X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 27918
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Zajęcia adaptacyjne - scenariusz

I SCENARIUSZ SPOTKAŃ ADAPTACYJNYCH
W PRZEDSZKOLU NR 24 W CHORZOWIE

Grupa wiekowa: dzieci 3-4 letnie rozpoczynające edukację przedszkolną we wrześniu w grupie "Żabki"
Prowadząca: mgr Aneta Chmiel, mgr Gabriela Klink
Data: 23.06.2014
Miejsce prowadzenia zajęć: Przedszkole nr 24 w Chorzowie
Temat spotkania: „JA W PRZEDSZKOLU"
Cele ogólne:
• Kształtowanie u dzieci odporności emocjonalnej koniecznej do racjonalnego radzenia sobie w nowych i trudnych sytuacjach, w tym także do łagodnego znoszenia stresów
i porażek;
• Rozwijanie umiejętności społecznych dzieci, które są niezbędne w poprawnych relacjach z dziećmi
i dorosłymi;
• Budowanie partnerskiej relacji pomiędzy rodzicami, a nauczycielami oparte na wzajemnym zaufaniu w celu doskonalenia umiejętności wychowawczych obu stron;
• Przygotowanie rodziców do udzielenia dziecku wsparcia i pomocy w procesie adaptacji;
• Kształtowanie poczucia przynależności do grupy.
Cele szczegółowe:
• Nawiązanie wzajemnego kontaktu pomiędzy dziećmi, rodzicami i nauczycielami;
• Zapewnienie poczucia bezpieczeństwa w poznawaniu nowego środowiska przedszkolnego poprzez obecność rodziców;
• Umożliwienie dzieciom podjęcia i przeżycia wspólnych zabaw w grupie rówieśniczej.
• Stworzenie miłej i przyjaznej atmosfery.
Metoda: wycieczka, rozmowa, pokaz, wspólna zabawa;
Formy pracy:
• Zbiorowa z całą grupą
Środki dydaktyczne:
• Wyposażenie i sprzęty znajdujące się w ogrodzie przedszkolnym;
• Zabawki zgromadzone w sali zabaw ŻABEK;
• Wizytówki z imionami dzieci

PRZEBIEG PIERWSZEGO SPOTKANIA

1. Powitanie wszystkich w ogrodzie przedszkolnym – przedstawienie nauczycielek i pracowników obsługi.
2. Spacer wokół przedszkola, oglądanie budynku, zieleni, wyposażenia w sprzęt terenu zabaw dla dzieci najmłodszych - przestrzeganie zasad nie oddalania się z wyznaczonego miejsca oraz bezpiecznego korzystania z urządzeń terenowych.
3. Przejście do szatni, gdzie rodzice zapoznają się z jej rozkładem i miejscem gdzie znajdują się szafki dzieci z grupy „Żabki” .
4. Przejście do łazienki i sali zabaw.
5. Prezentacja sali - kąciki zainteresowań.
6. Zabawa na dzień dobry „Wszyscy są...” – powtarzanie słów piosenki za żabką.
7. Zapoznanie z żabką Agatką.
Jestem żabka, mała żabka
A na imię mam Agatka
Kocham wszystkie dzieciaki
Które mają uśmiechnięte buziaki!
8. Żabka wita się z wszystkimi dziećmi po kolei podając każdemu swoją łapkę.
Dzieci otrzymują emblematy ze swoimi imionami.
9. Zabawa paluszkowa przy muzyce „Paluszki”
Do paluszka, do paluszka, paluszek, paluszek
Teraz ręce zawijamy w kłębuszek, w kłębuszek.
Sprężynują, sprężynują, paluszki, paluszki
Dotykają nosy, uszy i nasze brzuszki.

Dotykają, dotykają, kolana, kolana
Paluszkowa trwa zabawa od rana, od rana
Spacerują nam po szyi, po głowie, po głowie
Teraz grzecznie na kolanach odpoczną sobie.
10. Kolorowanie ilustracji z żabką.
11. Zabawy swobodne w sali z wykorzystaniem dostępnych zabawek, m.in. lalek, maskotek, samochodów i klocków. Rozmowy z rodzicami – udzielanie wskazówek i porad.
12. Pożegnanie piosenką „Wszystkim pięknie dziękujemy za wspólną zabawę”
13. Podziękowanie za udział w spotkaniu i zaproszenie rodziców i dzieci na następne spotkanie.

