X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 26964
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Legenda o choince - przygotowujemy się do świąt Bożego Narodzenia. Konspekt zajęć otwartych

Temat: „Legenda o choince” – przygotowujemy się do Świąt Bożego Narodzenia
Uczestnicy: dzieci 5, 6 – letnie.
Termin: 16.12.2013
Cele ogólne: Cel główny:
- Wspomaganie rozwoju intelektualnego dzieci wraz z edukacja matematyczną (13.0)
- Kształtowanie gotowości do nauki czytania i pisania (14.0)
- prowokowanie pytań umożliwiających poznanie tradycji narodowych,
Cele szczegółowe:
Dziecko:
- liczy obiekty (13/1)
- umie wyznacza wynik dodawania (13.2)
- posługuje się liczebnikami porządkowymi (13. 3)
- interesuje się czytaniem i pisaniem: jest gotowe do nauki czytania i pisania (14.4)
- układa krótkie zdania, dzieli zdania na wyrazy, dzieli wyrazy na sylaby, wyodrębnia głoski w słowach o prostej budowie fonetycznej (14.6)
- dysponuje sprawnością rąk oraz koordynacją wzrokowo – ruchową potrzebną do rysowania, wycinania i nauki pisania(14.3)
- grupuje obiekty w sensowny sposób (klasyfikuje) i formułuje uogólnienia to do siebie pasuje , te obiekty są podobne a te inne (4.2)
- stara się łączyć przyczynę ze skutkiem i próbuje przewidywać co się może wydarzyć (4.3)
- przestrzega reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej (1.2)
Środki dydaktyczne:
- magnetofon, płyty CD, kasety, ilustracje z ozdobami świątecznymi, kolorowe choinki, choinki dla każdego dziecka bombki, pocięta karta w kopercie z imieniem dla każdego dziecka, gipsowe aniołki, bibuła, kulki styropianowe, stożki choinek.
Forma pracy:
Grupowa i indywidualna.
Rodzaj aktywności:
Słowna, praktycznych działań, ruchowa.


Przebieg zajęć:
1. Powitanie zebranych rodziców, poproszenie rodziców o wypełnienie kartek z życzeniem „Co chciałbym dostać pod choinkę”.
2. Nawiązanie do zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia i zachęcenie do wysłuchania legendy o choince.
3. Wysłuchanie legendy o choince na podstawie bajki z serii „Złote bajki” próba odpowiedzi na pytania:
- Kto urodził się w Betlejem?
- Jaki prezent miały dla Jezusa zwierzęta leśne?
- Kto wyruszył do Betlejem z prezentem?
- Jakie niedźwiadek miał przygody w czasie drogi?
- Czy dotarł do Betlejem i czy przekazał prezent?
4. Rozmowa kierowana na temat „Co możemy zawiesić na choince”(nawiązanie do dawnych czasów) co oznaczały poszczególne ozdoby (prezentowanie starych ozdób)

5. „Spacer z choinkami”- zabawa ruchowa
- spacer z choinkami po sali w rytm muzyki połączony z wymiana kolorowych choinek
- na przerwę w muzyce dzieci szukają pary(dwie takie same choinki. Kto jest bez pary musi wykonać zadanie podskoczyć trzy razy na jednej nodze, itp.

6. „Zapachy i smaki Bożego Narodzenia”
- rozpoznawanie węchem i smakiem ukrytych w pojemnikach różnych zapachów i smaków związanych z Bożym Narodzeniem ( pomarańcza, cytryna, wanilia, świerk, goździk, cynamon, aromat migdałowy, przyprawa do piernika, rodzynki skórka pomarańczowa.)
7. „Fabryka ozdób świątecznych”
- wesoła zabawa do muzyki. Dzieci otrzymują zawieszki na szyje: na której jest aniołek, choinka i gwiazdka, spacerują i tańczą po sali na przerwę w muzyce dzieci reagują na dźwięk instrumentu.
Grzechotka – kręcą się gwiazdeczki,
Bębenek – spacerują choinki
Dzwoneczki – aniołki robią na dywanie aniołka tak jakby były na śniegu.
8. „Choinka” – ćwiczenia w liczeniu dostosowanym do możliwości dzieci.
Każde dziecko otrzymuje choinkę i bombki. Wykonuje polecenie nauczyciela - ustawia na choince pod dyktando: - Połóż na choince dwie bombki, dodaj jedną bombkę, policz ile masz?, teraz dodaj jeszcze dwie bombki policz ile masz teraz? A teraz dwie się zbiły i zabierz je z choinki ile zostało?
9. Praca z rodzicami „Składanie widokówki w całość” praca z rodzicami każde dziecko otrzymuje kopertę z imieniem o następnie składa razem z rodzicem kartkę pocięta na części.
10. Zabawy plastyczne - praca z rodzicami Wspólne wykonywanie bombek i ozdób na choinkę.

11. Zakończenie zajęć ,podziękowanie za wspólną prace rozdanie mandarynek dla dzieci i kartek z życzeniami dla rodziców.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.