X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 27750
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Polska mój kraj - Symbole narodowe. Scenariusz zajęć w grupie sześciolatków

Konspekt zajęć w grupie sześciolatków
Nauczyciel prowadzący – Anna Borkowska
Hasło tematyczne tygodnia- Moja Ojczyzna
Czas trwania – ok. 45 minut
Temat – Polska mój kraj – Symbole narodowe
Cel główny:
Kształtowanie świadomości narodowej.
Cele operacyjne:
Dziecko:
• wie czym są symbole narodowe i potrafi je wymienić
• rozpoznaje i potrafi zaśpiewać pierwszą zwrotkę hymnu
• potrafi zachować postawę patriotyczną w trakcie hymnu
• umie powiedzieć w jakich sytuacjach śpiewany jest hymn
• odpowiada na pytania nauczyciela na temat wysłuchanego wiersza
• zapamiętuje słowa wiersza
• rozpoznaje flagę i godło Polski
• potrafi rysować po śladzie
• potrafi wykonać flagę Polski, zna jej barwy
Metody:
• słowna - rozmowa
• oglądowa - pokaz
• praktycznego działania
Formy:
• indywidualna
• zbiorowa
Pomoce i środki dydaktyczne:
• magneton
• płyta z hymnem Polski
• flaga i godło
• karty pracy
• kredki
• kolorowe kartki
• białe słomki


Przebieg zajęć: -
Powitanie:
1. Iskierka powitania- dzieci wraz z nauczycielem stoją w kręgu trzymając się za ręce, zabawę rozpoczyna nauczyciel słowami:
„Iskierkę powitania puszczam w krąg,
niech wróci do moich rąk”.
Następnie lekko ściska dłoń dziecka stojącego obok, uściśnięte dziecko mówi np. jestem Ola, witam wszystkich i dalej przekazuje uścisk następnej osobie itd.
Część właściwa:
1. Słuchanie hymnu Polski przy zachowaniu odpowiedniej postawy.
2. Rozmowa na temat hymnu, nastroju jaki mu towarzyszy oraz sytuacji, w których jest śpiewany.
3. Próba odśpiewania hymnu z zachowaniem postawy patriotycznej
4. Wysłuchanie wiersza Czesława Janczarskiego pt. „Barwy ojczyste”

Powiewa flaga,
gdy wiatr się zerwie.
A na tej fladze
biel jest i czerwień.
Czerwień – to miłość,
biel – serce czyste...
Piękne są nasze
barwy ojczyste.

5. Nauczyciel zadaje pytania do wiersza:
• O czym jest wiersz?
• Jakie kolory występują we fladze Polski?
• Co oznaczają kolory?
6. Zapoznanie z flagą Polski – Nauczyciel pokazuje dzieciom flagę oraz zadaje pytania:
• Jak ułożone są kolory na fladze?
• Z czym kojarzy wam się biel i czerwień?
7. Praca techniczna – wykonanie flagi poprzez sklejenie dwóch kolorowych karteczek (czerwonej i białej) oraz naklejenie na słomkę
8. Zapoznanie dzieci z godłem Polski na podstawie „Legendy o Lechu, Czechu i Rusie”
9. Wykonanie pracy plastycznej. Obrysowanie konturów orła i wypełnienie białą kredką pastelową.
10. Wywieszenie prac dzieci.
Podsumowanie zajęć- wymienienie symboli narodowych
Podziękowanie dzieciom za udział w zajęciach.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.