X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 29352
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Podróże małe i duże - scenariusz zajęć z wczesnego wspomagania rozwoju dziecka 3-4 letniego

10.12.2013

SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z WCZESNEGO WSPOMAGANIA ROZWOJU

Temat: „Podróże małe i duże”
Odbiorca: dziecko 3 - letnie
Czas: 30 min.
Cele:
- rozwijanie koordynacji wzrokowo – ruchowej i słuchowej
- usprawnianie manualne (nauka posługiwania się nożyczkami)
- usprawnianie motoryki małej, grafomotoryki
- rozwijanie percepcji słuchowej poprzez rozróżnianie i nazywanie dźwięków wydawanych przez różne środki transportu
- usprawnianie umiejętności czytania, analizy i syntezy słuchowej
- rozwijanie uwagi słuchowej
- bogacenie zasobu słowno – pojęciowego
Środki dydaktyczne: „Piosenki do rysowania” MDS, kartki formatu A4 – biała i czarna, nożyczki, klej, papier plakatowy, czarna kredka, pomoc do ćwiczeń słuchowych – obrazki z pojazdami i płyta CD z nagraniami dźwięków wydawanych przez pojazdy, pomoc „Od obrazka do słowa” (obrazki z pojazdami i wyrazy z nazwami pojazdów), książka J. Tuwim pt. „Lokomotywa”, zabawka – drewniana lokomotywa z wagonami


Przebieg zajęć:
Wstęp:
Przywitanie dziecka i zainicjowanie rozmowy nt. możliwości podróżowania, przemieszczania się za pomocą różnego rodzaju środków transportu.
Zapoznanie dziecka z przewidzianymi na dzisiejszych zajęciach czynnościami.
1. Ćwiczenie słuchowo – językowe
Dziecko identyfikuje nagrania dźwięków z obrazkami w obrębie ośrodka tematycznego „pojazdy”, nazywa je.
2. Ćwiczenie w odczytywaniu nazw pojazdów, próby analizy i syntezy wyrazów.
Dziecko przy wsparciu próbuje odczytać nazwy pojazdów i dopasować je do odpowiednich obrazków przedstawiających te pojazdy.
3. Praca elementami MDS według M. Bogdanowicz „Puf, puf, rusza pociąg”
- obserwacja i omówienie obrazka,
- wysłuchanie piosenki,
- rysowanie wzoru palcem,
- rysowanie wzoru na dużej powierzchni (papier plakatowy) kredką,
- wycinanie pasków z czarnego papieru,
- układanie pasków na kształt „torów” i przyklejenie ich na białą kartkę.
4. Rozwijanie uwagi słuchowej
Dziecko słucha wiersza J. Tuwima „Lokomotywa”.
5. Dowolna zabawa
Dziecko ma możliwość swobodnej zabawy drewnianą lokomotywą z wagonami.

Podziękowanie dziecku za współpracę, nagrodzenie.

Opracowała: Małgorzata Dziemiach - Krzywicka

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.