X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 28630
Przesłano:
Dział: Przedszkole

W krainie bajek - zabawy dydaktyczno - ruchowe w oparciu o znane bajki. Scenariusz zajęcia

TEMAT: ,,W krainie bajek” – zabawy dydaktyczno – ruchowe w oparciu o znane bajki

Cele:
-dz. czuje się powitane poprzez machanie ręką,
- dz. odszuka drugą część bajki, poda tytuł
-bierze aktywny udział w zabawie
-potrafi skojarzyć rekwizyt z określoną bajką
-podaje tytuł bajki na podstawie usłyszanego fragmentu
-odszuka koperty ze swoim imieniem
-składa obrazek z części dostosowany do indywidualnych możliwości

Metody:
-czynne: - zadań stawianych do wykonania
-słowne: - rozmowa, objaśnienia
-oglądowe: - rekwizyty, ilustracje

Formy pracy:
Zbiorowa, indywidualna

Środki dydaktyczne:
Płyta CD z nagraniami, obrazki przedstawiające bajki, kuferek, rekwizyty do bajek: lustro, rybka, pantofelek, kapelusz, jabłko, zapałki, pierniki, koszyczek, kapturek, okulary, koperty z imionami dzieci, obrazki do złożenia: Czerwony Kapturek, słoneczka, dyplomy: ,,Znawca bajek”


Przebieg:

1.Powitanie
-witam wszystkich, którzy chcą się z nami bawić
-lubią tańczyć
-lubią bajki
-witam wszystkie dziewczynki
-witam wszystkich chłopców

2.Wprowadzenie do tematu. Wyobraźcie sobie moje drogie dzieci, że wczoraj otrzymałam list i paczkę od wróżki Gizeli. Wróżka przygotowała dla Was zabawy, zadania i poprosiła, abyście w przedszkolu się pobawili.

Pierwszą zabawę jaką zaproponowała to:, ,Bajkowe postacie”. Podczas muzyki swobodnie tańczcie, w przerwie zamieniajcie się w postać z bajki:
-Czerwony Kapturek zrywa kwiatki do koszyczka
-wilk skrada się na palcach
-Baba Jaga lata na miotle
-Jaś i Małgosia idą przez las podskakując
-kot w butach przeciąga się
-dziewczynka z zapałkami trzęsie się z zimna

3.Kolejna zabawa to:,, Czarodziejski kuferek”. W tym kuferku znajdują się przedmioty pochodzące z różnych bajek. Dziecko, które podchodzi do kuferka wyjmuje jeden przedmiot, nazywa go i mówi z jakiej on pochodzi bajki.
Ciemno wszędzie, głucho wszędzie,
Ale coś w kuferku będzie
Ja to coś odnajdę sam,
Zręczne palce przecież mam.
Raz, dwa, trzy, do kuferka idziesz ty.

4.,,Z jakiej to bajki?” – dz. poruszają się w rytm słyszanej muzyki, na ciszę przystają w bezruchu, następnie prowadząca wypowiada znane zwroty z wybranych bajek np.:
-babciu, dlaczego masz takie wielkie oczy?
-ja nie jestem zwykłym kotem, zaraz się przekonasz o tym
-na balu zgubiła pantofelek, a potem szczęścia spotkało ją wiele
-uwolniona, zapluskała złocistym ogonem, rybaka uszczęśliwiła, lecz nie jego żonę
-chłopiec i dziewczynka w lesie się zgubili, ale Babę Jagę łatwo przechytrzyli.

Po czym dzieci odszukują w sali adekwatnej ilustracji, stają obok niej i określają z jakiej bajki pochodzi cytat.

5.,, Poszukaj drugą część obrazka”. Dzieci losują jedną część bajki, następnie każde kolejno odszukuje spośród leżących na dywanie drugą część. Nazywa swoją bajkę.

6.,,Czerwony Kapturek” – składanie obrazka z części

7.Myślę, że wróżka Gizela będzie z was zadowolona.
Pożegnanie: wszyscy są, żegnam was, do widzenia już czas. Jestem ja, jesteś ty, raz, dwa, trzy.
Na zakończenie prowadząca nagradza dzieci słoneczkiem oraz wręcza dyplom ,,Znawca bajek”.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.