X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 28599
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Zabawy przy muzyce - arkusz obserwacji diagnozującej

MIEJSCE HOSPITACJI- PRZEDSZKOLE

IMIĘ I NAZWISKO NAUCZYCIELA:

GRUPA – II – dzieci 3, 4 – letnie.

TREŚCI Z PODSTAWY PROGRAMOWEJ:

Cele operacyjne podstawa programowa:
dziecko:
- w skupieniu słucha muzyki /8.4;
- uczestniczy w zbiorowym tańcu -bawi się przy piosence / 8.1;
– dostrzega zmiany dynamiki, tempa, wyraża je pląsając lub tańcząc /8.2;
- spontanicznie reaguje ruchem na słyszaną melodię, improwizuje ruchem / 8.3;
- wymienia rośliny i zwierzęta (owady) żyjące w różnych środowiskach przyrodniczych:
łąka /12.1;
- grupuje obiekty w sensowny sposób /4.2;
- liczy obiekty, rytmicznie wskazując kolejne elementy /13.1;

CEL HOSPITACJI: Umiejętność słuchania piosenki, zabawy przy muzyce, umiejętność rozpoznawania wybranych owadów, kolorów podstawowych oraz przeliczania elementów zbioru.

Kryteria w skali 1 – 5:
*5 - bardzo dobre opanowanie umiejętności (występują wyłącznie mocne strony);
*4 – dobre opanowanie umiejętności (mocne strony przeważają nad słabymi );
*3 - wystarczające opanowanie umiejętności (występuje podobna liczba mocnych i słabych stron);
*2 – słabe opanowanie umiejętności (przeważają słabe strony, niewiele mocnych );
*1 - niewystarczające opanowanie umiejętności (występują wyłącznie słabe strony ).

Interpretacja wyników:
*od 45 do 30 - wysoki poziom opanowania umiejętności,
* od 29 do 15 - średni poziom opanowania umiejętności,
* poniżej 14 - niski poziom opanowania umiejętności.

ROZMOWA PRZEDHOSPITACYJNA

DATA ROZMOWY PRZEDHOSPITACYJNEJ

DIAGNOZA POZIOMU UMIEJETNOŚCI DZIECI POD KONTEM REALIZACJI CELU GŁÓWNEGO (CHARAKTERYSTYKA GRUPY)
Dzieci posiadają umiejętności –
• Uważnego słuchania piosenki
• Ilustrowania ruchem słuchanego utworu muzycznego
• Naśladowania.
• Rozwiązywania zagadek opisowych i słuchowych.
• Przeliczania elementów zbioru - w miarę możliwości.
• Kojarzenia nazwy z danym owadem.


CELE OPERACYJNE DOTYCZĄCE OBSERWOWANYCH ZAJĘĆ
„DZIECKO WIE, POTRAFI, CHARAKTERYZUJE SIĘ ODPOWIEDNIĄ POSTAWĄ W OBSERWOWANEJ DZIEDZINIE”
Dziecko :
• Uważnie słucha piosenki.
• Odpowiada na zadane pytania.
• Odtwarza ruchem treść słuchanej piosenki.
• Rozwiązuje zagadki.
• Rozróżnia i nazwa owady.
• Rozpoznaje kolory podstawowe.
• Przelicza w miarę możliwości elementy zbioru.

PRZYJĘTE METODY, ŚRODKI DYDAKTYCZNE , STRATEGIE DZIAŁANIA Metody-
• Czynna: zadań stawianych dzieciom
• Słowna: piosenka, rozmowa, objaśnienia, polecenia, pochwała
• Oglądowa: ilustracje, pokaz, obserwacja
Formy:
• Zbiorowa
• Grupowa
• Indywidualna o zróżnicowanym stopniu trudności

ŚRODKI DYDAKTYCZNE :
• Płyta CD – „Rozśpiewane brzdące”
• Ilustracje
• Stroje (pelerynki)
• Sylwety – emblematy.

