X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 28701
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Wiosenne zgadywanki - scenariusz zajęcia otwartego dla rodziców w sali sensorycznej - grupa 4-latki

SCENARIUSZ ZAJĘCIA OTWARTEGO DLA RODZICÓW W SALI SENSORYCZNEJ - GRUPA III ,,ŻABKI”( CZTEROLATKI)

TEMAT: ,,WIOSENNE ZGADYWANKI” - wspólne zabawy dzieci i rodziców w sali sensorycznej
PROWADZĄCA: Jolanta Lewandowska- Integracyjne Przedszkole Publiczne nr 4 w Bartoszycach
CELE OGÓLNE: - wzbogacanie wiedzy o wiośnie , - doskonalenie umiejętności rozwiązywania prostych zagadek o tematyce wiosennej -rozwijanie spostrzegawczości i pamięci -utrwalanie umiejętności liczenia w zakresie dostępnym dla dzieci - wyrabianie wrażliwości i pamięci słuchowej oraz słuchu fonematycznego -rozwijanie analizy i syntezy wzrokowo – słuchowej wyrazów - rozwijanie umiejętności rozpoznawania cyfr i przeliczania liczebnikami głównymi i porządkowymi 1-6
CELE OPERACYJNE:
- dz. rozwiązuje zagadki o wiośnie, rozpoznaje i nazywa zwiastuny wiosny
- dz. zapamiętuje i odtwarza szeregi świetlno- dźwiękowe
- dz. ustala wynik dodawania i odejmowania, działając na konkretnych przedmiotach
- dz. rozpoznaje i nazywa wiosenne odgłosy łąki i lasu
- dz. wyodrębnia wyrazy w zdaniu, dzieli je na sylaby, układa proste zdania z podanym wyrazem - dz. naśladuje ptaki podczas zabawy ,, Jaskółki do gniazd”, reaguje na sygnał dźwiękowy

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Magnetofon, zagadki słowne i nagrania zagadek dźwiękowych , ilustracje przedstawiające zwiastuny wiosny, kasztany, klamerki, papierowe tacki,

URZĄDZENIA W SALI SENSORYCZNEJ:
- tablica interaktywna
- tor świetlno- dźwiękowy
- kolumna wodna

METODY:
- słowne
- oglądowe
-aktywizujące – samodzielnych doświadczeń, ćwiczeń utrwalających, zadań stawianych do wykonania


PRZEBIEG ZAJĘCIA:

1. Powitanie rodziców i zabawa integrująca ,, Wszyscy są- witam was”

2. Wprowadzenie dzieci w tematykę zajęcia
List i zagadki od wiosny
Drogie dzieci!
Cieszę się, że mogłam do Was napisać. Zagościłam już na dobre w Bartoszycach i często przelatuję z wiosennym wietrzykiem obok przedszkola. Zaglądam do waszej sali i widzę jak grzecznie bawicie się. Bardzo was polubiłam. Jest coraz cieplej. W ogrodach kwitną kolorowe kwiaty, przyfrunęły ptaki z ciepłych krajów, obudziły się żaby i owady. Przesyłam dla Was ciepłe, słoneczne całuski i gorące uściski. Przygotowałam dla Was karty z zagadkami i zabawami, które przesyłam w kopercie do pani Joli. Życzę miłej zabawy.
Wiosna

*Dzieci rozwiązują zagadki słowne i odkrywają kolejne obrazki z rozwiązaniem.
Zagadki:
1) Szarzeje i niknie w jesieni, a wiosną na łące znów się zazieleni. (trawa)

2) Pióra biało-czarne, buciki czerwone. Uciekają przed nim żaby, gdy idzie w ich stronę. (bocian)

3) Skrzydełka mam jak płatki, choć sam nie jestem kwiatem. I nad kwiatami w słońcu wesoło fruwam latem. (motyl)

4) Złośliwa panienka, w pasie bardzo cienka. Leci, brzęczy z daleka. Każdy od niej ucieka. (osa)

5) Błyszczą jej kropki w promieniach słonka, gdy się ten owad po łąkach błąka, a nazywa się on...(biedronka)

6)Jeszcze wszystko uśpione jeszcze nic nie rośnie,
A on śnieg przebija i mówi o wiośnie. (przebiśnieg)

7) Nie ma lepszej lotniczki
Ogon niczym nożyczki
Lepi gniazdo pod strzechą,
Jest dla ludzi pociechą,
W powietrzu toczy kółka,
Kto to taki?...
(jaskółka)

8)Chodzi polem słonko
Po zielonym życie.
Nad polem, nad łąką
Śpiewa ktoś w błękicie.
(skowronek)

3.,, Uciekający motylek” -zabawa rozwijająca koordynację wzrokowo- ruchową.
N.: Wyobraźcie sobie, że próbujecie dogonić uciekającego motylka przy tablicy interaktywnej, używając palców, całej dłoni lub pięści. Dzieci kolejno próbują dogonić uciekające światełko stosując się do instrukcji nauczyciela.

