X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 3050
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Historyjka obrazkowa na podstawie utworu S. Michałkowa pt. "Nie płacz koziołku". Scenariusz zajęcia dla dzieci 3 - letnich

CELE:
- kształcenie myślenia przyczynowo - skutkowego,
- pobudzenie inwencji twórczej swobodne wypowiadanie się,
- wdrażanie do dostrzegania różnicy między dobrym a złym postępowaniem,
- umożliwienie dzieciom przeżywania efektów własnych działań,
- wspomaganie dzieci w określeniu i wyrażaniu swoich uczuć.

CELE OPERACYJNE:
dziecko:
- uważnie słucha treść utworu,
- wyraża werbalnie i niewerbalnie swoje myśli i przeżycia,
- jest chętne do podejmowania określonych działań.

METODY PODAJĄCE:
słuchanie opowiadań, objaśnienie, instrukcja słowna do zabawy ruchowej, do sposobu wykonania pracy plastycznej.

METODY POSZUKUJĄCE:
techniki twórczego myślenia, wypowiedzi dzieci.

METODY CZYNNE:
ćwiczenia i zadania stawiane do wykonania

FORMY PRACY:
zbiorowa, indywidualna.

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
plansze historyjki obrazkowej, plansze z minkami (wesoła, smutna, płacząca), kaseta z muzyką, kartony z sylwetami koziołka, kredki.

PRZEBIEG ZAJĘCIA:

1. Powitanie- zabawa muzyczno- ruchowa ze śpiewem: Witam was, witam Was, na zabawę już czas. Jestem ja, jesteś ty. Raz, dwa, trzy.

2. Jestem wesoły, gdy ... wypowiedzi dzieci wg własnych pomysłów.

3. Jestem smutny, gdy ... wypowiedzi dzieci wg własnych pomysłów.

4. Prezentacja historyjki obrazkowej pt. „Nie płacz koziołku”. Pytania stawiane do dzieci.

„Nie płacz koziołku”
Był sobie całkiem zwyczajny koziołek. Koziołek był bardzo uparty - wszystko chciał robić po swojemu. Koziołek nie zawsze słuchał się swojej mamy.
Pewnego dnia mama zabroniła oddalać się koziołkowi od swojego domu, ponieważ nadciągała burza z piorunami i deszczem. Ale koziołek i tym razem nie posłuchał się swojej mamy. Biegał po łące i wkrótce oddalił się od swojego domu, aż tu nadciągnęła burza z piorunami i błyskawicami. Z ogromnej czarnej chmury lunął ogromny deszcz. Koziołek bardzo się przestraszył i zaczął płakać. Deszcz lał i lał.
W pewnej chwili koziołek zauważył, że wokół niego jest pełno wody. Stoi na wyspie. Z daleko zobaczył świnkę, która płynęła łódeczką. Poprosił świnkę o pomoc. Świnka jednak nie pomogła koziołkowi, mówiąc, iż w jej łódce nie ma dla niego miejsca. Była niedobra i odpłynęła. Koziołek stał na wyspie sam. Aż wkrótce zobaczył lecącą kaczuszkę i poprosił ją o pomoc. Kaczuszka była dobra, była prawdziwym przyjacielem koziołka. Szybko poprosiła zwierzątka - swoich przyjaciół i podpłynęli do koziołka łódką i wkrótce wszyscy przyjaciele znaleźli się w domu. Rodzice bardzo się ucieszyli z powrotu koziołka. A koziołek obiecał, że zawsze będzie się słuchał mamy i nie będzie się oddalał od swojego domu.

5. Zabawa ruchowa pt. „ Zaczarowane koziołki”. Przy akompaniamencie muzyki dzieci – koziołki biegają po łące, tańczą, na przerwę w muzyce stają w bezruchu, patrzą na planszę z minka i demonstrują taką minkę jaka jest na planszy. Zabawę powtarzamy kilkakrotnie.

6. Praca przy stolikach; Każde dziecko otrzymuje karton z szablonem koziołka. Zadaniem dziecka jest pokolorować koziołka.

7. Omówienie prac.
8. Ewaluacja zajęcia.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.