X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 28836
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Wyjeżdżamy na wakacje - zajęcia integracyjne z rodzicami

Scenariusz zajęć integracyjnych z rodzicami „Wyjeżdżamy na wakacje”

Termin: 17.06.2015r.
Grupa czterolatków: „Żabki”
Prowadząca zajęcia: mgr Katarzyna Pawlak

Cel główny:

• Nawiązanie bliskiego i serdecznego kontaktu z rodzicami, rówieśnikami;
• Dostarczenie wiedzy nt. wakacyjnych miejsc;
• Wyzwalanie uczuć radości podczas wspólnych zabaw, zadań;
• Współdziałanie w sytuacjach zadaniowych;
• Rozwijanie mowy, myślenia;
• Doskonalenie umiejętności plastycznych;
• Aranżowanie sytuacji sprzyjających zachowaniu bezpieczeństwa podczas zabaw przedszkolnych i wakacyjnych.

Cele operacyjne:

Dziecko:
• Integruje się z innymi uczestnikami zabawy poprzez nawiązanie bliskiego i serdecznego kontaktu z rodzicami, kolegami;
• Wie, gdzie możemy wyjechać na wakacje i w jaki sposób możemy spędzić czas latem;
• Umie wymienić rzeczy, które powinniśmy zabrać na wakacje;
• Potrafi dopasować przedmiot do odpowiedniego wakacyjnego miejsca;
• Uczestniczy w zabawach ruchowych wspólnie z rodzicami;
• Dba o bezpieczeństwo swoje i innych uczestników zabawy;
• Wie, jak należy zachować się nad morzem, w lesie, górach i nad jeziorem;
• Umie rozpoznać „wakacyjne” pojazdy na podstawie odgłosów;
• Rozpoznaje figury geometryczne: prostokąt, kwadrat, koło, trójkąt;
• Potrafi wspólnie z rodzicami wykonać pracę plastyczną: „Wakacyjny pojazd”, wykorzystując dane figury geometryczne;
• Umie wzbogacić pracę plastyczną poprzez dorysowanie elementów krajobrazu: góry, lasy, łąki, itp.;
• Potrafi uważnie słuchać wiersza;
• Wie, jak bezpiecznie zachowywać się w trakcie wakacji.

Cele z Podstawy Programowej:

1. Kształtowanie umiejętności społecznych dzieci: porozumiewania się z dorosłymi i dziećmi, zgodne funkcjonowanie w zabawie i w sytuacjach zadaniowych.
1.1 obdarza uwagą dzieci i dorosłych, aby rozumieć to, co mówią i czego oczekują.
1.2 Przestrzega reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej (stara się współdziałać w zabawach i sytuacjach zadaniowych) oraz w świecie dorosłych.
3. Wspomaganie rozwoju mowy dzieci.
3.1 zwraca się bezpośrednio do rozmówcy, stara się mówić poprawnie pod względem artykulacyjnym, gramatycznym, fleksyjnym i składniowym.
3.3 uważnie słucha, pyta o niezrozumiałe fakty i formułuje dłuższe wypowiedzi o ważnych sprawach.
4. Wspieranie dzieci w rozwijaniu czynności intelektualnych, które stosują w poznawaniu i rozumieniu siebie i swojego otoczenia.
4.2 grupuje obiekty w sensowny sposób (klasyfikuje) i formułuje uogólnienia typu: to do tego pasuje, te obiekty są podobne, te są inne.
5. Wychowanie zdrowotne i kształtowanie sprawności fizycznej dzieci.
5.3 jest sprawne fizycznie lub jest sprawne w miarę swoich możliwości, jeżeli jest dzieckiem mniej sprawnym ruchowo;
5.4 uczestniczy w zajęciach ruchowych, w zabawach i grach w ogrodzie przedszkolnym, w parku, na boisku, na sali gimnastycznej.
6. Wdrażanie dzieci do dbałości o bezpieczeństwo własne oraz innych.
6.1 wie, jak należy zachować się w sytuacji zagrożenia i gdzie można otrzymać pomoc, umie o nią poprosić;
6.5 próbuje samodzielnie i bezpiecznie organizować sobie czas wolny w przedszkolu i w domu; ma rozeznanie, gdzie można się bezpiecznie bawić, a gdzie nie.
9. Wychowanie przez sztukę- różne formy plastyczne.
9.2 umie wypowiadać się w różnych technikach plastycznych i przy użyciu elementarnych środków wyrazu (takich jak kształt i barwa) w postaci prostych kompozycji i form konstrukcyjnych.

Metody:

- aktywizująca; pedagogiki zabawy;
- metoda słowna: rozmowy, opowiadania, objaśnienia i instrukcje;
- metoda oglądowa;
- metoda czynna: zdań stawianych dziecku, kierowania własną działalnością dziecka, ćwiczeń.

