X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 26965
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Warszawa - stolica Polski. Scenariusz zajęć dla 5,6-latków

Scenariusz zajęć prowadzonych w grupie dzieci 5, 6-letnich

Prowadzący: mgr Anna Smęda
Data: 30.04.2014
t. kompleksowy: KTO TY JESTEŚ?
t. dnia: WARSZAWA- STOLICA POLSKI

CELE GŁÓWNE:
- Zapoznanie z baśniowym wątkiem powstania nazwy Warszawy, herbem i jej wybranymi zabytkami;
- Rozwijanie zainteresowań pięknem naszego kraju;
- Rozwijanie umiejętności skupienia uwagi;
- Kształtowanie gotowości do nauki czytania

CELE OPERACYJNE: (dziecko....)
- rozwiązuje zagadki
- próbuje czytać proste sylaby
- układa wyraz z sylab
- uważnie słucha opowiadania i wypowiada się na temat jego treści formułując poprawne wypowiedzi pod względem gramatycznym;
- wie skąd wzięła się nazwa stolicy Polski
- bawi się przy muzyce
- dopasowuje figury według kształtu
- pokazuje na mapie Warszawę, Wisłę, Morze Bałtyckie i góry Tatry;
- dobiera podpis do obrazka
- rozumie znaczenie pojęcia „stolica”;
- zna wygląd herbu miasta Warszawa i niektóre jego zabytki;
- szybko reaguje na określony sygnał;
- potrafi współpracować w grupie

METODY:
• Czynne- kierowanie działalnością dziecka, zadań stawianych do wykonania.
• Słowne- rozmowa, wypowiedzi, objaśnienie i instrukcje .
• Percepcyjne - obserwacji, pokazu.
FORMY:
• Indywidualna
• Grupowa
• Zbiorowa

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
zagadki, schemat krzyżówki i hasła napisane sylabami, ilustracje do legendy, mapa Polski, napisy globalne TATRY, WISŁA, WARSZAWA, BAŁTYK, ilustracje przedstawiające różne miejsca w Warszawie i jej zabytki , pocięta ilustracja przedstawiająca herb Warszawy, kartoniki z cyframi w czterech kolorach, kartoniki z napisami „TAK”, „NIE” dla każdego dziecka,


PRZEBIEG ZAJĘCIA:

1. Wprowadzenie dzieci w tematykę zajęcia- rozwiązanie krzyżówki. Dzieci odgadują hasła prezentowane przez naucycielkę, a następnie układają napisy z sylab na schemacie krzyżówki.

2. Wyjaśnienie hasła STOLICA, nazwanie stolicy Polski, podanie tematu i celu zajęć /stolica– pojęcie oznaczające miasto, w którym znajdują się najważniejsze urzędy państwowe będące siedzibą władz/.

3. „Wars i Sawa” - opowiadanie nauczycielki na podstawie legendy H. Łochockiej i ilustracji.

4. Rozmowa z dziećmi na temat legendy o Warsie i Sawie.
- kto prowadził gospodę w wiosce nad Wisłą?
- kto odwiedzał gospodę?
- kogo wypatrywali wszyscy w Wiśle?
- z kim bawiła się Syrenka?
- dlaczego wybrały się do morza?
- jak przywitało je morze?
- dlaczego Syrenka płakała?
- kto pomógł Syrence?
- co wymyśliły morskie panny?
- co zrobił król Bałtyk?
- co powiedział Syrence o rybce?
- co podarował król Syrence?
- z czego powstały miecz i tarcza?
- do czego były potrzebna Syrence tarcza i miecz?
- Jak nazywa się miasto, które znajduje się w miejscu, gdzie mieszkali Wars i Sawa?

5. Zabawa ruchowa do piosenki „Jedzie pociąg z daleka”.

6. Zapoznanie z herbem Warszawy. Układanie ilustracji herbu, omówienie jego wyglądu.

7. „Mapa Polski” – wskazywanie na mapie fizycznej Polski: Warszawy, Wisły, gór, morza; podpisanie tych miejsc globalnymi napisami: Tatry, Wisła, Warszawa, Bałtyk.

8. „Wycieczka po Warszawie”- zabawa ruchowa połączona z poznawaniem zabytków Warszawy na ilustracjach.
Dzieci ustawiają się w tramwaje, którymi będą podróżować po Warszawie. Najpierw muszą obliczyć nr tramwaju przez dodanie dwóch cyfr, następnie tramwaj rusza, na sygnał zatrzymuje się przy przystanku oznaczonym odpowiednią figurą. Pod nią ukryta jest ilustracja jednego z zabytków Warszawy, o którym nauczycielka opowiada: Łazienki Królewskie (Pałac na Wyspie), Syrenka Warszawska na tle mostu Świętokrzyskiego, Zamek Królewski, Pałac Kultury i Nauki, Kolumna Króla Zygmunta III Wazy na Placu Zamkowym, kamieniczki na Starówce Warszawskiej.

8. „Prawda czy fałsz?” – podsumowanie zajęcia
N: Rozdaje dzieciom kartoniki z napisami „TAK” i „NIE” i zadaje pytania: (m.in.)
• Czy Warszawa leży nad rzeką Odrą?
• Czy Warszawa jest małym miasteczkiem?
• Czy przez Warszawę przepływa Wisła?
• Czy herbem Warszawy jest złota rybka?
• Czy syrenka Warszawska trzyma w dłoniach tarczę i miecz?
• Czy zamek w Warszawie nazywa się Wawel?
• Czy Warszawa jest stolicą Polski?

DZ: Odpowiadają na pytania podnosząc tabliczki do góry.

Hasła do krzyżówki:
Co to za przestrzeń między Ziemią, Księżycem
planetami oraz między gwiazdami?
/kosmos/

Zimne, słodkie i pachnące,
jemy latem w dni gorące./lody/

We mnie, w tobie, w każdym z nas.
Puka równo – raz po raz. /serce?

Ma ściany, podłogi,
okna i drzwi, /dom/

Kolorowa kula,
trzeba ją nadmuchać,
by przez całe lato
turlać ją i rzucać. /piłka/

Jest kolorowa
Pełna kresek i plam
Bez wychodzenia z domu
zobaczysz na niej cały świat /mapa/

Cieszy się dziecko, mama i tato,
że w końcu przyszło gorące ... /lato/

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.