X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 27746
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Woda to nasz skarb - scenariusz dnia wody

SCENARIUSZ DNIA WODY
ROK SZKOLNY 2014/2015

Data: 22 marca 2015 r.

Temat: "Woda to nasz skarb"

Cele ogólnne:
-Rozwijanie zainteresowań przyrodniczych poprzez wykonywanie doświadczeń z wodą;
-Wyeksponowanie koloru niebieskiego jako manifestacja wobec zanieczyszczania oraz marnotrawstwa wód pitnych;
-Uświadomienie skutków marnotrawstwa wody pitnej, wdrażanie do prawidłowego korzystania z wody pitnej.

Cele operacyjne (dziecko):

- wyciągają logiczne wnioski z przeprowadzonych doświadczeń,
- potrafi określić właściwości wody,
- potrafi ułożyć we właściwej kolejności ilustracje obiegu wody;
- chętnie uczestniczy w zabawach z innymi dziećmi.

Metody: Podająca, problemowa, praktyczna, aktywizująca, twórcza.

Formy: zbiorowa, zespołowa, indywidualna.

Pomoce dydaktyczne: naczynia o różnych kształtach, czajnik bezprzewodowy, lusterko, sól, cukier, kasza, mąka, 4 słoiki, utwór H. Bechlerowej „Jedna srebrna kropelka”, ilustracje do opowiadania, płyta z odgłosami wody, płyta z piosenkami, woda o różnych smakach, statki z papieru, szklanki, słomki do napojów, chmurki, zagadka,

PROPONOWANE ZABAWY :

Powitanie wszystkich na spotkaniu z okazji DNIA WODY. Dzieci ubrane są na niebiesko, na głowach mają opaski z kropelką- są małymi kroplami wody.

1. Zagadka słowna

Zwykle się rozlewa, leje,
czasem jak kamień twardnieje.
Bez niej trawy usychają,
a zwierzęta umierają. /woda/

2. Zabawa ruchowa „ Pogoda” 
Dz. maszerują po sali w rytm muzyki. Na przerwę nauczyciel podnosi kartonik ze słońcem /dzieci wnoszą ręce i nimi machają/, chmurka deszczowa /dzieci wykonują wyprost i skłon symulując padanie deszczu/, wiatr /dzieci energicznie machają rękami na boki/.

3. Zabawa matematyczna „Chmurki”- segregacja sylwet wg. Kolejności od najmniejszej do największej – obok narysowanie kropki do przeliczania, po odwróceniu sylwet chmurek wychodzi wyraz do odczytania – woda.

4. "Co to jest woda?" - Dz. podają cech fizyczne , właściwości wody wykorzystując technikę twórczego myślenia: odnoszą się do wszystkich zmysłów-wzrok, słuch, smak, węch, dotyk.
- mokra,zimna, bezbarwna, przeźroczysta, bez smaku, nie można złapać jej w ręce bo leci między palcami...

4. Zabawy badawcze
- Jaki kształt ma woda – n-ka wlewa wodę do naczyń o różnym kształcie. Dz. określają kształt naczyń- okrągłe, prostokątne, duże, małe, średnie, wąskie, szerokie.
WODA PRZYBIERA KSZTAŁT NACZYNIA, W KTÓRYM SIĘ ZNAJDUJE, BO 
JEST CZIECZĄ.
-Zabawy z lodem – dzieci oglądają naczynie z kawałkami lodu, dotykają lód, określają właściwości( przeźroczysty, zimny, nie ma zapachu...) Następnie obserwują zjawisko topnienia lodu kiedy jest ciepło, temperatura dodatnia) i udzielają odpowiedzi na pytanie „ co to jest lód?”( zamarznięta woda). Można zamrozić sok w silikonowych formemkach na lód – rozpoznawać smaki soków;
- Obserwacja parowania wody- dzieci obserwują gotowanie wody w czajniku. Nazywają biały obłok wydobywający się z czajnika (para wodna , woda paruje w wysokiej temperaturze)
- Skraplanie się pary wodnej- Przykładamy lusterko nad gotującą się wodę , para skrapla się , powstaje woda.
- Rozpuszczalność ciał w wodzie- do wody wsypujemy sól, cukier, mąkę, kaszę, proszek, piasek. Mieszamy, obserwujemy, co dzieje się z woda. Wyciągamy wnioski.

5. Zabawy z chustą animacyjną
a. "Duża burza – mała burza"
Uczestnicy zabawy stoją w kole trzymając za uchwyty chusty. Wachlują chustą wywołując dużą burzę- mocne potrząsanie, lub małą - delikatnie wachlują chustą.

b. Rybak i rybki
Uczestnicy trzymają chustę za brzegi. Prowadzący wybiera cztery osoby, które przyjmują role rybaka i rybek. Rybak wchodzi na chustę i stara się złapać pływające w wodzie ( biegające pod chustą) rybki. Bawiący się falują chustą, utrudniając w ten sposób zadanie rybakowi.

c. Sztorm
Na chustę wrzucamy lekkie przedmioty . Podczas falowania nic nie może spaść z chusty.