Formy pracy:

- zbiorowa, indywidualna.

Środki dydaktyczne:

- płyta CD z piosenką powitalną (materiał szkoleniowy: MNODN GRUPA OTE KANGUR w Krakowie);
- ilustracje: morze, góry, las, jezioro;
- ilustracje wakacyjnych przedmiotów: piłka, aparat fotograficzny, kostium kąpielowy, zestaw foremek do piasku, klapki, buty do wspinaczki, namiot, okulary przeciwsłoneczne, apteczka pierwszej pomocy, czapka z daszkiem, butelka wody mineralnej, paletki do gry, krem do opalania, kanapka, latarka, koło do pływania, paletki do gry w babingtona, kalosze, namiot plażowy, opaska odblaskowa, mapa, materac, telefon komórkowy, środek na komary i kleszcze, płetwy, koc;
- chusta animacyjna;
- wstążki lub szarfy;
- płyta CD z odgłosami „wakacyjnych” pojazdów;
- zestaw figur geometrycznych z papieru kolorowego- dla każdego dziecka;
- arkusz białego papieru; format A3- dla każdego dziecka;
- klej, nożyczki, kredki (pastele);
- wiersz W. Badalskiej „Wakacyjne rady”.


Przebieg zajęć:

1. Piosenka powitalna (mel. szkocka).
„Mamy nowy (lub ładny) dzień, powitajmy się.
Jak się masz? Jak się masz?
Wspólnych zabaw nadszedł czas”.
Dzieci stoją razem z rodzicami w kole i śpiewają piosenkę: „Mamy nowy (lub ładny) dzień...”. Przy słowach „Jak się masz?...”, wszyscy rozglądają się wokół (na prawo, na lewo) i machają ręką do innych uczestników zabawy. Następnie poruszają się w kole w rytmie melodii. Zabawę powtarzamy kilkakrotnie.

2. Wprowadzenie do tematu:
Na dzisiejszych zajęciach będziemy rozmawiać o wakacjach:
- Czy wiecie, co to są wakacje?
- W jakiej porze roku są wakacje?
- Jak można spędzać czas latem? Co dzieci (rodzice) najbardziej lubią robić w trakcie wakacji?

3. „Gdzie wyjeżdżamy na wakacje?”- wakacyjne skojarzenia.

• Wypowiedzi dzieci na podstawie przedstawionych ilustracji (morze, góry, las, jezioro).
• „Pakujemy walizki”- Dzieci odkrywają ilustracje przygotowane wcześniej przez nauczyciela. Są to ilustracje przedstawiające przedmioty przydające się na wakacjach. Zadaniem dziecka jest przyporządkowanie swojego przedmiotu do odpowiedniego „wakacyjnego” miejsca. To, gdzie znajdzie się dany przedmiot, który może mieć różne zastosowanie, zależy od dziecka, jeśli potrafi odpowiednio uzasadnić swój wybór.

Wakacyjne przedmioty: piłka, aparat fotograficzny, kostium kąpielowy, zestaw foremek do piasku, klapki, buty do wspinaczki, namiot, okulary przeciwsłoneczne, apteczka pierwszej pomocy, czapka z daszkiem, butelka wody mineralnej, paletki do gry, krem do opalania, kanapka, latarka, koło do pływania, paletki do gry w babingtona, kalosze, namiot plażowy, opaska odblaskowa, mapa, materac, telefon komórkowy, środek na komary i kleszcze, płetwy, koc.

4. „Na wakacjach”- wspólne zabawy z rodzicami na sali gimnastycznej:

• „Nad morzem”- zabawy z chustą animacyjną.
- Morze jest spokojne, ciche- kucamy i cichutko trzymamy chustę;
- Na morzu podnoszą się fale- delikatnie falujemy;
- Po morzu tańczą bałwany morskie, tworząc ogromne fale- gwałtownie poruszamy chustą;
- Fale stają się coraz mniejsze i usypiają.


• „W plażowym namiocie”- zabawy z chustą animacyjną.
- Gdy na plaży wieje silny wiatr, chowamy się do namiotu- rytmicznie unosimy chustę, wywołując ruch powietrza, coraz wyżej. Za trzecim razem, gdy chusta jest najwyżej, dzieci wskakują pod nią. Następnie rodzice unoszą chustę 20-30 cm ponad głowami dzieci, które próbują podskoczyć i dotknąć materiału.

• „Skaczemy po falach morskich”.
- Dzieci wraz z rodzicami trzymają się za ręce i stoją w bezpiecznej odległości od innych uczestników zabawy. Na hasło nauczyciela przeskakują przez małe i duże fale.

