X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 30299
Przesłano:
Dział: Świetlica

Smok - konspekt zajęć świetlicowych

KONSPEKT ZAJĘĆ ŚWIETLICOWYCH
SMOK

I GRUPA WYCHOWANKÓW:
• liczba osób: 10,
• wiek: 6 - 8 lat,
• płeć: dziewczyny i chłopcy.

II TEMAT ZAJĘĆ:
Smok

III CZAS ZAJĘĆ:
• 2,5 godz.

IV TYPY ZAJĘĆ:
• artystyczne,
• rozrywkowe,
• oświatowe.

V RODZAJE ZAJĘĆ:
• muzyczne,
• plastyczne,
• teatralne

VI CELE ZAJĘĆ:

1. Ogólne:

• stymulowanie różnych form aktywności twórczej uczniów,
• rozbudzanie motywacji do zajmowania się sztuką

2. Szczegółowe:

- dydaktyczne:
• rozwijanie wypowiedzi ustnych dzieci,
• doskonalenie umiejętności słuchania,
• kształtowanie wyobraźni, oraz myślenia przyczynowo – skutkowego,

- wychowawcze:
Uczeń:
• aktywnie słucha i obserwuje,
• współdziała z członkami grupy,
• chętnie prezentuje swoją pracę,

- rewalidacyjne:
• ćwiczenia koncentracji uwagi,
• ćwiczenia percepcji wzrokowej i słuchowej,
• ćwiczenia spostrzegawczości,
• usprawnianie czynności manualnych,
• poznanie wartości przyjaźni

VII METODY DZIAŁAŃ:
• oglądowe,
• słowne,
• praktyczne.

VIII FORMY REALIZACJI:
• indywidualna,
• grupowa.

IX ŚRODKI REALIZACJI:
• opowiadania z Doliny Muminków (T. Jansson) – „Historia o ostatnim smoku na świecie”
• rozsypanka – plan wydarzeń,
• patyczki, tektura, szmatki, bibuła, pisaki, kredki, nożyczki, kleje, taśmy klejące, kartki, wełna, guziki, korale, cekiny – do wykonania kukiełek,
• materiały do wykonania sceny


X PRZEBIEG ZAJĘĆ:

1. Część wstępna:

• przywitanie,
• przygotowanie sali do zajęć.

2. Część właściwa:

• przeczytanie opowiadania:
„Pewnego dnia podczas zabawy nieopodal domu Muminek złapał malutkiego smoka. Było to dziwne, bo smoki już dawno wyginęły. Muminek postanowił ukryć smoka przed domownikami, ale Mi zauważyła, że coś jest w niesionym przez niego słoiku. Przy śniadaniu zaczęła wypytywać Muminka, ale jego Mamusia pozwoliła mu zachować tajemnicę. Muminek ukrywał smoka, bo chciał, żeby jako pierwszy zobaczył go jego przyjaciel Włóczykij. Początkowo Włóczykij nie mógł uwierzyć, że Muminek złapał smoka. Musiał go dopiero zobaczyć na własne oczy. Gdy smok ujrzał Włóczykija, wskoczył mu na ramię i zaczął mu mruczeć do ucha. Muminek zrozumiał, że smok polubił Włóczykija bardziej, niż jego samego. Po południu wszyscy mieszkańcy Doliny Muminków dowiedzieli się o smoku. Smok dalej okazywał swoją sympatię Włóczykijowi. Na wszystkich innych ział dymem, a czasami nawet gryzł. Mi zaczęła dokuczać Muminkowi, że smok woli od niego Włóczykija. Włóczykij nie chciał ranić uczuć przyjaciela i poszedł sobie, zostawiając smoka u Muminka. Muminkowi było bardzo przykro, ale wypuścił smoka i kazał mu odnaleźć Włóczykija. Kiedy Włóczykij zobaczył smoka, chciał go wygonić do domu. Powiedział mu, że chętnie by się nim zaopiekował, ale nie może sprawiać przykrości przyjacielowi. Namówił przepływającego obok Paszczaka, żeby w zamian za kilka ryb wywiózł smoka daleko od doliny Muminków. Wkrótce Muminek odnalazł Włóczykija. Udawał, że nic się nie stało, ale był bardzo zmartwiony. Zaczął wypytywać Włóczykija o smoka. Włóczykij odpowiedział mu, że nie wie, gdzie jest smok. Powiedział, że pewnie poleciał gdzieś za jakąś muchą, i że smoki po prostu takie są. Muminek poczuł ulgę i zaczął rozmawiać z przyjacielem o planach na następny dzień”.

• swobodna rozmowa dotycząca opowiadania
• ułożenie planu wydarzeń z rozsypanki:

Plan wydarzeń
1. Znalezienie smoka w zaroślach nieopodal domu.
2. Próba ukrycia smoka przed domownikami, a zwłaszcza wścibską Mi.
3. Rozmowa przy śniadaniu.
4. Pokazanie smoka Włóczykijowi.
5. Sympatia okazana Włóczykijowi przez smoka.
6. Odejście Włóczykija.
7. Postanowienie Muminka o odesłaniu smoka do Włóczykija.
8. Decyzja Włóczykija o pozbyciu się smoka w imię przyjaźni z Muminkiem.
9. Wspólne plany przyjaciół.

• rozmowa o bohaterach opowiadania
• wykonanie tekturkowych lalek na patyczkach – bohaterów opowiadania
• posprzątanie miejsca pracy
• przygotowanie sceny
• przedstawienie opowiadania pt. „Historia o ostatnim smoku na świecie”

3. Zajęcia końcowe:

• rozmowa dotycząca przedstawienia,
• jak mogło się przedstawienie inaczej zakończyć?

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.