X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 29347
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Owoce Pani Jesieni - scenariusz zajęć 3,4-latki

Scenariusz zajęć dla grupy 3,4-latków

Temat dnia: Owoce Pani Jesieni

Cele ogólne:
- wielozmysłowe poznawanie oraz nazywanie owoców i warzyw,
- rozwijanie umiejętności matematycznych.
- rozwijanie aktywności i inwencji twórczej dzieci,

Cele operacyjne:
- aktywnie uczestniczy w proponowanych ofertach zabaw,
- rozpoznaje za pomocą różnych zmysłów i nazywa wybrane owoce
- dokonuje klasyfikacji wg cech jakościowych,
- przelicza owoce, porównuje ich liczbę,
- dokonuje analizy sylabowej nazw wybranych owoców,

Formy pracy:
- zespołowa, indywidualna,

Metody:
słowna
czynna
percepcyjna – wzrok (obserwacja) , dotyk,


Środki dydaktyczne:
jesienny listek, portret Pani jesieni(puzzle), wędka z magnesem, spinacze biurowe, koperty, kluczyk, szkatułka, owoce, łyżka, rodzynki


Przebieg zajęć:

Przywitanie piosenką: „Wesoło witamy”

1. Gdy przyszłam do przedszkola, na oknie zauważyłam szkatułkę, a na niej leżał jesienny listek.
(Nauczyciel pokazuje dzieciom jesienny listek, do którego przyklejony jest list od Pani Jesieni)

2. List:
Drogie dzieci. Nazywam się Pani Jesień. Od jakiegoś czasu przyglądam się Wam przez okno. Słyszałam, że mówiliście o owocach, które dojrzewają jesienią i o przetworach jakie można z nich zrobić na zimę. Wiecie już o owocach bardzo dużo, dlatego na pewno poradzicie sobie z zadaniami jakie dla Was przygotowałam. Jak rozwiążecie wszystkie zadania i ułożycie z puzzli mój portret to otrzymacie kluczyk do szkatułki, w której jest niespodzianka.
Życzę powodzenia i pozdrawiam Was
Pani Jesień
P.S. Mój portret możecie powiesić sobie w sali, bo bardzo ładnie na nim wyglądam.

3. Zadania ukryte są w kopertach, które przyklejone są do papierowych jabłek. Na jabłkach narysowane są kropki, a do każdego jabłka przypięty jest spinacz. Dzieci łowią jabłka wędką z magnesem, według wzrastającej liczby kropek od 1 do 6.

4. W kopertach są kartki na których napisane są zadania i jeden element z układanki przedstawiającej portret Pani Jesieni. W ostatniej kopercie, pod jabłkiem z sześcioma kropkami, znajduje się dodatkowo kluczyk do szkatułki z niespodzianką.

5. Zadania:
. Rozwiążcie zagadki o owcach, które dla Was przygotowałam, a otrzymacie pierwszy puzzel.
Zagadki: Kto z Was owoc taki zna,
w którym w nazwie
na początku jest „JA”. (jabłko)

Włoskie czy laskowe,
smaczne są i zdrowe. (orzech)

Fioletowa z wierzchu,
a żółta od środka.
Często w kompocie
możesz ją spotkać. (śliwka)

Zielony ogonek,
żółty, miękki brzuszek,
gdy w słonku dojrzeje,
zbierzesz ją w fartuszek. (gruszka)

Wiele kuleczek na jednej gałązce
są fioletowe, zielone lub żółte jak słońce
gdy je wysuszyć i włożyć do skrzynki
trafią na Twój stół wspaniałe rodzynki. (winogrono)

Dodatkowo dzieci mogą:
- podzielić na sylaby słowa: jabłko, orzech, śliwka, gruszka, winogrono.
- powiedzieć, które słowo ma najwięcej sylab.
- wstają te dzieci, które lubią jeść np. jabłko itd.
.. Rozpoznaj owoce: pigwa, żurawina. Jeżeli dzieci mają trudności z rozpoznaniem, można powiedzieć sylabami.

Dodatkowo dzieci mogą:
- powiedzieć, ile sylab mają te słowa
- powiedzieć, które słowo ma więcej sylab
- mogą spróbować tych owoców
... Zadanie matematyczne: Mama poprosiła Czerwonego Kapturka, żeby zaniosła babci owoce. Dała dziewczynce 3 jabłka, 2 śliwki i 1 gruszkę (dzieci wkładają owoce do koszyka). Dziewczynka idąc do babci bardzo zgłodniała i zjadła 1 jabłko. Podczas drogi zaczęła podskakiwać i wypadła jej 1 śliwka. Gdy przelatywała nad nią wrona, która niosła w dziobie orzecha, zakrakała i upuściła go prosto do koszyka Czerwonego Kapturka. Ile owoców ma teraz Czerwony Kapturek w koszyku (5). Ile ma jabłek(2), ile śliwek(1), ile gruszek(1). Jakie ma jeszcze owoce i ile (1 orzech)?

.... Zadanie ruchowe: Spróbujcie przenieść śliwkę na łyżce, tak żeby nie spadła. (Chętne dzieci przenoszą śliwkę na łyżce ustaloną trasą)
..... Poznajcie owoce po dotyku. ( Nauczyciel wkłada do koszyka owoce (jabłko, gruszka, śliwka, orzech, pigwa) i przykrywa. Dzieci rozpoznają po dotyku, potem wyciągają i pokazują owoc innym.

...... Nauczcie się wierszyka: Wpadła gruszka do fartuszka,
a za gruszką dwa jabłuszka,
a śliweczka wpaść nie chciała,
bo śliweczka niedojrzała.

To już ostatnie zadanie, mam nadzieję, że podoba Wam się mój portret i zawiesicie go w sali. Udało Wam się rozwiązać wszystkie zadania. Gratuluję! Oto kluczyk do szkatułki z niespodzianką.

6. W szkatułce znajdują się rodzynki. Zawinięte są w małe paczuszki z foli przewiązanej wstążką. Każde dziecko otrzymuję taką paczuszkę z rodzynkami.
N: Pamiętacie z jakich owoców powstają rodzynki ?

7. Ewaluacja zajęć: Jeżeli zajęcia się podobały to proszę zaklaskać.


Literatura:
B. Dankiewicz, B. Gawrońska, I. Jabłońska-Gabrysiak, E. Raczek: Przewodnik metodyczny Tropiciele, Czterolatek, WSiP , Warszawa 2014
strona internetowa: zagadkidladzieci.net

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.