• „Góry z naszych ciał”.
- Każda góra jest inna i niepowtarzalna. Na hasło „Góra!” dziecko z rodzicami tworzą ze swoich ciał górę. Każda góra musi pozostać nieruchoma przez kilka sekund. Zabawę można powtarzać 2-3 razy. Za każdym razem tworzona góra może być inna.

• „Przejście po górskiej, wąskiej ścieżce”.
- Ścieżki w górach bywają bardzo wąskie i niebezpieczne. Trzeba uważać, żeby nie spaść w przepaść. Rodzice układają wstążki (lub szarfy) w kształt serpentyny. Dzieci ustawiają się przed wstążkami i kolejno przechodzą po wąskiej, górskiej ścieżce, stawiając stopy jedna za drugą, tak, aby nie spaść w przepaść. Rodzice pełnią rolę pomocników.

• „Jezioro”.
Jesteśmy nad jeziorem, w pobliżu jest las. Rodzice robią koło, tworząc jezioro. Między jednym- a drugim rodzicem jest mała przerwa umożliwiająca dzieciom bezpieczne dotarcie do centrum jeziora. Dzieci reagują odpowiednio na hasło nauczyciela i wykonują odpowiednie czynności:
- Dzieci w lesie- dzieci swobodnie biegają wokół jeziora lub po lesie.
- Dzieci w jeziorze- dzieci bezpiecznie przedostają się do jeziora i naśladują ruchem pływanie.
Zabawę powtarzamy kilka razy.

• „Schowaj się za drzewem”.
W lesie rośnie wiele drzew. Każde drzewo jest inne i każde jest bardzo potrzebne.
- Rodzic jest drzewem- dzieci biegają wokół drzew. Na hasło prowadzącego „Schowaj się za drzewem!”- każde dziecko staje za swoim rodzicem. Jeśli rodziców jest dwoje, mogą razem utworzyć z siebie drzewo.

5. „Czym pojedziemy na wakacje?”- zajęcia w sali przedszkolnej.
- Rozpoznawanie odgłosów pojazdów (płyta CD): samochód, pociąg, samolot.

6. Praca plastyczna: „Wakacyjny pojazd”.
Każde dziecko otrzymuje zestaw figur geometrycznych z papieru kolorowego.
- Dzieci rozpoznają figury geometryczne: prostokąt, kwadrat, koło, trójkąt.
- Dzieci wspólnie z rodzicami wykonują pracę plastyczną: „Wakacyjny pojazd” (pociąg, auto), wykorzystując figury geometryczne i odpowiednio naklejając je na białą kartę formatu A3.
- Rodzice wraz z dziećmi mogą posługiwać się nożyczkami (w razie konieczności modyfikacji figur geometrycznych potrzebnych do stworzenia wymyślonego pojazdu) lub kredkami (w celu dorysowania elementów krajobrazu: góry, lasy, łąki, itp.).

7. „Bezpieczne wakacje”
- Aby wakacje były przyjemne i bezpieczne, musimy zachowywać się w odpowiedni sposób- wysłuchanie wiersza W. Badalskiej „Wakacyjne rady”:

Wakacyjne rady
Głowa nie jest od parady
I służyć ci musi dalej.
Dbaj więc o nią i osłaniaj,
Kiedy słońce pali.

Płynie w rzece woda,
Chłodna, bystra, czysta.
Tylko przy dorosłych
Z kąpieli korzystaj.

Jagody nieznane
Gdy zobaczysz w borze,
Nie zrywaj! Nie zjadaj,
Bo zatruć się możesz.

Urządzamy grzybobranie.
Jaka rada stąd wynika?
Gdy jakiegoś grzyba nie znasz,
Nie wkładaj do koszyka.

Biegać boso- przyjemnie,
Ale ważna rada:
Idąc na wycieczkę
Dobre buty wkładaj!

Gdy w polu, w lesie czy za domem
Wykopiesz jakiś dziwny przedmiot zardzewiały,
Nie dotykaj go!
Daj znać dorosłym!
Śmierć niosą groźne niewypały!
- Rozmowa z dziećmi nt. wiersza: W jaki sposób możemy dbać o nasze bezpieczeństwo podczas wakacji? (należy osłaniać głowę przed słońcem, trzeba korzystać z kąpieli tylko pod nadzorem dorosłych, nie należy zbierać i spożywać w lesie nieznanych nam owoców leśnych: jagód, grzybów, nie wolno chodzić boso w miejscach o niebezpiecznym podłożu, np. kamienistym, nie wolno dotykać nieznanych, zardzewiałych przedmiotów).
8. Życzenia wakacyjne- nauczyciel: „Bezpiecznych, wesołych, pogodnych wakacji i wielu niezapomnianych przygód”.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.