6. Opowieść ruchowa „ Kropelki wody”-
Dzieci wcielają się w kropelki wody i zachowują się wg opowiadania nauczycielki:
Jesteś kropelką wody , leżysz na płatku kwiatka. Wygrzewasz się na słońcu, nagle czujesz, że jesteś lekka i unosisz się wysoko, wysoko, spotykasz inne kropelki, jesteście obłoczkiem, chmurka, jest was coraz więcej, płyniecie po niebie. Nagle robi się coraz chłodniej i spadasz w dół jako deszczyk, tańczysz w kałuży, w jeziorze, odbijasz się o parasole ludzi.

7. Słuchanie odgłosów przyrody (płynący potok, deszcz, wiatr, burza itp).

8. Słuchanie opowiadania „ Jedna srebrna kropelka” ilustrowanego obrazkami.

H. Bechlerowa - Jedna srebrna kropla
 
Płynął sobie strumyk, nad strumykiem schylała się wierzba, rosły kwiaty. A na jednym żółtym płatku jaskra leżała srebrna, błyszczące kropla. Na pewno została tu po wczorajszym deszczu, ale tego sama nie pamiętała. Patrzyła srebrnym okiem w niebo, widziała jaskółki i motyle, słyszała jak strumyk dzwoni po kamykach. Wydawało jej się to bardzo przyjemne.
- jak dobrze musi być jaskółkom tam w górze! I motylom co mogą fruwać z kwiatka na kwiatek. Chciałabym być motylem. Nie! Chciałabym dzwonić i pluskać jak strumyk!
Powiedziała to tak głośno, że usłyszała ją wierzba.


Wierzba była stara i pamiętała wszystkie wiosny jakie ubierały ją w zielone liście, i wszystkie zimy, które targały jej włosy. I znała wszystkie melodie strumyka i piosenki letnich deszczy. Poruszyła liśćmi i zaszumiała:
- będziesz tam gdzie fruwają jaskółki, i fruwać będziesz jak motyle, i zadzwonisz jak strumyk po kamykach. Będziesz blisko i daleko, zobaczysz to, o czym ci się nigdy nie śniło. – Zobaczę...; szepnęła kropelka i poczuła, jak mocno grzeje słonko, i jak ona sama zmienia w coś lekkiego i przejrzystego i wędruje w górę. Była teraz wysoko; w puszystym obłoku ; widziała z bliska jaskółki fruwające pod niebem.
- Prawdę mówiła wierzba; szepnęła mała srebrna kropelka. Przestraszyła się kiedy wiatr przywiał ciemne chmury. Chmury zabrały biały, puszysty obłok, zamruczały groźnie, zaświeciły błyskawicą. Lunął deszcz. Kropelka poczuła, że leci w dół, że spada, spada prosto do strumyka. Płynęła teraz z wesolutkim pluskiem, mijała w biegu mokre trawy i kwiaty, skakała po kamykach. Znowu przypomniała sobie starą wierzbę.
- Prawdę mówiła- zadzwoniła mała kropelka, przeskakując różowy kamyk- ale dokąd zawędruję razem ze strumykiem?
- Do rzeki, do morza! - odpowiedział czyjś głos blisko na łące. To bociek, który znał i rzeki i morze, bo zwiedził świat.
I strumyk wpadł do rzeki. Kropelka płynęła teraz szeroko rozlaną wodą, aż pewnego dnia zobaczyła mewy i statki.
- Może - szepnęła - To właśnie jest to, o czym mi się nigdy nie śniło, o czym mówiła stara wierzba.
Kropelka kołysała się teraz na falach, biegła szybko, w srebrnej pianie, wyrzucała muszelki na piasek, wpadała do małych jezior, które dzieci kopały w piasku.
W pogodny dzień patrzyła w niebo, w białe chmurki srebrne od słońca. Marzyła, żeby znowu wędrować. I nie wiadomo kiedy, w gorący dzień - płynęła znowu w lekkim obłoczku. Wiatr pędził go, jak żagiel na morzu, i obłok płynął nad lasami, nad polami i miastem. Mała srebrna kropelka zmęczyła się wreszcie tą wędrówką.
- Albo płynę po niebie, albo z deszczem wędruję na ziemię i znowu słońce zmienia mnie w chmurkę. Chciała o tym opowiedzieć jaskółkom, ale jaskółek już nie było. I wiatr dmuchał zimnym oddechem, a z drzew spadały liście. Kropelka płynęła teraz w zimnej, czarnej chmurze tak niepodobnej do białego puszystego obłoczka. Zobaczyła w dole błyszczącą wstążkę wody.
- Strumyk pod wierzbą! - ucieszyła się - ach gdybym znowu mogła spaść z deszczem i pluskać i skakać po kamykach!
I nagle poczuła, że leci, ale dziwnie cicho - bez deszczowego szumu i plusku. Była biała i lekka. Ucieszyła się.
- Fruwam! Więc chyba jestem motylem! I nie tylko ja. Ach, jak nas dożo! Prawdę powiedziała stara wierzba.
A stara wierzba potrząsnęła gałązkami, na których nie było już liści. Zaszeleściła:
- Jesteś teraz śnieżynką, ale...
- Ale co? - zapytała śnieżynka.
Jesteś i tak kropelką wody- powiedziała wierzba.
Śnieżynka nie mogła tego zrozumieć.
- przecież nie pluskam już, tylko fruwam i tańczę tak cicho, że mnie nie słyszysz.
Ale gałązki wierzby otaczał już biały puch, chciało jej się spać, więc szepnęła tylko:
- Zobaczysz sama. Niech tylko zaświeci słońce.
 
