujące, rozmowa kierowana praktycznego działania, makaton.

FORMA:
• grupowa oraz zindywidualizowane.

ŚRODKI DYDAKTYCZNE : ilustracje , gotowe szablony- obrazki konturowe, makieta domu, pudełka kartonowe/tekturowe- wcześnie pomalowane przez uczniów, piktogramy
do komunikacji, elem. Makatonu, ilustracje do uzupełniania- karty pracy.
Cele terapeutyczne:
• Zachęcanie do zainteresowania zleconym zadaniem
• Wdrażanie do kontaktu zadaniowego
• Regulacja koncentracji uwagi i wydolności psychofizycznej.
• Pobudzanie i stymulowanie rozwoju poznawczego dzieci.
• Koordynacja wzrokowo-ruchowa
• Zachęcanie do zainteresowania książką.
Cele dydaktyczne:
• Uczeń nazywa, wskazuje (dopasowuje) , rozpoznaje elementy na ilustracji związane z wyglądem domu, bloku na makiecie, na karcie pracy.
• Zna stosunki przestrzenne związane z położeniem nad- pod, wysoko- nisko.
• Zna warunki życia, cechy charakterystyczne w ich wyglądzie.
• W bezpieczny sposób posługuje się klejem i nożyczkami .
• Uczeń różnicuje budynki mieszkalne dom - blok.

Przebieg:
• Rozpoznawanie ,wskazywanie i nazywanie / etykietowanie budynków na ilustracji (dom/ blok)- naśladowanie.
• Próba wspólnego określenia, wskazywania i dopasowywania cech dla poszczególnych budynków ( wysoki/ niski/ ma okna/ ma drzwi/ ma dach).
• Demonstracja ilustracji domów.
• Dobieranie etykiet do ilustracji domów, przeliczanie, domów.
• Obrysowywanie palcem ręki konturu domu.
• Dobieranie ilustracji- wyszukiwanie domów na karcie pracy.
• Dobieranie elementów charakterystycznych dla domu i bloku: dach , okna, ściany, drzwi
• Budowanie bloku mieszkalnego, domu z kartonowych pudełek.
• Próba łączenia poszczególnych pudełek= pięter, budowanie wieży rosnącej do góry.
• Ewaluacja zajęć – wskazywanie przez dzieci bloku/ domu, etykietowanie.
• Zakończenie zajęć- wystawa prac.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.