X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 28106
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Eksperymenty z wodą - scenariusz zajęć dla dzieci 5-6l

SCENARIUSZ ZAJĘĆ
Grupa: 5-6 latki
Temat kompleksowy: „Wszędzie biało”
Temat zajęć: „Eksperymenty z wodą”

CELE OGÓLNE:
Przybliżenie wiedzy na temat zjawisk atmosferycznych
Udział w zabawach badawczych obrazujących różne stany skupienia wody
Poznawanie możliwości i czasu topnienia lodu w różnych sytuacjach
Nauka ustawiania się wg pokazanego wzorca rytmicznego
Rozwijanie wyobraźni podczas wymyślania „przygód kropelki”
Czerpanie radości ze wspólnej zabawy i eksperymentowania

METODY PRACY:
Słowna, oglądowa, aktywizująca

FORMY PRACY:
Z całą grupą, indywidualna

POMOCE DYDAKTYCZNE:
Wiesz Hanny Zdzitowskiej „Kropelki i sopelki”
Czajnik bezprzewodowy
Garnek z pokrywą
Lusterko
Styropianowy kubek do gorących napojów
Dzbanek z zimną wodą
Kostki lodu
Ręcznik
Plastikowe kubki
Cukier
Sól


PRZEBIEG ZAJĘĆ

Rozmowa z dziećmi na temat pory roku, pogody i samopoczucia

Wprowadzenie do tematu zajęć wierszem Hanny Zdzitowskiej
„Kropelki i sopelki”
Spłynęła z dachu kropelka,
Kropelka wody niewielka
Za pierwszą kroplą niedługo
Już widać kropelkę drugą.
Za nimi z góry już leci
Po dachu kropelka trzecia.
Dalszych kropelek nie zliczę:
Płynie ich cały strumyczek.
A mróz z tych wszystkich kropelek
Zrobił lodowy sopelek

Rozmowa na podstawie tekstu:
Co spłynęło z dachu?
Ile było kropelek?
Co się z nimi stało?
Dlaczego zmieniły się w sopelek?

„Sopelki” zabawa pobudzająco – hamująca
N – wróżka zamienia dzieci w kropelki deszczu – dzieci biegają pocałuj Sali. Na hasło N: Mróz zmieniają się w nieruchome sopelki. Dziecko które się poruszy odpada z zabawy.
Wieszam na tablicy napis „LABORATORIUM”. Informuje dzieci, że będziemy się bawić w laboratorium naukowe i wykonywać różne eksperymenty.
„Tajemnica wody”

Wybrane dzieci dostają kostki lodu. Wrzucają kostki do naczyń z ciepłą i zimną wodą oraz trzymają kostkę w ręku. Obserwują co się dzieje z kostkami lodu, które topią się najszybciej, a które wolniej i dlaczego?
„Czy woda zawsze zamarznie?”
Proponuje dzieciom przeprowadzenie doświadczenia.
Do kubków wypełnionych w 3⁄4 wodą rozpuszczamy (osobno) sól. Cukier, a trzeci pozostaje czysty. Po ich oznaczeniu wstawiamy do zamrażalki. Posypujemy kostki lodu solą, cukrem, a jedną zostawiamy czystą i obserwujemy.
W oczekiwaniu na zamarznięcie wody w kubkach proponuję dzieciom zabawę ruchową.

‘’Dokończ rytm” – zabawa z rytmami.
N. rozdaje każdemu dziecko symbol – kropelki bądź sopelka. Dzieci biegają po całej Sali N. przywiesza w widocznym miejscu wzór rytmiczny. Na sygnał N. dzieci mają ustawić się wg pokazanego wzoru rytmicznego

Sopelek, kropelka, sopelek, kropelka, sopelek, kropelka
Sopelek, kropelka, kropelka, sopelek, kropelka, kropelka


„Mali naukowcy”
N przygotowuje:
Czajnik bezprzewodowy
Garnek z pokrywką
Lusterko
Styropianowy kubek do gorących napojów
UWAGA - wszystkiego czynności związane z obsługą czajnika i nalewania gorącej wody wykonuje N, dzieci obserwują z bezpiecznej odległości. Czajnik stoi z daleka od miejsca zajęć. Dzieci siedzą w półkolu przed stolikiem. Pokazuje przygotowane przedmioty.
Proszę jedno dziecko by przyniosło kubki, w których jeszcze dziś rano był lód.
Zadaję pytania:
Co się stało z lodem?
Dlaczego lód się rozpuścił?
Co teraz mamy w kubku?
Przynoszę czajnik – dzieci wlewają do niego zimną wodę. Włączam czajnik, gdy woda się zagotuje przystawiam lusterko i pokazuję dzieciom. Następnie wrzątek z czajnika wlewam do garnka i przykrywam pokrywką, a po chwili zdejmuję ją i pokazuję dzieciom. Dzieci na początku obserwują a potem opowiadają o zmianach:
Lód się rozpuścił
Pojawiła się para wodna, gdy jest jej za dużo opadnie
Gdy będzie mróz to zamarznie
Na koniec dzieci ustalają czy takie rzeczy dzieją się w przyrodzie czy tylko w kuchni.

Krzyżówka – rozwiązywanie zagadek rysunkowych i wystawienie haseł.

„Przygody kropelki” – zabawa plastyczna
Dziecko ma za zadanie wymyślić i namalować to, co kropelka może robić, jak wyglądać, co może jej się przytrafić. Po skończonej pracy dzieci opowiadają przygodę kropelki.
Wystawa prac w szatni przedszkolnej.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.