9. Omówienie obiegu wody w przyrodzie.
Pod wpływem ciepła słonecznego powierzchnia mórz i oceanów nieustannie paruje. Woda zmienia stan skupienia i masy pary wodnej mieszają się z powietrzem.Przy dostatecznie dużej wilgotności powietrza następuje skraplanie pary wodnej do postaci małych kropelek, które grupują się w widoczne skupienia - chmury.W wyniku ochładzania na niewielkich wysokościach powietrza zawierającego parę wodną powstają mgły. Chmury, niesione wiatrem przemieszczają się nad powierzchnią lądów mórz i oceanów. W określonych warunkach drobniutkie kropelki łączą się ze sobą w większe krople i opadają na ziemię jako deszcz, śnieg lub grad.Ziemia wchłania opady atmosferyczne i gromadzi je w postaci wód gruntowych. W niektórych miejscach wody gruntowe wydostają się na powierzchnię i tak powstają źródła. Z nich biorą początek strumyki, te z kolei łączą się ze sobą w większe strumienie i rzeki, które wpadają do morza lub oceanu. W ten sposób zamyka się obieg wody w przyrodzie. Proces zaczyna się od nowa.
10„ Rzeka”zabawa ruchowa z el. skoku
Nauczyciel układa woreczki lub /butelki/szarfy w linni na dywanie. Dzieci ustawiają się w rzędzie i próbują przeskoczyć z jednej strony na drugą.

11. "Płynie woda" zabawa ruchowa
Dzieci stoją w rzędzie w lekkim rozkroku. Zadaniem dzieci jest przekazywać sobie woreczek/piłeczkę niebieską jako kropelkę nad głową a następnie między nogami.
12. Degustacja wody gazowanej, niegazowanej, słodzonej, smakowej. Picie przez słomkę. Określanie smaku.

12. Malowanie palcami lub gąbką z użyciem farby sylwet kropelek wody/chmurek.
Można dzieci podzielić żeby każdy dostał inny element tworzący obrazek obiegu wody /np. Jedna osoba rysuje słońce, pare osób chmuryki, pare osób korpelki, jena jezioro, parę osób drzewa itd/

13. "Jestem ekologiczny" zabawa dydaktyczna
Segregowanie obrazków na te które pomagają oszczędzać wodę-sa ekologiczne i na te które marnują zużycie wody-nieekologiczne. Przeliczanie elementów w powstałych zbiorach.

14. Zabawa matematyczna „Kropelki” – liczenie i ustalanie- ile jest razem.Wracamy do naszych Nauczyciel rozdaje dz. koperty z kropelkami. (Dzieci przeliczają wszystkie kropelki a następnie stosując się do poleceń nauczycielki dokładają do podanej ilości określoną liczbę kropli i obliczają sumę).
15.Zabawa matematyczna „Słuchamy ile kropli wpadło do pudełka”.
Nauczycielka wrzuca do pudełka kilka orzechów (po kolei, żeby było słychać stuknięcia podczas wpadania).
-Ile wrzuciłam?
-Dorzucę jeszcze.....ile? – dzieci patrzą i jednocześnie słuchają.
-Ile jest kropli w pudełku? (sprawdzanie, czy właściwie dzieci odpowiedziały).
To samo zadanie, ale dzieci zamykają oczy.
-Ile wrzuciłam najpierw?.... Ile potem?...... To ile jest razem?....... – sprawdzanie.
Scenariusz zabaw badawczych pt. „ Niebieski Dzień w naszym Przedszkolu”

Cele główne:
stworzenie warunków do doświadczeń i zabaw badawczych,
wyeksponowanie koloru niebieskiego jako manifestacja wobec zanieczyszczania oraz marnotrawstwa wód pitnych,
uświadomienie skutków marnotrawstwa wody pitnej, wdrażanie do prawidłowego korzystania z wody pitnej.