II SCENARIUSZ SPOTKAŃ ADAPTACYJNYCH
W PRZEDSZKOLU NR 24 W CHORZOWIE

Grupa wiekowa: dzieci 3-4 letnie rozpoczynające edukację przedszkolną we wrześniu w grupie "Żabki".
Prowadząca: mgr Aneta Chmiel, mgr Gabriela Klink
Data: 24. 06. 2014 r.
Miejsce prowadzenia zajęć: Przedszkole nr 24 w Chorzowie
Temat spotkania: „BAWIMY SIĘ RAZEM"
Cele ogólne:
• Wspomaganie dziecka w przystosowaniu do warunków
przedszkolnych poprzez umożliwienie mu poznania nowego
otoczenia;
• Budowanie partnerskiej relacji pomiędzy rodzicami, a nauczycielami
oparte na wzajemnym zaufaniu w celu doskonalenia umiejętności
wychowawczych obu stron;
• Przygotowanie rodziców do udzielenia dziecku wsparcia i pomocy
w procesie adaptacji;
• Kształtowanie poczucia przynależności do grupy.
Cele szczegółowe:
• Umożliwienie dzieciom podjęcia i przeżycia wspólnych zabaw
w grupie rówieśniczej;
• Integracja uczestników spotkań poprzez wspólną zabawę;
• Stworzenie miłej i przyjaznej atmosfery;
• Utrwalenie imion kolegów podczas zabawy;
• Nawiązanie serdecznego kontaktu pomiędzy nauczycielkami,
dziećmi i rodzicami;
• Utrwalanie poczucia bezpieczeństwa w poznawaniu nowego
środowiska poprzez obecność rodziców
Metoda:
• Rozmowa;
• Pokaz;
• Wspólna zabawa.
Formy pracy:
• Zbiorowa z całą grupą
Środki dydaktyczne:
• Zabawki zgromadzone w sali zabaw „Żabek”;
• Nagrania CD;

PRZEBIEG DRUGIEGO SPOTKANIA

1. „Żabka Agatka" wita dzieci i rodziców w sali żabek.
2. Żabka wywołuje dzieci i prosi o podejście i przywitanie się (podanie ręki, przybicie „piątki”, pomachanie). Dzieci otrzymują emblematy z imionami.
3. Zabawa na dzień dobry „Wszyscy są ...” – powtarzanie słów piosenki za żabką
4. Zabawa paluszkowa przy muzyce „Paluszki” – przygotowanie paluszków do pracy.
5. „Żabka” – przeliczanie elementów potrzebnych do ułożenia puzzli, układanie puzzli, naklejanie gotowych elementów na kartkę; praca pod dyktando nauczyciela;
6. Zabawy samorzutne dzieci w kącikach zainteresowań – zwrócenie uwagi na odkładanie zabawek na swoje miejsce. Indywidualne rozmowy z rodzicami na temat zainteresowań dziecka oraz samopoczucia w grupie rówieśniczej.
7. „Wszystkim pięknie dziękujemy za wspólną zabawę” - zakończenie z piosenką.

III SCENARIUSZ SPOTKAŃ ADAPTACYJNYCH
W PRZEDSZKOLU NR 24 W CHORZOWIE

Grupa wiekowa: dzieci 3 letnie rozpoczynające edukację przedszkolną we wrześniu w grupie "Żabki"
Prowadząca: mgr Aneta Chmiel, mgr Gabriela Klink
Data: 27.06.2012
Miejsce prowadzenia zajęć: Przedszkole nr 24 w Chorzowie
Temat spotkania: „W PRZEDSZKOLU JEST WESOŁO"
Cele ogólne:
• Wspomaganie dziecka w przystosowaniu do warunków
przedszkolnych poprzez umożliwienie mu poznania nowego
otoczenia;
• Budowanie partnerskiej relacji pomiędzy rodzicami, a nauczycielami
oparte na wzajemnym zaufaniu w celu doskonalenia umiejętności
wychowawczych obu stron;
• Przygotowanie rodziców do udzielenia dziecku wsparcia i pomocy
w procesie adaptacji;
• Kształtowanie poczucia przynależności do grupy.
Cele szczegółowe:
• Nawiązanie wzajemnego kontaktu pomiędzy dziećmi, rodzicami
i nauczycielami;
• Zapewnienie poczucia bezpieczeństwa w poznawaniu nowego
środowiska przedszkolnego poprzez obecność rodziców;
• Umożliwienie dzieciom podjęcia i przeżycia wspólnych zabaw
w grupie rówieśniczej.
• Stworzenie miłej i przyjaznej atmosfery;
• Utrwalenie imion kolegów podczas zabawy.
Metoda:
• Rozmowa;
• Pokaz;
• Wspólna zabawa.
Formy pracy:
• Zbiorowa z całą grupą
Środki dydaktyczne:
• Balony, elementy do naklejania na balon
• Zabawki zgromadzone w sali zabaw „Żabek”;
• Nagrania CD;