4.,, Ile sylab ,ile słów?”- zabawa rozwijająca słuch fonematyczny
N.,, Połóż tyle kasztanów ile słyszysz słów w zdaniu”
1),, Motylek usiadł na krokusie”
2),, Bociany szukają żab”
N. ,, Podziel na sylaby słowa: motylek, bocian, żaba”
N.,, Ułóż zdanie z wyrazem: bocian
Dz. wykonują kolejne polecenia N.

5. ,, Pomóż Wiośnie zapamiętać - jakie kwiaty kolejno rozkwitały w ogrodzie”- zabawa rozwijająca spostrzegawczość i pamięć wzrokową.
N. prezentuje kolejno ilustracje kwiatów wiosennych, a zadaniem dziecka jest odtworzenie szeregu tych kwiatów na torze świetlno- dźwiękowym. ( krokus- żółty, sasanka- niebieski, tulipan- czerwony). Każde dziecko ma szyfr kwiatowy w innej kolejności.
Dzieci zapamiętują i odtwarzają dźwięki prezentowane przez nauczycielkę lub wybranego
Rodzica.

6. Zabawa ruchowa ,,Jaskółki do gniazd”.
*Dzieci biegają po sali naśladując jaskółki. Gniazda (obręcze) rozłożone na dywanie. Przy każdej cyfry od 1 do 6. Na sygnał: jaskółki do gniazd! Dzieci wracają do gniazd – tyle dzieci ile wskazuje cyfra.

7.,, Co zakwita?”- zabawa rozwijająca koordynację wzrokowo- ruchową przy kolumnie wodnej
Gdy zmieniają się kolory w kolumnie wodnej dzieci kolejno mówią, jakie kwiaty zakwitają.
Kolor żółty: krokusy, pierwiosnki: czerwony: tulipany; różowy: stokrotki itp.
8. „ Rachunki pani Wiosny”- zabawa rozwijająca umiejętność dodawania i odejmowania na konkretach Dzieci słuchają zagadek matematycznych, następnie przeliczają w zakresie 10 za pomocą metody E. Gruszczyk-Kolczyńskiej przy użyciu klamerek i papierowych tacek.
* Zadanie 1: Stąpa wiosna po łące
Zbiera kwiaty pachnące
Ma trzy krokusy i trzy tulipany
Powiedz z ilu kwiatków
Zrobi wiosna bukiet pachnący ?

*Zadanie 2:
W ogrodzie na grządce
Rosło siedem krokusów pięknych jak słońce
Przyszła Kasia i dwa zerwała,
bo bukiet piękny zrobić chciała.
Ile krokusów teraz rośnie na grządce?

9. ,, Koncert dla Pani Wiosny”- rozwiazywanie zagadek dźwiękowych
Dz. rozpoznają i wskazują obrazki , które są rozwiązaniem zagadki słuchowej:
- klekot bocianów, kumkanie żab, osa, śpiew ptaków, szum lasu

10. ,, Spacer biedronki”- masaż relaksacyjny, który wykonują rodzice swoim dzieciom
Biedroneczka mała po trawce biegała. - delikatnie poruszają palcami w różnych kierunkach,
Nóżkami tupała, - naprzemiennie uderzają w plecy otwartymi dłońmi,
rączkami machała. - masują je obiema rękami,
Potem się ślizgała - przesuwają zewnętrzną stroną dłoni do góry,
do góry i w dół. - wewnętrzną w dół,
W kółko się kręciła - rysują rękami koła w przeciwnych kierunkach,
i piłką bawiła. - delikatnie uderzają pięściami,
Gdy deszcz zaczął padać, -stukają palcami wskazującymi z góry na dół,
pod listkiem się skryła - rysują obiema rękami kształt liścia,
i bardzo zmęczona spać się położyła.
- kładą się obok i przytulają do dziecka

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.