Cele operacyjne, dziecko:
rozpoznaje i nazywa kolor niebieski,
wie do czego człowiekowi potrzebna jest woda,
wie w jaki sposób tworzą się (powstają) chmury,
wie jakie kolory powstają z połączenia niebieskiego z żółtym i czerwonym,
potrafi rozpoznać przedmiot tylko po dotyku,
integruje się z innymi dziećmi z przedszkola, współpracuje w zespole,
potrafi zagrać melodię na wypełnionych wodą naczyniach,
wie jakie przedmioty unoszą się na wodzie, a które toną.

Metody: samodzielnego dochodzenia do wiedzy, pantomima, aktywizująca, rozmowa, problemowa, zadań stawianych do wykonania, indywidualna, zespołowa.
Pomoce: niebieskie balony, bibuła, brystol do dekoracji, duże niebieskie pudło z przedmiotami: książka o wodnych zwierzętach, piłka gumowa, szczoteczka do zębów, ręcznik, gąbka, maska do pływania pod wodą, chmurki dla każdego dziecka, miski i przedmioty pływające i niepływające, puzzle do składania, naczynia z wodą i pałeczki do wydobywania dźwięku, rozwodniona farba w szklankach do mieszania kolorów,  utwór Klanzy „Deszczyk”.


Przebieg:
W tym dniu dzieci przychodzą do przedszkola w niebieskich ubrankach.
Przywitanie dzieci, rozmowa na temat wyjątkowości dzisiejszego dni
„Witam was niebiesko” – zabawa integracyjna.
Wszystkie dzieci stoją w kółeczku  i  kolejno począwszy od nauczycielki przedstawiają się słowami: Witam Was niebiesko, jestem (podają swoje imię) i mam niebieskie (podają nazwę swojej garderoby w kolorze niebieskim).
„Skarby niebieskiej skrzyni” – zabawa dydaktyczna
Dzieci wkładają do skrzyni rękę i po dotyku rozpoznają przedmiot który się tam znajduje.
„Chmurki do pary” – zabawa ruchowa rozwijająca reakcję na hasło.
Dzieci słuchają zagadki, której rozwiązaniem jest - chmura. Nauczycielka wyjaśnia dzieciom w jaki sposób powstają chmury. Dzieci otrzymują obrazki przedstawiające różne chmury: deszczowe, burzowe, śniegowe, błękitne. Dzieci wypowiadają się na temat wyglądu poszczególnych chmurek. Na hasło: chmurki do pary, dzieci odszukują swojej pary.
„Do czego potrzebna nam woda?” – pantomima
Chętne dziecko bez słów próbuje pokazać do czego człowiekowi potrzebna jest woda, a pozostałe dzieci odgadują: do picia, mycia, prania, podlewania, pływania, kąpania.
„Co tonie, a co pływa?” – zabawa badawcza.
Dzieci prowadzą samodzielne doświadczenia wkładając do wody różne przedmioty: drewniany korek, szpilkę, papier, piłeczkę gumową, pieniążek, ptasie piórko, ołówek, mazak, napompowany balonik. Następnie wyciągają wnioski z przeprowadzonego doświadczenia zaznaczając na tablicy przedmioty które toną i które pływają.
„Niebieskie podchody” – szukanie niebieskich przedmiotów w przedszkolu, rozwiązywanie „wodnych” zagadek.
„Co powstaje z niebieskiego?” – zabawa badawcza.
Dzieci mieszają ze sobą różne barwy i odkrywają jak powstają niektóre kolory.
„Niebieski królewski” – układanie puzzli w zespołach.
Nauczycielka dzieci dzieli na 3 grupy wiekowe, każda z nich otrzymuje do ułożenia puzzle przedstawiające niebieski przedmiot: flaga Unii europejskiej, smerfy, niezapominajka, znaki informacyjne. Rozmowa na temat niebieskiego koloru w życiu codziennym, podkreślenie jego ważności i przydatności.
„Wodna muzyka” – wydobywanie dźwięków z różnych naczyń napełnionych wodą.
„Taniec kropelek deszczu” – swobodna interpretacja utworu „Deszczyk” z
repertuaru Klanzy.
12.Prezentacja wiersza o oszczędzaniu wody. Rozmowa na temat konieczności prawidłowego gospodarowania zasobami wody w życiu codziennym przez każdego z nas. Rozdanie dzieciom Kalendarzy Zużycia Wody, wyjaśnienie sposobów prowadzenia kalendarzy na grupach. Podziękowanie dzieciom za aktywny udział, wręczenie niebieskich serduszek uczestnikom zabaw.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.