PLANOWANY PRZEBIEG HOSPITOWANEGO ZAJĘCIA
Przebieg:
•Słuchanie piosenki pt. „Biedronka” płyta CD „Rozśpiewane brzdące”, omówienie treści piosenki, zabawa inscenizowana.
•Zabawa rytmiczna pt. „Owady” – zagadki opisowo – muzyczne o owadach: przydzielenie pelerynek i zadań dzieciom w pelerynkach: wybranie kolegów do wspólnej zabawy, rozdanie emblematów, przeliczanie ilości wybranych osób do swojej grupy, gra na instrumentach, zabawa przy akompaniamencie instrumentu perkusyjnego.
•Zabawa ruchowa przy muzyce: „Kwiaty”, rozrzucone kwiaty: stokrotek to domki dla owadów (kwiaty mają środki w kolorze pelerynek) dzieci biegają, tańczą przy muzyce, gdy muzyka milknie, szukają kwiatka ze środkiem w kolorze owada, którym jest w zabawie np. pszczoła – żółty, konik polny – zielony, biedronka- czerwony, motyl – niebieski.
•Ewaluacja zajęcia:
Dzieci, którym podobało się zajęcie kładą swój kwiatek na sylwecie słonka, te, którym się nie podobało na chmurce.

TEMAT ZAJĘCIA Słuchanie piosenki pt „Biedronka”, omówienie treści, zabawa inscenizowana do słów piosenki. Zabawa rytmiczna pt. „Owady” –rozpoznawanie owadów, gra na instrumentach. Zabawa ruchowa przy muzyce pt. „Kwiaty”, reakcja na przerwę w muzyce.

DATA OBSERWACJI:

Rejestr umiejętności dzieci będących przedmiotem obserwacji
WSKAŹNIKI -umiejętności kluczowe.

Dzieci posiadają umiejętności:

Dzieci 3 letnie:

1. Naśladują ruchy owadów.
2. Biegają bez potrącania.
3. Przeliczają elementy zbioru (do 3 i więcej).

Dzieci 4 letnie:
4. Odpowiadają na pytania dotyczące treści piosenki.
5. Znają nazwy wybranych owadów (biedronka, pszczoła, świerszcz, motyl).
6. Znają i rozróżniają nazwy kolorów podstawowych .
7. Przeliczają elementy zbioru (do 4 i więcej).
8. Szybko reagują na przerwę w muzyce.
9. Współdziałają w zabawie. Adnotacje osoby hospitującej dot. poziomu opanowania przez dzieci (mocne i słabe strony według spostrzeżeń)

OBSERWOWANE EFEKTY
(punkty) UWAGI

ROZMOWA POHOSPITACYJNA

Data rozmowy

DIAGNOZA STANU PO PRZEPROWADZONYM ZAJĘCIU(autorefleksja, wnioski, spostrzeżenia nauczyciela).

-Zajęcia przebiegły zgodnie z założonymi celami, które zostały osiągnięte.
-Duża ilość wykorzystanych pomocy dydaktycznych i strojów zachęciła dzieci do aktywnego udziału w całości zajęcia.
-Zabawy były zróżnicowane, dostosowane do możliwości dzieci 3 i 4 letnich.

WNIOSKI:

-Kontynuować przyjęty kierunek pracy w grupie z zachowaniem pracy na 2 poziomach.
-Biorąc pod uwagę, iż dzieci bardzo chętnie występują w strojach wykonać część strojów wspólnie z dziećmi.
-Z uwagi na wysoki poziom opanowania pojęć matematycznych zorganizować w następnym roku konkurs matematyczny wewnątrzgrupowy.

WNIOSKI Z OBSERWACJI OSOBY OBSERWUJĄCEJ:

-W związku z dużym zainteresowaniem ilustracją ruchową piosenek z wykorzystaniem strojów i rekwizytów zwiększyć ilość inscenizacji piosenek połączonych z formami teatralnymi (słowno-muzyczne) w czasie zajęć i zabaw.
-Mając na uwadze fakt, iż dzieci chętnie współdziałają w grupie zwiększyć ilość zabaw z samodzielnym podziałem ról i zadań do wykonania.
-W związku z dużą ilością w grupie dzieci nadpobudliwych psychoruchowo kontynuować pracę nad przestrzeganiem umów dotyczących zachowania się w czasie zajęć i zabaw, wzbogacić i zmodyfikować „systemy motywacyjne”.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.