X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 28444
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Czekoladowy zawrót głowy - scenariusz zajęć

Scenariusz zajęcia koleżeńskiego w grupie 3latków „ Pszczółki”
11.06.15 godz.1100

Temat zajęć: Czekoladowy zawrót głowy

Cele zajęć:
-rozwijanie wrażeń zmysłowych( zwłaszcza węch, smak)
-doskonalenie samodzielności
-rozwijanie wszechstronnej stymulacji dzieci poprzez połączenie wrażeń ruchowych, słuchowych, wzrokowych, węchowych, smakowych i dotykowych.
-dzielenie prostych wyrazów na sylaby; liczenie sylab w zakresie dostępnym dziecku.
-poszerzenie wiadomości kulinarnych
-posługiwanie się nazwami różnego rodzaju słodyczy, czekolad
- stwarzanie miłej radosnej atmosfery podczas wspólnych zabaw

Działalność: umysłowa, ruchowa, muzyczna, działalności praktycznej(czynnościowa)
Działalność wieloobszarowa

Pomoce:
-Wiersz Doroty Gellner „ Czekoladki dla sąsiadki”
-patyczki do szaszłyków;
- miękkie owoce pokrojone w kostkę;
-roztopiona gorzka czekolada, zestaw founde do czekolady
-obrazki jednoznaczne ( słodycze);słodycze do „ czarodziejskiego worka”
- magnetofon, piosenki, tematycznie związane z zajęciem

Treści programowe:
• kształtowanie umiejętności społecznych dzieci :
porozumiewanie się z dorosłymi i dziećmi, zgodne funkcjonowanie w sytuacjach zadaniowych (1.3)
• wspomaganie rozwoju mowy (3.3)
• wspieranie dzieci w rozwijaniu czynności intelektualnych, które stosuje
w poznawaniu siebie i swojego otoczenia (4.1)
• Wdrażanie dzieci do dbałości o bezpieczeństwo własne oraz innych(6.1)
• wychowanie przez sztukę – muzyka i śpiew, pląsy i taniec (8.2)
• Wspomaganie rozwoju intelektualnego dzieci wraz z edukacją matematyczną(13.1)
• Kształtowanie gotowości do nauki czytania i pisania (14,2,3)

Czynności przygotowawcze: dzieci dzień wcześniej ustalają z panią intendentką jakie owoce miękkie mogą otrzymać na zajęcie kulinarne.


Przebieg zajęcia
1. Powitanie „ Wszyscy są witam Was.....”
Zajęcie przez dzieci miejsca zgodnie z wizytówkami.

2.Zagadka o czekoladzie
Ta tabliczka pilnie zerka,
Na każdego spod sreberka.
Może gorzka być lub mleczna,
Biała, deserowa, ale zawsze jest bajeczna.
Z orzechami lub nadzieniem
Rządzi naszym podniebieniem. ( czekolada)

3.Odegranie scenki do wiersza D. Gellner „ Czekoladki dla sąsiadki”.
Krótka rozmowa na temat tego co się wydarzyło
-Kto przyszedł do sąsiadki?
-co dziadek przyniósł sąsiadce?
-Kto jeszcze miał ochotę na czekoladki?
- W jaki sposób pies i kot dostali się do czekoladek?
-Za czyje zdrowie pierwszą czekoladkę zjadł pies? Jak myślicie dlaczego?
-Jak zareagowała sąsiadka na brak czekoladek?

4. Słodki prezent „ Czarodziejski worek ze słodyczami”
Czary mary, abrakadabra
Hokus, pokus i marokus
Wielkie czarowanie i
z naszego czerwonego worka
Tylko słodycze niech ktoś dostanie.
Chętne dzieci za pomocą dotyku rozpoznają i nazywają tylko słodycze( lizak, czekolada, dropsy, cukierek, herbatniki, batonik, ciastka –biszkopty, chrupki). Dziecko wskazuje obrazek z wyciągniętym przez siebie słodyczem, jeszcze raz nazywa i dzieli wyraz na sylaby. Liczy sylaby i bierze tyle nakrętek z tacy ile jest sylab w wyrazie np.: li-zak(2); Cze-ko-la-da(4 ) itp.

5. Zabawa ruchowa przy muzyce „ Kubek gorącej czekolady”
Dzieci tańczą w rytm muzyki, wymieniając się w tańcu kolorową filiżanką, na przerwę w muzyce muszą szybko połączyć się w pary z dzieckiem z takim samym kolorem filiżanki i usiąść przy brązowej kartce(która symbolizuje czekoladę) Wybrana przez Nla para losuje obrazek jednoznaczny jedno dziecko z pary dzieli wyraz na sylaby, drugie próbuje policzyć sylaby w danym wyrazie.( zabawę powtórzyć ¾ razy)

6. Smakujemy, próbujemy i z czekoladą eksperymentujemy- samodzielne wykonanie słodkich przysmaków. Degustacja

7. Wędrujące czekoladki - Informacja zwrotna. Dzieci siedzą na dywanie w kole, każde dziecko, które trzyma czekoladki , mówi, która zabawa podobała się, lub która się nie podobała.

Literatura:
„ Dziecięca matematyka. Książka dla rodziców i nauczycieli” E. Gruszczyk- Kolczyńska, E. Zielińska
„ Metody pedagogiki zabawy w pracy z dziećmi w wieku przedszkolnym”- R. Domań
„ Zabawy integracyjne i nie tylko” D. Niewola
Materiały własne zgromadzone podczas szkoleń, kursów i studiów licencjackich i magisterskich, długoletniej pracy


Małgorzata Olszewska
Michalina Wójcik

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.