PRZEBIEG TRZECIEGO SPOTKANIA

1. „Żabka Agatka" wita dzieci i rodziców w sali żabek.
2. Żabka wywołuje dzieci i prosi o podejście i przywitanie się (podanie ręki, „piątka”, całusek). Dzieci otrzymują emblematy z imionami.
3. Zabawa na dzień dobry „Wszyscy są ...” – powtarzanie słów piosenki za żabką
4. Słuchanie opowiadania "Przygody Języczka Wędrowniczka" połączone z ćwiczeniami narządów artykulacyjnych.
5. „Każdy ma swoją żabkę” – tworzenie żabki
z baloników zgodnie z instrukcją podaną przez nauczyciela. Nadmuchiwanie balonika, naklejanie gotowych elementów na balon tak aby powstała głowa żabki.
6. Zabawy samorzutne dzieci w kącikach zainteresowań – zwrócenie uwagi na odkładanie zabawek na swoje miejsce.
7. „Balonik" - zabawa słowno - ruchowa
8. „Wszystkim pięknie dziękujemy za wspólną zabawę” – zabawa ruchowa do piosenki, próby samodzielnego śpiewania - pożegnanie .

IV SCENARIUSZ SPOTKAŃ ADAPTACYJNYCH
W PRZEDSZKOLU NR 24 W CHORZOWIE

Grupa wiekowa: dzieci 3 – 4 letnie rozpoczynające edukację przedszkolną we wrześniu w grupie "Żabki".
Prowadząca: mgr Aneta Chmiel, mgr Gabriela Klink
Data: 26. 06. 2014 r
Miejsce prowadzenia zajęć: Przedszkole nr 24 w Chorzowie
Temat spotkania: „ W PRZEDSZKOLU JEST WESOŁO"
Cele ogólne:
• Wspomaganie dziecka w przystosowaniu do warunków
przedszkolnych poprzez umożliwienie mu poznania nowego
otoczenia;
• Budowanie partnerskiej relacji pomiędzy rodzicami, a nauczycielami
oparte na wzajemnym zaufaniu w celu doskonalenia umiejętności
wychowawczych obu stron;
• Przygotowanie rodziców do udzielenia dziecku wsparcia i pomocy w
procesie adaptacji;
• Kształtowanie poczucia przynależności do grupy.
Cele szczegółowe:
• Umożliwienie dzieciom podjęcia i przeżycia wspólnych zabaw
w grupie rówieśniczej;
• Integracja uczestników spotkań poprzez wspólną zabawę;
• Bliższa integracja uczestników spotkań poprzez wspólną zabawę;
• Utrwalenie imion kolegów podczas zabawy;
• Nawiązanie serdecznego kontaktu pomiędzy nauczycielkami,
dziećmi i rodzicami;
• Utrwalanie poczucia bezpieczeństwa w poznawaniu nowego
środowiska poprzez obecność rodziców;
• Nawiązanie komunikacji niewerbalnej;
• Zapewnienie dziecku poczucia bezpieczeństwa.
Metoda:
• Rozmowa;
• Pokaz;
• Wspólna zabawa.
Formy pracy:
• Zbiorowa z całą grupą
Środki dydaktyczne:
• Zabawki zgromadzone w sali zabaw Żabek;
• Nagrania CD;
• Żaba z masy solnej, farba zielona, pędzle

