X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 29746
Przesłano:
Dział: Logopedia

Wiosenna przygoda - scenariusz zajęć logopedycznych

Zajęcia logopedyczne

Temat: Wiosenna gimnastyka buzia i języka

dzieci 4- letnie

Prowadząca: Agnieszka Kowalczyk – Czerep

Cel główny : wspomaganie rozwoju mowy i komunikacji językowej.
Cele szczegółowe:
- Rozwijanie uwagi słuchowej.
- Rozwijanie koordynacji słuchowo- ruchowej.
- Rozwijanie umiejętności wypowiadania się na zadany temat, budowania zdań poprawnych logicznie i gramatycznie.
- Usprawnianie aparatu artykulacyjnego.
- Rozwijanie umiejętności wydłużania fazy wydechowej.

Cele operacyjne:
- Dziecko uważnie słucha piosenki, wiersza i potrafi odtworzyć ich treść.
- Dziecko poprawnie buduje zdania rozwinięte.
- Dziecko wykonuje polecenia.
- Dziecko precyzyjnie wykonuje pokazane ruchy artykulacyjne.
- Dziecko potrafi wydłużać fazę wydechową.
- Dziecko współdziała w zabawie z innymi.

Metody pracy: słowna, słuchowa, działań praktycznych

Środki dydaktyczne:


Przebieg zajęć:

1. Przywitanie. Wprowadzenie piosenką „Kolory wszystko ma” – z repertuaru „Malowana muzyka”
W trakcie trwania refrenu, dzieci oddają rytm piosenki, klaskając lub klepiąc się po udach.
Nauczycielka prowadząca: Jak myślicie dlaczego dzisiaj puściłam wam tę piosenkę? O czym będziemy rozmawiać na dzisiejszych zajęciach? Dzieci odpowiadają na pytania, budując poprawne wypowiedzi.

2. Słuchanie wiersza: „ Roześmiana wiosna”. Rozmowa na temat treści usłyszanego utworu.

Roześmiana wiosna, kwiaty malowała,
Przechyliła kubek i farby wylała,
Krokusy zmieniły białe swe okrycia,
A jak wyglądały zaraz zobaczycie,
Pierwszy krokus w łatki,
Drugi w żółte ciapki,
Trzeci fioletowy,
A czwarty bordowy,
Piąty z żółte pasy,
Szósty w zielone asy,
Siódmy w żółte kreski,
A ósmy niebieski

Pytania do wiersza:
- Kto pomalował kwiaty w wierszu?
-Jakie wiosna malowała kwiaty?
- Popatrzcie, na naszej kolorowej łące są krokusy różnego koloru, kto z was spróbuje
znaleźć takie, o których przeczytałam w wierszu?
Dzieci wybierają spośród papierowych kwiatów takie, jak występujące w wierszu.
Następnie tworzą wiosenną łąkę z krokusów, przypinając je do tablicy.

3. Opowieść ruchowa „ Wiosenny spacer”.

Nauczycielka opowiada, że już jutro zawita do nas Pani Wiosna. W wiosenne dni często
chodzimy na spacer. My teraz również wybierzemy się na spacer tutaj w naszej sali.
Rozdaje dzieciom arkusze prasowanej bibuły w różnych kolorach.

Przedszkolaki wyszły na spacer, słonko mocno przygrzewało, więc podskakiwały radośnie.
Nagle zerwał się wietrzyk (dmuchanie na bibułę) i pomknął po ogrodzie. Ten wietrzyk
przygnał chmury i zaczął padać deszcz ( dzieci kładą arkusze bibuły i stukają paluszkami),
słychać grzmoty. Dzieci chowają się pod parasolem (chowanie się pod chustą). Ulewa nie trwa długo, już zza chmury wygląda słońce (taniec z bibułą do muzyki „Walc” Brahmsa). W ogrodzie powstały kałuże, (kładziemy chusty na podłodze, dzieci przez nie przeskakują).Słońce tak mocno przygrzewa, że dzieci postanowiły trochę poopalać się w pierwszych promieniach wiosennego słońca. Rozłożyły kocyki na łące i słuchały odgłosów przyrody ( słuchanie muzyki relaksacyjnej). Jak przyjemnie leżeć na tej łące. Dzieci wdychały wiosenne powietrze noskiem i wypuszczały bardzo powoli ustami. Wsłuchiwały się w odgłosy przyrody jeszcze dokładniej.
A teraz wszyscy posłuchamy, jakie zwierzęta odwiedziły łąkę.

4. Rozpoznawanie i nazywanie dźwięków odtwarzanych z płyty . Odgłos: żaby, ptaka (słowik), bociana, pszczoły.

5. Opowiadanie logopedyczne z usprawnianiem aparatu artykulacyjnego

6. Wykonanie pracy plastycznej „ Barwne chmurki”-
Malowanie kartki wodą, rozdmuchiwanie tuszu na chmurki przez plastikową słomkę.
Obserwowanie łączenia się w kolorów i tworzenia barwnych plam.

7. Podsumowanie, ewaluacja. Dzieci wybierają kółka z uśmiechami lub smutnymi minami, w zależności od oceny atrakcyjności zajęć.
Nauczycielka: Jeśli dziś podobały wam zajęcia to wybierzcie uśmiechnięte buźki, a jeżeli wam się nie podobały zajęcia, to wybierzcie buźki smutne.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.