X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 29558
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Edukacja teatralno - matematyczna

SCENARIUSZ ZAJĘCIA PRZEPROWADZONEGO PRZEZ MARZENĘ STANISZEWSKĄ – RUBACHA DNIA 10. 11. 2015

Prowadząca: Marzena Staniszewska – Rubacha (nauczyciel odbywający staż)
Grupa: niebieska
Wiek dzieci:3,4,5, latki
Czas trwania: około 50 min
Podstawa programowa: Wychowanie przez sztukę – dziecko widzem i aktorem
Inne obszary z podstawy programowej: obszar 1, obszar 13
Temat: „Teatralne nastroje”

CEL GŁÓWNY:
• Rozwijanie inwencji twórczej dziecka oraz umiejętności wyrażania swoich uczuć podczas różnorodnych zabaw
CELE SZCZEGÓŁOWE:
Dziecko:
• bawi się zgodnie z innymi oraz przestrzega zasad współpracy;
• klaszcze w dłonie i wyraża swój nastrój za pomocą głosu, ruchu, mimiki
• naśladuje i pokazuje proste ruchu;
• przelicza do 8 oraz układa cyfry od 1 do 8;
• koloruje kredkami obrazek magicznego miejsca oraz układa go;
• zgaduje kogo nie ma i jaki nastrój mają inni;
METODY:
• podająca
• ekspresyjna
• zadań stawianych dziecku
• pedagogika zabawy
FORMY:
• praca z cała grupą
• praca w zespołach
• praca indywidualna
POMOCE DYDAKTYCZNE:-- magnetofon z płytą CD, karty z cyframi, kolorowe materiały, duże i małe kartki papieru, kredki, ilustracje dzieci z różnymi nastrojami


PRZEBIEG:
1. Powitanie dzieci piosenką „Magiczne miejsce”. Zaproszenie dzieci do magicznego miejsca, gdzie każdy może stać się kimkolwiek zechce. Przejście przez tunel wykonany ze stołów i kolorowych materiałów do magicznego miejsca sztuki i teatru. Krótka rozmowa na temat naszych nastrojów wsparta ilustracjami dzieci z różnymi minami.
2. Zabawa „Mój nastrój”. Zadaniem dzieci jest klasnąć w dłonie z równoczesnym wypowiedzeniem słowa „Dzień dobry hej to ja” z różnym nastawieniem emocjonalnym ( wesoło, smutno, ze złością, z zamyśleniem, ze zmęczeniem, cicho lub głośno, tupiąc, podskakując itp). Zabawę rozpoczyna nauczyciel po nim kolejne dzieci w kręgu.
3. Zabawa w naśladowanie i pokazywanie „Jabłka” dzieci naśladują zrywanie jabłek przy jednoczesnym opowiadaniu nauczycielki a więc podnoszą ręce do góry, wspinają się na palce, wyciągają się wysoko do góry. Zatrzymanie w pozycji wysokiej następnie stopniowe i powolne opuszczanie kolejno dłoni, zgięcie łokci, opuszczenie ramion, skłon do przodu, ugięcie kolan i położenie się na podłodze.
4. Zabawa matematyczna z przeliczaniem „Odkryjmy kod magicznego miejsca”. Zadaniem dzieci podzielonych na 8 zespołów jest odnalezienie ukrytych w sali kart z cyframi i ułożenie ich od najmniejszej cyfry do największej oraz głośne odczytanie kodu. Jeśli dzieci prawidłowo ułożyły cyfry od najmniejszej do największej po odwróceniu kart na drugą stronę oczom dzieci ukazuje się obrazek magicznego miejsca. Zadaniem dzieci na koniec zajęć będzie pokolorowanie tego miejsca i właściwe ułożenie obrazka i przyklejenie go na dużą kartkę papieru z napisem „Nasze magiczne miejsce”
5. Zabawa ruchowo – logiczna „Zgadnij kogo nie ma”. Dzieci chodzą po całej sali w różnych nastrojach przy dźwiękach muzyki. Nauczyciel przykrywa wybraną osobę materiałem gdy muzyka cichnie nauczyciel zadaje dzieciom pytanie „Zgadnijcie kogo nie ma? Jaki miał nastrój?. Dzieci określają kogo nie ma oraz jaki ten ktoś miał nastrój. W wersji trudniejszej nauczyciel przykrywa kilkoro dzieci i zadaje to samo pytanie.
6. Zabawa „Rysujemy nastroje” .Dzieci na kartkach papieru mają za zadanie odtworzyć (przerysować) wylosowane nastroje (smutny, wesoły, zły i zdziwiony), a następnie porównać których nastrojów jest najwięcej, a których najmniej.
7. Zabawa dramowo – teatralna „Chodzimy i zachowujemy się jak...” . Dzieci podróżując po sali na sygnał nauczyciela chodzą w dany sposób (chodzimy jak zamyśleni ludzie..., chodzimy jak zmęczeni ludzie...chodzimy jakbyśmy wspinali się po stromej górze itp.)
8. Zabawa na koniec „Magiczna nić” . Nauczyciel podaje kolorową włóczkę dzieciom siedzącym w kręgu. Magiczna nić tworzy różne kombinacje. Zadaniem dzieci jest zwinąć nić zaczynając od dziecka, które dostało nić jako ostatnie, aż do dziecka które otrzymało nić na początku.
9. Na koniec nauczyciel pyta dzieci czy fajnie było w „Magicznym miejscu” i czy jeszcze kiedyś odwiedzimy to miejsce. Nauczyciel informuje dzieci że choć było bardzo fajnie w magicznej krainie pora powrócić już do sali przedszkolnej. Dzieci wraz z nauczycielem przechodzą z powrotem przez tunel do sali. Nauczyciel przypomina dzieciom, aby pamiętały że każdy z nas ma prawo do wyrażania swoich uczuć i różnego nastroju czy to bycia smutnym, wesołym złym lub zamyślonym. Dzieci na zakończenie zajęć kolorują kredkami kartki z magicznym miejscem i przyklejają je wspólnie na dużej kartce.
10. Nauczyciel dziękuje dzieciom za wspólną podróż i zaprasza do swobodnej zabawy.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.