X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 29175
Przesłano:
Dział: Przedszkole

W naszej grupie - zabawa integracyjna z wykorzystaniem elementów metody ruchu rozwijającego Weroniki Sherborne. Dostrzeganie stanów emocjonalnych innych osób i właściwe reagowanie na nie. Rozumienie informacji przekazywanych przez niewerbalne środki przekazu. Budowanie pozytywnych emocji między dziećmi

Scenariusz zajęcia przeprowadzonego w grupie pięciolatków
w dniu 25.09.2015r .

Krąg tematyczny: Wspólne zabawy

Temat dnia: W naszej grupie

Temat zajęcia: W naszej grupie - zabawa integracyjna z wykorzystaniem elementów metody ruchu rozwijającego Weroniki Sherborne. Dostrzeganie stanów emocjonalnych innych osób i właściwe reagowanie na nie. Rozumienie informacji przekazywanych przez niewerbalne środki przekazu. Budowanie pozytywnych emocji między dziećmi.

Realizowane zagadnienia z podstawy programowej:
Obszar 1.
Dziecko:
1) obdarza uwagą dzieci i dorosłych, aby rozumieć to co mówią i czego oczekują, grzecznie zwraca się do innych domu, przedszkolu, na ulicy
2) Przestrzega reguł panujących w społeczności dziecięcej( stara się współdziałać zabawach i sytuacjach zadaniowych) oraz w świecie dorosłych
Obszar 3.
Dziecko:
1) zwraca się bezpośrednio do rozmówcy, stara się mówić poprawnie pod względem artykulacyjnym, gramatycznym, fleksyjnym i składniowym.
3) uważnie słucha, pyta o niezrozumiałe fakty i formułuje dłuższe wypowiedzi o ważnych sprawach
4) w zrozumiały sposób mówi o swoich potrzebach i decyzjach
Obszar 13.
Dziecko:
1) liczy obiekty i rozróżnia błędne liczenie od poprawnego

Rodzaje aktywności:
• społeczna ( dominująca)
• językowa
• poznawcza
• ruchowa

Cele ogólne:
• spostrzeganie stanów emocjonalnych innych osób, właściwe reagowanie na nie,
• rozumienie informacji przekazywanych w sposób niewerbalny: gest, mimika, ruch ciała,
• integrowanie zespołu dziecięcego, budowanie pozytywnych relacji między dziećmi.
• poznawanie pojęć matematycznych: przeliczanie, klasyfikowanie

Cele operacyjne:
Dziecko:
• spostrzega stany emocjonalne innych osób, właściwie odczytuje gesty
i komunikaty mimiczne,
• ćwiczy niewerbalny sposób porozumiewania się,
• integruje się z zespołem dziecięcym, potrafi współpracować z innymi,
• uważnie słucha czytanego tekstu,
• skupia uwagę na prezentowanym materiale,
• mówi poprawnie pod względem gramatycznym, składniowym i fleksyjnym,
• przelicza i klasyfikuje według jednej cechy obiekty

Metody pracy:
• elementy ruchu rozwijającego W. Sherborne
• pokaz slajdów- interaktywny przekaz wiadomości edukacyjnych
• zabawy: naśladowcza, ze śpiewem, ruchowa
• elementy metody Dobrego startu M. Bogdanowicz
• aktywizująca Kosz - walizka

Formy pracy:
• zbiorowa (z całą grupą)
• zespołowa (w parach)

Środki dydaktyczne: obrazkowy kodeks dobrego zachowania, ilustracje dobrego i złego zachowania do klasyfikacji, dwie obręcze hola – hop, emblematy – minki, walizeczka, kosz, medal wzorowego przedszkolaka, balony, kłębek nici, magnetofon i płyta Cd z nagraniem muzyki, laptop, pendriv z prezentacją multimedialną „Bajka o przyjaźni”


Przebieg zajęcia

I. Część wstępna

1. Powitanie zabawą w kręgu „ Witaj...” wg. M. Bogdanowicz
2. Przedstawienie tematu i celów zajęcia.

II. Część główna

3. Zapoznanie z „Bajką o przyjaźni”. Pokaz slajdów - interaktywny przekaz wiadomości edukacyjnych. Odczytanie baśni połączone z wyjaśnieniem niezrozumiałych pojęć.
4. Zabawa „ Przekaż kłębek” - wypowiadanie się na temat: Co to znaczy być dobrym kolegą, przyjacielem. Utrwalenie zasad i norm zachowania w grupie. Omawianie ilustracji przedstawiających dobre i złe zachowanie. Klasyfikowanie obrazków według jednej cechy. (obręcze hula – hop)
5. Zaproszenie dzieci do wspólnej zabawy - wyjaśnienie, że „Aby wspólne zabawy udały się wszyscy muszą odnosić się do siebie życzliwie.”
6. Zabawy w parach.
• Trzymamy balonik. Każda para otrzymuje balon, który umieszcza między swoimi głowami. Dzieci poruszają się w różnych kierunkach tak, aby nie upuścić balonu. Nie mogą porozumiewać się za pomocą słów. Zabawa trwa dopóki gra muzyka.
• W lustrze. Zabawa naśladowcza. Jedno z dzieci naśladuje wykonywane przez drugie ruchy, miny , gesty.
• Ćwiczymy razem. Dzieci siadają naprzeciwko siebie chwytają się za ręce , stopy opierają o stopy partnera. Próbują przeciągnąć partnera na swoją stronę. Wspólny rowerek, dzieci wykonują leżenie na plecach, stopy partnerów złączone. Odpychanie się plecami w siadzie prostym.
• Tu płynie rzeczka. Zabawa z wykorzystaniem metody ruchu rozwijającego wg. W. Sherborne.
• Dwóm tańczyć się zachciało” . Zabawa ze śpiewem w kole.

III. Część końcowa. Ewaluacja

7) Czy dobrze się dzisiaj bawiłem? Dzieci siadają w kole. Dostają znaczki, minki z uśmiechniętą i smutną buzią. Podnoszą znaczek obrazujący swoje samopoczucie, motywują swoją decyzję ( nastrój). Umieszczają emblemat w walizce lub koszu.
8) Koleżeńska ocena aktywności na zajęciach. Wręczenie medalu wzorowego przedszkolaka.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.