X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 28244
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Pradawny ląd - scenariusz zajęć z edukacji plastycznej dla dzieci 4-letnich

Cel główny:
• kształtowanie wyobraźni i umiejętności twórczych
• doskonalenie sprawności ruchowej i koordynacji wzrokowo-ruchowej
• rozszerzenie zasobu słownictwa dotyczącego treści niedostępnych bezpośredniej obserwacji oraz wykorzystywanie i tworzenie okazji do pogłębiania wiedzy na temat dinozaurów oraz budzenie zainteresowania otaczającym światem, jego prehistorią.
Cele szczegółowe:
• tworzy kompozycję przestrzenną z gotowych elementów
• usprawnia małą motorykę
• wykonuje pracę plastyczną na omawiany temat
• zna popularne gatunki dinozaurów oraz etapy wykluwania się dinozaura z jajka
• naśladuje sposób poruszania się wybranych zwierząt (dinozaura) aktywnie uczestnicząc w zabawie ruchowej organizowanej przez nauczycielkę
Forma:
• zajęcia zorganizowane z całą grupą
Metody pracy:
• słowne
• oglądowe (pokaz)
• praktycznego działania
Środki dydaktyczne:
• gotowe elementy do uzupełniania kompozycji plastycznej
• szklane słoiki (zwrócenie uwagi na zachowanie ostrożności podczas pracy ze szklanym naczyniem)
• materiał przyrodniczy - muszle
• dinozaur w jajku (jako element obserwacji dydaktycznej)
• woda w plastikowych kubkach
• opaski przedstawiające dinozaury (do zabawy ruchowej)
• kolorowe szarfy-gniazda (do zabawy ruchowej)
• elementy samoprzylepne do ozdobienia słoika (liście, trawa)
• praca wykonana przez nauczycielkę, jako wzór
• odgłosy przyrody w formacie mp3 (w trakcie wykonywania pracy plastycznej, jako forma relaksacji)
• bębenek lub tamburyn(do zabawy ruchowej)
• ilustracje przedstawiające kolejne etapy wykluwania się dinozaura z jaja
• „Dzidziusie-dinusie” – tekst piosenki M. Śliwy
• „Dzidziusie-dinusie” – prezentacja multimedialna M. Komsta

Podstawa programowa: 9.2), 12.1), 14.3), 5.3)


Przebieg zajęć:

1. Powitanie dzieci przez Dino-mamę. Zapoznanie z tematem zajęć.
- Witajcie dzieci, jestem Dino-mama. Chciałabym zabrać Was
na Pradawny ląd, który zamieszkują bardzo ciekawe stworzenia. Posłuchajcie zagadki:
„Dawno temu na świecie
żyły wielkie zwierzęta.
Nikogo nie znajdziecie,
kto mógłby je pamiętać.”
-dinozaury-

• próba podzielenia wyrazu na sylaby – wyklaskiwanie

2. „Śmiejące się dinozaury” – zabawa logopedyczna z ćwiczeniami ortofonicznymi na zgłoskach: „cha”, „ho”.

Podział dzieci na dwie grupy ( pomarańczowi i niebiescy):
• grupa pomarańczowa - cha, cha, cha
• grupa niebieska - ho,ho,ho
Na sygnał nauczycielki (ukazanie arkusza A4 niebieskiego i pomarańczowego naprzemiennie), najpierw dzieci śmieją się w grupach kolejno, potem wszystkie naraz.

3. „Jajo dinozaura” – zabawa dydaktyczna przedstawiająca etapy wykluwania się dinozaura z jaja.

4. „Dzidziusie-dinusie” – słuchanie piosenki w wykonaniu Dino-mamy. Prezentacja multimedialna stanowiąca bazę do utworu muzycznego.

„Dzidziusie-dinusie”
I. Dawno, dawno temu, wcale to nie bajka
Dzidziusie-dinusie wyskoczyły z jajka/bis
Poszły świat oglądać, groźny niesłychanie
Dlatego włożyły kolce na ubranie/bis

II. Straszne z nich wyrosły gady, potworzyska
Co w baśniach nękają grody i zamczyska/bis
Co się później stało, wcale ci nie powiem
Gdy większy urośniesz, może sam się dowiesz/bis


5. „Gniazda dinozaurów” – zabawa ruchowa orientacyjno-porządkowa ćwicząca szybką reakcję na sygnał muzyczny
Nauczycielka rozkłada na dywanie szarfy (jedną mniej, niż liczba dzieci).
Dzieci naśladując ruchy dinozaurów poruszają się po sali. Na sygnał dźwiękowy nauczycielki jak najszybciej starają się zająć wolne gniazdo. Zabawę powtarzamy do chwili, gdy pozostanie jedno dziecko, przejmujące rolę Dino-mamy ( w ramach nagrody za zwycięstwo).

6. „Pradawny ląd” (terrarium z dinozaurem) - zapoznanie dzieci z formą pracy plastycznej – prezentacja kolejnych etapów jej wykonania przez nauczycielkę:
• nauczycielka eksponuje gotowe elementy oraz etapy
• łączy je i udziela słownego instruktażu
• przypomina o zasadzie bezpieczeństwa oraz zachowania ładu i porządku w miejscu pracy
• zaprasza dzieci do stolików przy których znajdują się zestawy
do wykonania pracy

7. Prezentacja i omówienie wytworów, ekspozycja prac.

8. Ewaluacja:
• dzieci próbują wypowiedzieć się na temat zajęć przeprowadzonych przez nauczycielkę poprzez zajęcie miejsc określonych kolorem niebieskim. Nauczycielka prosi dzieci, którym zajęcia się podobały o zajęcie miejsca na niebieskiej tkaninie.

9. Pożegnanie.


Opracowała: Marta Komsta

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.