PRZEBIEG CZWARTEGO SPOTKANIA

1. „Żabka Agatka" wita dzieci i rodziców w sali żabek.
2. Żabka wywołuje dzieci i prosi o podejście i przywitanie się (podanie ręki, „piątka”, całusek). Dzieci otrzymują emblematy z imionami.
3. Zabawa na dzień dobry „Wszyscy są ...” – powtarzanie słów piosenki za żabką.
4. Słuchanie opowiadania "O żabkach w czerwonych czapkach"
H. Bechlerowej. Rzomowa na temat opowiadania.
5. „Każdy żabka jest zielona” – malowanie głowy żabki zieloną farbą zgodnie z instrukcją podaną przez nauczyciela.
6. „Paluszki” – zabawa z piosenką.
7. Zabawy samorzutne dzieci w kącikach zainteresowań – zwrócenie uwagi na odkładanie zabawek na swoje miejsce.
8. „Balonik" - zabawa słowno - ruchowa
9. „Wszystkim pięknie dziękujemy za wspólną zabawę” – zabawa ruchowa do piosenki, próby samodzielnego śpiewania - pożegnanie .

V SCENARIUSZ SPOTKAŃ ADAPTACYJNYCH
W PRZEDSZKOLU NR 24 W CHORZOWIE

Grupa wiekowa: dzieci 3 letnie rozpoczynające edukację przedszkolną we wrześniu w grupie "Żabki".
Prowadząca: mgr Aneta Chmiel, mgr Gabriela Klink
Data: 27. 06. 2014 r
Miejsce prowadzenia zajęć: Przedszkole nr 24 w Chorzowie
Temat spotkania: „MAM NOWYCH KOLEGÓW "
Cele ogólne:
• Wspomaganie dziecka w przystosowaniu do warunków
przedszkolnych poprzez umożliwienie mu poznania nowego
otoczenia;
• Budowanie partnerskiej relacji pomiędzy rodzicami, a nauczycielami
oparte na wzajemnym zaufaniu w celu doskonalenia umiejętności
wychowawczych obu stron;
• Przygotowanie rodziców do udzielenia dziecku wsparcia i pomocy
w procesie adaptacji;
• Kształtowanie poczucia przynależności do grupy.
Cele szczegółowe:
• Umożliwienie dzieciom podjęcia i przeżycia wspólnych zabaw
w grupie rówieśniczej;
• Integracja uczestników spotkań poprzez wspólną zabawę;
• Bliższa integracja uczestników spotkań poprzez wspólną zabawę;
• Utrwalenie imion kolegów podczas zabawy;
• Nawiązanie serdecznego kontaktu pomiędzy nauczycielkami,
dziećmi i rodzicami;
• Utrwalanie poczucia bezpieczeństwa w poznawaniu nowego
środowiska poprzez obecność rodziców;
• Nawiązanie komunikacji niewerbalnej;
• Zapewnienie dziecku poczucia bezpieczeństwa.
Metoda:
• Rozmowa;
• Pokaz;
• Wspólna zabawa.
Formy pracy:
• Zbiorowa z całą grupą
Środki dydaktyczne:
• Zabawki zgromadzone w sali zabaw żabek;
• Nagrania CD;
• Chusta Klanzy

PRZEBIEG PIĄTEGO SPOTKANIA

1. Przywitanie dzieci i rodziców w dużej sali. Wręczenie emblematów z imionami dzieci.
2. Zabawa na dzień dobry „Wszyscy są...” – próby wspólnego śpiewania.
3. Zabawa paluszkowa: „Paluszki” – rozgrzanie paluszków przed zabawą
4. Wspólne zabawy z chustą KLANZY.
• Zabawa „Fale na morzu” – poruszanie chustą zgodnie
z poleceniem nauczyciela – lekko, mocno, bardzo mocno (burza)
• „Balonik” – chowanie się pod chustą na hasło podane przez nauczyciela;
• „Taniec żabki” – nauczycielka kładzie na chuście żabkę Agatkę, zadaniem dzieci jest poruszanie chustą tak, aby żabka skakała do góry ale nie spadła z chusty;
5. Przejście do sali zabaw - przypomnienie rozkładu pomieszczenia oraz znajdujących się w niej zabawek.
6. Swobodne zabawy w sali z wykorzystaniem dostępnych zabawek;
7. „Balonik" - zabawa słowno - ruchowa.
8. Wręczenie dzieciom pamiątkowych upominków – podziękowanie za wspólną zabawę;
9. Podziękowanie za udział w spotkaniach i zaproszenie rodziców i dzieci we wrześniu - udzielanie porad i wskazówek rodzicom.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.