X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 29554
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Spacer w deszczu - scenariusz zajęć

SPACER W DESZCZU – SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOLEŻEŃSKICH W GRUPIE DZIECI 3-4 LETNICH z elementami aktywnego słuchania muzyki wg. Batti Strauss

Cel główny: kształtowanie umiejętności dostosowania ubioru do warunków atmosferycznych

Cele szczegółowe:
- Wzbogacanie wiedzy przyrodniczej związanej ze zjawiskami atmosferycznymi.
- Kształcenie umiejętności uważnego słuchania i odpowiadania na pytania nauczyciela.
- Rozwijanie umiejętności improwizacji do muzyki.
- Odczuwanie radości ze wspólnej zabawy.
- Uważne słuchanie poleceń nauczyciela.

Metody:
Czynne: zadań stawianych do wykonania
Słowna: opowiadanie, piosenka
Eksponująca – sylwety chmur i deszczu, nagrania deszczu i wiatru.
Aktywnego słuchania muzyki wg. Batti Strauss

Środki dydaktyczne:
płaszcz przeciwdeszczowy, parasol, kalosze, worek, chmury jasna i ciemna, nagranie deszczu, powitanka ,,Hej witam was’’ z albumu ,,Tęczowa muzyka’’, utwór Country Dance- Muzyka na wodzie J. F. Haendel , folia malarska, piosenka ,,Kapie deszcz’’ z płyty ,,Miś i Margolcia’’


Przebieg zajęć:

1. ,,Hej witam was’’- powitanie dzieci piosenką

Hej witam was chłopcy i dziewczynki
Hej witam was, zróbcie śmieszne minki
Hej witam was, dzisiaj będzie dobry dzień
Hej witam was- bawmy razem się.

2. ,,Czarodziejski worek’’- wyczarowanie z worka chmur: białej i szarej deszczowej

Nauczyciel śpiewa: Czarodziejski worek mam -la, la, la 2X
Dzieci odpowiadają: Co w tym worku pani ma- la, la, la 2X

Uświadomienie dzieciom, że z chmury jasnej deszczu nie będzie, ale z ciemnej może padać .


3. ,,Deszcz’’- słuchanie nagrania deszczu z płyty CD

4. ,,Spacer w deszczu’’- opowiadanie historii dziewczynki na podstawie opowiadania B. Formy

Spacer w deszczu
Autor: Bożena Forma

Wesoło minął dzień w przedszkolu.

- Za chwilę przyjdzie mama i pójdę do domu - stwierdziła Marta spoglądając na panią.

- Zawsze idę z mamusią na spacer a dzisiaj? Jeszcze rano była ładna pogoda - z żalem spogląda na spływające po szybie krople deszczu.

- Nie martw się - uśmiecha się pani Marzenka. W tej samej chwili w drzwiach pojawia się twarz dyżurnego.

- Marta do domu.

- Do widzenia - dziewczynka grzecznie zwraca się w kierunku pani i wychodzi z sali.

- Córeczko skąd taka smutna mina - z daleka woła mamusia.

- Zobacz co przyniosłam - Marta zagląda do dużej torby. Czerwone kalosze które dostała na urodziny i peleryna. Jest także kolorowy parasol. Twarz dziewczynki rozjaśnia uśmiech.

- Ubieraj się idziemy do parku. - Po chwili zawartość torby została ułożona na ławeczce.

- Hura! Co za niespodzianka.

Krople deszczu miarowo uderzają o parasol.

- Deszczowa pogoda też ma swoje uroki. Popatrz, w tafli kałuży odbijają się dwie postacie.

- Jakie kolorowe - śmieje się Ola.

- Przechodzenie przez kałużę to świetna zabawa - woła mamusia.

- Tylko ostrożnie żeby woda nie wlała się do środka kaloszy, bo będziemy musiały wracać do domu.

- Posłuchaj jak śmiesznie dzwonią krople deszczu - zatrzymuje się na chwilę Ola, wsłuchując się w miarowe dźwięki.

- Śpiewają deszczową piosenkę - śmieje się mama i nuci.

plim, plim, plum, plum, tralala,
Marta dziś parasol ma.
Ma kalosze pelerynę
i zadowoloną minę.
Słucha jak muzyka gra
plim, plim, plum, plum, tra, la, la.
Kiedy wróciły do domu, Marta wyjęła farby i na dużej kartce namalowała dziewczynkę w czerwonych kaloszach, pelerynie z rozłożonym kolorowym parasolem. Czy wiecie kto to taki?

5. Rozmowa na temat treści opowiadania:

Pytania dla dzieci:
- Jak miała na imię dziewczynka?
- Dlaczego Marta była smutna?
- Co przyniosła mama w torbie?
- Czy poszły na spacer?
- Co robiła dziewczynka w parku?
- Przed czym przestrzegała ją mamusia?


6. Oglądanie odpowiedniego stroju na niepogodę oraz parasola.


7. ,,Zabawa z deszczem’’- zabawa z folią wg. metody Batti Strauss do utworu ,,Country Dance’’ J.F. Haendla- naśladowanie padającego deszczu i wiejącego wiatru.


8. ,,Skaczemy po kałużach’’- zabawa przy piosence ,,Kapie deszcz’ ’z improwizacją ruchową.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.