X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 27198
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Kalendarz pogody. Scenariusz zajęć

Scenariusz zajęć w grupie „ Skrzaty” ( 3 i 4 latka)
Data: 14.11.2014 rok
Prowadzący: Agnieszka Mentel
Temat zajęć: Kalendarz pogody.

Cele ogólne:
- „ Kalendarz pogody” -zapoznanie się z wyglądem planszy i jej przeznaczeniem,
- poszerzenie wiadomości na temat zjawisk atmosferycznych i pogody,
- uczymy się odczytywać prognozę pogody i dopasowywać odpowiedni znaczek.
Cele szczegółowe:
- rozwijanie wyobraźni oraz aktywności własnej poprzez czynne uczestniczenie w zajęciach,
- utrwalenie wiadomości na temat pogody,
- rozwijanie umiejętności obserwacji pogody,
- ubiera się stosownie do pogody z pomocą drugiej osoby.
Metody:
Czynna- zadań stawianych dziecku,
Słowna- rozmowa, pogadanka,
Oglądowa- pokaz.
Formy pracy: Indywidualna, grupowa.
Środki dydaktyczne: Parasol, krople deszczu, Chusta animacyjna, peleryna, płaszcz przeciwdeszczowy, adidasy , kapcie, okulary przeciwsłoneczne, kalosze, kapelusz słomkowy, włóczka, materiał, muzyka Cd „ Parasole” ,wiersz „ Gimnastyka dni tygodnia” I. Dziubak, kontur odzieży.


Przebieg zajęć:
1.Dzieci siedzą na dywanie. Wchodzi Jesienna Wróżka ( nauczycielka), z rozłożonym parasolem , z ponurą miną. Dzieci odgadują: dlaczego jest taka smutna? Wróżka zadaje pytanie: co można robić aby się nie nudzić?
2.Na nudę proponuję zabawę. Dzieci stoją w kole i trzymają się za ręce . Na słowa nauczycielki:
- „ witamy wielkoludy” – stają na palcach i podnoszą wysoko ręce;
- „ witam krasnale”- opuszczają ręce i kucają;
- „ witam te osoby, które mają uśmiechnięte buzie”- machają dłońmi;
- „ witam tych, którzy mają więcej niż 3 latka” – robią krok do przodu.
3. Zabawa dydaktyczna „ Kalendarz pogody” – zapoznajemy się z wyglądem planszy i jej przeznaczeniem , próbujemy samodzielnie opowiadać na czym polega uzupełnienie kalendarza – rozwijanie twórczego myślenia
4. Grupa stoi w kręgu , trzymając chustę animacyjną . Na hasło: pada deszcz- dzieci chowają się pod chustą ale nie puszczają rąk. Na hasło: świeci słońce – dzieci wachlują się, machając w górę i w dół . Powtórzenie zabawy kilka razy.
5.Na dywanie rozłożone są przedmioty : parasolka, peleryna, płaszcz przeciwdeszczowy, adidasy, kapcie, okulary przeciwsłoneczne, kalosze i kapelusz słomkowy. Dzieci wybierają przedmioty, które przydadzą się na deszcz.
6.Zabawa dydaktyczna słońce, chmury i deszcz – poznajemy symbole znaków synoptycznych i ich przeznaczenie – wzbogacenie słownictwa, rozumiemy symbole graficzne, uczymy się odczytywać prognozę pogody i dopasowywać odpowiedni znaczek.
7. Zabawa muzyczno- ruchowa „ Pod parasolem” . Nauczycielka wędruje pomiędzy dziećmi, dotyka i zaprasza pod parasol wymieniając kolejno imię dziecka . Spacer pod parasole przy piosence „Parasole”.
8.W Sali na podłodze leżą krople deszczu. Zadaniem dzieci jest je pozbierać i wrzucić do parasola . Dzieci poruszają się w rytm muzyki.
9.Zabawa ruchowa na podstawie wierszyka „ Gimnastyka dni tygodnia” I. Dziubak.
10. Praca plastyczna. Dzieci otrzymują kontur odzieży ( sweter, spodnie). Zadaniem dzieci jest ozdobienie konturu odzieży kawałkami materiału lub włóczką.
11. Zakończenie zajęć- podziękowanie za wspólną zabawę.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.