X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 29102
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Skąd bierze się deszcz - zabawy teatralne, badawcze i plastyczne

Prowadząca : Jolanta Kujawińska

Grupa dzieci : 4-latki

Temat : „ Skąd bierze się deszcz ? ”– inscenizacja w formie teatrzyku sylwet zainspirowana utworem W. Badalskiej „ Obłoczek ” ; zabawy teatralne, badawcze i plastyczne

Metody :

☻ żywego słowa - teatrzyk sylwet
☻ twórczego rozwiązywania problemów ( burza mózgów)
☻ pantomima
☻ praktycznego działania i przeżywania
☻ pedagogika zabawy
☻ elementy MDS M. Bogdanowicz
☻ twórczej wizualizacji

Formy pracy :

☺ indywidualna
☺☺ w zespołach
☺☺☺ grupowa

Środki wspomagające działania nauczyciela :

ilustracje do inscenizacji
sylwety obłoczka w trzech wymiarach , wiatru, góry, deszczu , słońca , księżyca
folia aluminiowa dla każdego dziecka , naczynia z wodą o różnej temperaturze
folia w kształcie chmury , patyczki ze wstążkami
dzwonki , nagranie muzyki relaksacyjnej i odgłosów wody , odtwarzacz CD
opowiadanie „ Obłoczek ” W. Bodalskiej
kartoniki z figurami geometrycznymi : kwadrat , koło, trójkąt w różnych kolorach – przecięte na dwie części
farby plakatowe zmieszane z olejem lnianym, miska z wodą, kartki

Cele ogólne :

* rozwijanie umiejętności określania zjawisk atmosferycznych przy zastosowaniu określeń przymiotnikowych
* poznanie zjawiska tworzenia się pary wodnej i jej skraplania – skąd bierze się deszcz ?
* inspirowanie do wytwarzania własnych pomysłów i aktywności słownej i ruchowej
* ukazanie wpływu opadów atmosferycznych na przyrodę- uświadomienie przydatnościwody w przyrodzie
* dostarczenie estetycznych przeżyć
* utrwalenie określeń czasu : szybko – wolno oraz wielkości : duże, średnie, małe
* usprawnianie małej motoryki
* wdrażanie do kulturalnego zachowania się , przestrzegania norm grupowych

Cele szczegółowe :

- określanie zjawisk atmosferycznych i posługiwanie się przymiotnikami dotyczącymi pogody : słoneczna , deszczowa , pochmurna , wietrzna
- rozpoznawanie , nazywanie figur geometrycznych i ich kolorów
- odnajdywanie brakującej część obrazka i składanie go w całość
- posługiwanie się określeniami czasu : szybko- wolno oraz wielkości : duże, średnie, małe
- wypowiadanie się na temat utworu literackiego , wytwarzanie własnych pomysłów
- poznanie nowej techniki malarskiej - „ łapanie kropli farby z wody ”
- aktywne uczestniczenie w zabawach
- współdziałanie w grupie , w zespole
- przestrzeganie ustalonych zasad zachowania
- rozumienie i wykonywanie poleceń


PRZEBIEG ZAJĘCIA

1.Zaproszenie do teatru – wręczenie połowy biletu :
Dzieci mają za zadanie odnaleźć drugą , brakującą część i usiąść na danym miejscu

2.Zapowiedź inscenizacji – zajęcie miejsc

3.Inscenizacja utworu „ Obłoczek ” z podkładem muzycznym

4.Rozmowa na temat opowiadania :
- komu potrzebny był deszcz?
- czy obłoczek zginął bez śladu ? – burza mózgów

5.„ Wyścig kropelek ” - zabawa dydaktyczna:

Dzieci podzielone na 2 grupy , jedna stoi za przygotowaną folią , po której palcem moczonym w wodzie puszcza „ krople deszczu ” .
Druga grupa obserwuje ich spływanie i określa czas spływania i wielkość kropelek

6.„ Chmura i deszcz ”- zabawa z elementami pantomimy
Dzieci podzielone na 3 zespoły :

Chmura – dzieci trzymają folię w kształcie chmury
Krople deszczu – ukryte pod chmurą
Wiatr – trzymają patyczki ze wstążkami
Zaczyna wiać wiatr , chmura porusza się ( poruszanie folią ) , a spod chmury wybiegają kropelki deszczu i w rytm dzwonków obiegają chmurę .Kiedy muzyka milknie kropelki opadają na łąkę.

7.Praca indywidualna przy stolikach – rysowanie kropli deszczu wodą przy pomocy palców obu rąk na folii w rytm wiersza recytowanego przez n-kę w różnym tempie( wolno, szybko) :

Tam za la-sem, tam za gór-ką
Wiatr do-ku-czał ma-łym chmur-kom
Aż się chmur-ki roz-pła-ka-ły
I deszcz pa-dał przez dzień ca-ły

8.„ Deszczyk ” – zabawa przy piosence ilustrowanej ruchem

9.Skąd bierze się deszcz ? - zabawa badawcza ; doświadczenie zapoznające dzieci ze zjawiskiem powstawania pary wodnej i jej skraplaniem.

Przygotowane są 3 szklanki z wodą: gorącą, ciepłą i zimną nakryte podstawkami; odkrycie spodka znad szklanki z gorącą wodą- pokazanie zgromadzonych kropli i obserwowanie ich spadania na papier.
Doprowadzenie do wyciągnięcia wniosku przez dzieci : para wodna tworzy się pod wpływem ogrzewania, a opada pod wpływem oziębiania

10. „ Kolorowy deszcz ”- łapanie kropli - poznanie nowej techniki malarskiej: przelewanie farb do miski z wodą, delikatne mieszanie, łapanie kropli farby z wody na kartkę w kształcie chmury

11. Propozycje do dalszej działalności dzieci : można pobawić się w teatr , można narysować przygody obłoczka , inne propozycje dzieci

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.