X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 27299
Przesłano:
Dział: Gimnazjum

Dostrzegamy impresjonizm w tekstach kultury - scenariusz zajęć

mgr Aniela Hołodniak Gimnazjum nr 3 we Wrocławiu

Scenariusz lekcji języka polskiego w trzeciej klasie gimnazjum

Czas realizacji: 90 minut
TEMAT: Dostrzegamy impresjonizm w tekstach kultury.

CELE LEKCJI:
1. Wprowadzenie definicji impresjonizmu jako kierunku w literaturze i sztuce
2. Utrwalenie terminów symbol oraz sonet
3. Zapamiętanie przez uczniów nazwisk wybitnych impresjonistów (Monet, Manet, Cezanne, Renoir, Pissarro)
4. Doskonalenie umiejętności interpretacji obrazów impresjonistów oraz analizy tekstów poetyckich
5. Doskonalenie technik referowania i notowania
6. Kształtowanie doznań estetycznych poprzez obcowanie z tekstami kultury

METODY: praca z tekstem, heureza, metoda podająca, zajęć praktycznych

ŚRODKI: ksero tekstu J. Kasprowicza pt. Krzak dzikiej róży, reprodukcje obrazów o tematyce tatrzańskiej, seria Wielcy Malarze cz. 2, 4, 5, 7, 9, Encyklopedia PWN, A. Hutnikiewicz Młoda Polska.

FORMA: nauczanie zbiorowe, praca w zespołach


PRZEBIEG LEKCJI:

1. Po zapisaniu tematu lekcji dwukrotne-ciche i głośne odczytanie przez uczniów otrzymanych tekstów utworu J. Kasprowicza Krzak dzikiej róży .
2. Wypisanie z wierszy symbolicznych elementów górskiej przyrody i objaśnianie przez uczniów poszczególnych symboli (skały, stawy, dzika róża, trawy, turnie, głazy, granity, limba, las, mgła, burza )
3. Wypisanie pojawiających się w utworach barw, kolorów, odcieni, kształtów ( pawiookie, pąsowe, szare, bujne, śliskie, niebieski, świetlisty, bladobłękitny, srebrny ).
4. Na podstawie omawianych tekstów wyciągnięcie wniosku jakie góry opisuje poeta. Prezentacja albumów o tematyce tatrzańskiej, porównywanie opisu poetyckiego z ilustracjami.
5. Próba określenia gatunku poetyckiego omawianego tekstu. Utrwalenie wiadomości o budowie sonetu.
6. Określenie czasu powstania Sonetów Kasprowicza, ogólne przybliżenie estetycznych założeń epoki Młodej Polski.
7. Prezentacja uczniowskich referatów poświęconych impresjonizmowi i przedstawicielom tego nurtu artystycznego. Samodzielne przygotowanie notatki przez uczniów.
8. Wywieszenie na tablicy reprodukcji obrazów Moneta, poszukiwanie związków pomiędzy impresjonizmem w malarstwie i literaturze.
9. Podsumowanie efektów malarskości i muzyczności w Sonetach Kasprowicza. Przepisanie odpowiednich fragmentów wierszy.
10. Podział klasy na pięć zespołów. Każda grupa analizuje wskazany obraz impresjonistyczny ( temat, kompozycja, ruch, kolor, światło ):
GRUPA 1. Camille Pissarro Pejzaż z Chaponval
GRUPA 2. Edouard Manet Koncert w ogrodzie Tuileries
GRUPA 3. August Renoir Droga pnąca się wśród traw
GRUPA 4. Claude Monet Impresja. Wschód słońca
GRUPA 5. Claude Monet Maki

Reprezentanci grup przedstawiają efekty pracy poszczególnych zespołów.
Zapisanie wniosków ogólnych dotyczących zagadnień analizowanych przez grupy.

ZADANIE DOMOWE: Nadaj tytuły każdej zwrotce wybranego sonetu J. Kasprowicza.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.