X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 28698
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Ulubione zabawki. Rozwijanie gotowości szkolnej u dziecka z wadą słuchu - zajęcia rewaidacyjne

Zajęci rewalidacyjne – rozwijanie gotowości szkolnej u dziecka z wada słuchu.

Scenariusz I

Czas trwania zajęć: jedna godzina

Temat zajęć: Ulubione zabawki.

Cele operacyjne-dziecko:
•potrafi uważnie słuchać
•rozwija twórczą aktywność słowną
•wzbogaca słownictwo
•doskonali syntezę i analizę fonemową
•doskonali pamięć i spostrzegawczość słuchową
Środki dydaktyczne:
•zagadki
•opowiadanie „Jaś Wędrowniczek”
•zabawki: lala, balon, pajac, auto, piłka, miś
•klocki z literami
•kartoniki z kropkami
•etykiety z nazwami zabawek
Metody:
•komunikacja totalna
•elementy czytania globalnego
•metody czynne: zadania stawiane do wykonania
•metody słowne: opowiadanie, objaśnienia
Formy:
•indywidualna


Przebieg zajęć:
I część wstępna:
•przywitanie ucznia
•zabawa ruchowa „ Witają się ręce, nogi, kolana” – witanie się różnymi częściami ciała
II część właściwa:
•ćwiczenia narządów artykulacyjnych „Języczek Wędrowniczek”
Języczek wybrał się na spacer po buzi, by sprawdzić, co się w niej dzieje. Popatrzył w prawo (język dotyka prawego kącika ust). Potem oblizał górną wargę, dolną wargę (język oblizuje wargi). Zaciekawiły go zęby, próbował dotknąć każdego policzyć (czubek języka dotyka po kolei zębów górnych, potem dolnych). Z trudem wychodziło mu to, gdy był gruby, ale gdy ułożył z niego szpic wszystkie zęby zostały policzone. Następnie języczek uniósł się do góry i przesuwał wzdłuż podniebienia od górnych zębów aż do gardła, by sprawdzić, czy jest zdrowe.
Gdy wszystko zostało sprawdzone języczek wrócił do przodu ust i pokiwał nam na pożegnanie (język kilkakrotnie przesuwa się od jednego do drugiego kącika warg, buzia uśmiechnięta).
•wprowadzenie do tematu – prezentacja zagadek słuchowych: lala, balon, pajac, auto, miś, piłka
•dopasowywanie etykiet do zabawek
•dzielenie nazw zabawek na sylaby jednocześnie klaszcząc w dłonie – przyporządkowywanie zabawek do kartoników w kropkami wg liczby sylab
•zabawa słuchowo – ruchowa „ skacząca piłeczka” – nauczyciel odbija piłeczkę, dziecko skacze obunóż tyle razy, ile razy usłyszało odbicie piłeczki
•zapamiętywanie i odtwarzanie sekwencji czynności: „ wstaję, idę, biorę zielony balon, wracam, kładę balon na stole, siadam na krzesło” - używanie poprawnych form gramatycznych i posługiwanie się prostymi zwrotami językowymi
•zabawa z literami i głoskami – wylosowanie klocka z literą ( l, b, p, a lub m) i wyszukanie zabawki, której pierwsza głoska odpowiada wylosowanej literze
•dowolna zabawa ulubioną zabawką
III część końcowa:
•odłożenie zabawek na miejsce
•podziękowanie uczniowi za udział w zajęciu

Scenariusz II

Temat zajęć: Rozwijanie percepcji słuchowej i wzrokowej na podstawie opowiadania Anny Wawrzkiewicz pt. „ Miś Bazyli i przyjaciele”.

Cele operacyjne-dziecko:
•usprawnia narządy mowy
•doskonali tor oddechowy
•odwzorowuje ruchem czynności
•rozpoznaje cechy charakterystyczne dla pory roku – zimy
•rozpoznaje i nazywa na podstawie obrazków wybrane zwierzęta
•rozpoznaje i naśladuje za pomocą mowy odgłosy wydawane przez zwierzęta
•wyodrębnia zwierzęta, grupuje według rodzaju
•układa obrazki zwierząt według wielkości
•dopasowuje do pary zwierzęta i ich domy
•układa postać misia z figur geometrycznych wg. wzoru
•dokonuje analizy głoskowej wyrazów 2 – sylabowych
Środki dydaktyczne:
•plansze z ćwiczeniami logopedycznymi
•wata
•plansza i emblematy przedstawiające zimę
•opowiadanie Anny Wawrzkiewicz pt. „ Miś Bazyli i przyjaciele”
•płyta z muzyką i odgłosami zwierząt
•magnetofon
•obrazki zwierząt
•układanka z figur geometrycznych
•obrazki zwierząt i ich domów
Metody:
•czynne- zadań stawianych do wykonania
•percepcyjne – opowiadanie
•elementy czytania sylabami wg. J. Cieszyńskiej
Formy:
•indywidualna
Przebieg zajęć:
I część wstępna:
•wybranie etykiety ze swoim imieniem spośród innych
•wskazanie na kostce uczuć emocji, z jakimi uczeń przyszedł na zajęcia – krótka rozmowa na temat jego uczuć; czym są wywołane
II część właściwa:
•ćwiczenia buzi i języka – wykorzystanie plansz logopedycznych
•oznaczenie stanu pogody na ściennym kalendarzu za pomocą odpowiednich emblematów
•odkrycie obrazka ukrytego pod śniegowymi płatkami z papieru, nazwanie aktualnej poru roku oraz wybranie etykiet z obrazkami charakterystycznymi dla zimy
•dmuchanie na śniegowe kulki z waty, wdmuchanie kulek do tarczy
•słuchanie opowiadania Anny Wawrzkiewicz pt. „ Miś Bazyli i przyjaciele” wspartego obrazkami
•wskazywanie na obrazkach przedmiotów, o których jest mowa w opowiadaniu,zabawa ruchowa przy piosence „ Zatańcz ze mną”- naśladowanie ruchów do słów piosenki
•układanie misia z figur geometrycznych według wzoru
•wyodrębnianie obrazków zwierząt i grupowanie ich według rodzaju: koty, psy, króliki
•układanie obrazków zwierząt według wielkości malejącej i wzrastającej
•nazywanie wybranych zwierząt na obrazku i naśladowanie odgłosów zwierząt za pomocą mowy
•podział na głoski wyrazów składających się z jednej lub z dwóch sylab, wyszukiwanie kartoników z sylabami tworzącymi dany wyraz
•dobieranie obrazków w pary: zwierzęta i ich domy
III część końcowa:
•uporządkowanie miejsca pracy
•podsumowanie zajęć
•pożegnanie ucznia

opr. Agnieszka Kowalewska

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.