X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 26757
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Wiosna tuż, tuż... - scenariusz zajęcia z zakresu kształtowania postaw prozdrowotnych

Grupa wiekowa: 4 i 5– latki

Tematyka kompleksowa: Wiosna tuż, tuż...

Temat zajęcia: „Dbamy o zdrowie na przedwiośniu”- gra podłogowa, utrwalanie wiadomości na temat zasad dbania o zdrowie, przestrzeganie ustalonych reguł, sprawne liczenie do 4, umiejętne wygrywanie i przegrywanie.

Cele ogólne:
• Kształtowanie postaw prozdrowotnych .
• Wdrażanie do przestrzegania ustalonych reguł.

Cele operacyjne:
Dziecko:
• Wypowiada się na temat aktualnej pory roku.
• Przestrzega reguł gry.
• Sprawnie liczy w zakresie 4.
• Zna zasady zdrowego odżywiania.
• Wie jak należy dbać o higienę.
• Rozumie znaczenie sporu dla zdrowia.
• Wie jak dostosować ubiór do pogody.
• Zna nr alarmowe policji, pogotowia i straży pożarnej.
• Potrafi śpiewać piosenkę „Witaminki”

Metody:
• Czynne: kierowanie działalnością dziecka, zadań stawianych do wykonania;
• Słowne: rozmowa, objaśnienia;
• Oglądowe: obserwacji i pokazu;

Formy pracy:
• Zajęcie z całą grupą- gra podłogowa.

Pomoce dydaktyczne:
• Kartonowe prostokąty A4 do ułożenia trasy gry na dywanie (30 szt: 20 szarych i 10 kolorowych)
• Kostka z oczkami od 1 do 4
• Szarfy żółte i czerwone.
• 5 kopert w kolorach pól gry , w każdej 4 zadania do wykonania do wylosowania
• 3 czapki (grupa, cienka, z daszkiem), 3 szczotki ( do zębów, do paznokci, do włosów), ilustracja dentysty, samochodów specjalnych
• Medal dla każdego dziecka
• CD z piosenką „Witaminki”, odtwarzacz płyt.


Przebieg zajęcia:

1. Dzieci podzielone na dwie grupy, siedzą po przeciwnych stronach dywanu, na którym ułożona została trasa gry z kartonowych prostokątów A4.
2. Nauczycielka krótko rozmawia z dziećmi o aktualnej porze roku, o tym co jest ważne żeby nie chorować (odżywianie, ruch, higiena, właściwy ubiór, zachowanie zasad bezpieczeństwa)
3. Nauczycielka wyjaśnia dzieciom, że na dywanie została ułożona gra planszowa, w której pionkami będą same dzieci. Oznacza dzieci szarfami , jedna drużyna otrzymuje szarfy w kolorze żółtym, druga w kolorze czerwonym.
4. Nauczycielka ustala z dziećmi umiejscowienie startu i mety oraz wyjaśnia ,że gra będzie dotyczyła znajomości przez dzieci zasad zachowania zdrowia na przedwiośniu.
5. Zapoznaje dzieci z regułami gry : z każdej grupy zostanie wybrane jedno dziecko-pionek, które będzie podskokami poruszało się po kolejnych polach wg ilości oczek wyrzuconych na kostce przez reprezentanta swojej drużyny. Kiedy zatrzyma się na kolorowym polu, wybrane dziecko z drużyny losuje zadanie z koperty w kolorze pola na którym stoi pionek. Losujące dziecko lub cała drużyna wykonuje zadanie.Za poprawne wykonanie zadania pionek skacze 1 pole do przodu, za błędne –drużyna przeciwna zyskuje dodatkowy rzut. Wygrywa drużyna ,której pionek pierwszy dotrze do mety.
6. W 5 kopertach przymocowanych do tablicy nauczycielka ma przygotowane poniższe zadania; dziecko losuje jeden pasek z zapisanym zadaniem, nauczycielka odczytuje polecenie.
1) Zielona-sport to zdrowie(zadania dla całej drużyny)
• Stań na prawej nodze, a przeciwnicy liczą do 4
• Stań na lewej nodze, a przeciwnicy liczą do 4
• Zrób 7 przysiadów, a przeciwnicy mówią nazwy dni tygodnia.
• Podskocz 5 razy na jednej nodze (przeciwnicy liczą do 5)
2) Różowa- prawidłowe odżywianie.(odpowiada losujące dziecko, lub ktoś z drużyny)
• Wymień nazwy 4 witamin.
• Wymień nazwy 3 warzyw.
• Wymień nazwy 3 owoców.
• Dlaczego powinniśmy pić mleko?
3) Fioletowa- higiena .(odpowiada losujące dziecko, lub ktoś z drużyny)
• Do czego służą te szczotki?(do zębów, do paznokci, do włosów)-nauczycielka wyjmuje szczotki z kuferka.
• Kiedy musimy pamiętać o myciu rąk?
• Jak się nazywa ten lekarz, kiedy do niego idziemy?(nauczycielka pokazuje obrazek stomatologa)
• O czym powinniśmy pamiętać, kiedy kichamy lub kaszlemy?
4) Niebieska –właściwe ubieranie.(odpowiada losujące dziecko, lub ktoś z drużyny)
• Którą z tych czapek założysz zimą, którą wiosną, którą latem? –nauczycielka wyjmuje z kuferka czapkę uszatkę, cienką czapkę dzianinową, czapkę z daszkiem.
• Wymień 3 rzeczy, których potrzebujesz wychodząc z domu w czasie deszczu.
• Wymień 3 rzeczy, które chronią przed słońcem.
• Co to znaczy „Ubranie na cebulkę”

5) Pomarańczowa- bezpieczeństwo.(odpowiada losujące dziecko, lub ktoś z drużyny)
• Podaj nr telefonów pojazdów specjalnych (nauczycielka wyjmuje planszę z pojazdami, na której nr telefonów są zakryte, dziecko podaje nr, nauczycielka odkrywa nr-wszyscy sprawdzają poprawność)
• Co trzeba podać, gdy wzywamy pogotowie (dziecko podaje swój adres)?
• Gdzie nie wolno grać w piłkę?
• Na jakim świetle przechodzimy przez ulicę?

7.Drużyna , która zwycięży zostaje nagrodzona brawami przez drużynę przeciwną i jako pierwsza otrzymuje medal „Zdrowego przedszkolaka”, drużyna ,która ma II miejsce również otrzymuje brawa od drużyny przeciwnej i medal.
8.Wszyscy śpiewają piosenkę „Witaminki dla chłopczyka i dziewczynki”

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.