X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 26756
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Układanie historyjki obrazkowej na podstawie wiersza H.Zdzitowieckiej "Powrót bocianów"

CELE OGÓLNE:
. rozwijanie uwagi i spostrzegawczości,
. wzbogacanie zasobu słownictwa,
. poznanie wyglądu bociana,
. poznanie zjawiska przylotu ptaków,
. doskonalenie percepcji słuchowej,
. rozwijanie myślenia przyczynowo – skutkowego,
. doskonalenie sprawności aparatu artykulacyjnego poprzez ćwiczenia
. ortofoniczne.

CELE OPERACYJNE
Dziecko:
. zna charakterystyczne cechy budowy ptaków,
. wie, jak wygląda bocian,
. umie odpowiadać na pytania dotyczące treści wiersza,
. umie poruszać się po sali w luźnej gromadce i po obwodzie koła,
. potrafi ułożyć prawidłowo historyjkę obrazkową złożoną z 3 obrazków,
. potrafi prawidłowo reagować na umówiony sygnał,
. umie naśladować głosem dźwięki wydawane przez bociana i żaby.

ŚRODKI WSPOMAGAJĄCE DZIAŁANIA
Wiersz H.Zdzitowieckiej Powrót bocianów z poz. St. Szuchowej, H.Zdzitowieckiej ,,Od wiosny do wiosny”,s.20, 3 sylwety zwierząt, obrazek przedstawiający bociana, 3 obrazki do wiersza, żabki (wykonane metodą origami), duża obręcz,


PRZEBIEG:
1. Integracja grupy:
Nauczyciel recytuje wierszyk: -,,Iskierkę przyjaźni puszczam w krąg i niech radosna wróci do mych rąk.”
Dzieci stoją w kole trzymając się za ręce i przekazują uścisk dalejpo kolei, aż wróci do nauczycielki.

2. Wypowiedzi dzieci na temat ,,Jak wyglądają ptaki?” zakończone omówieniem wyglądu bociana.
a)Nauczyciel pokazuje trzy sylwety zwierząt, zadając pytania pomocnicze:
-Przyjrzyjcie się dokładnie obrazkowi, są tu 3 sylwety zwierząt, spróbujcie odpowiedzieć na moje pytania:
-Która sylweta przedstawia ptaka?
- Po czym poznaliście?
Dzieci wymieniają cechy charakterystyczne budowy ptaków ; skrzydła, dziób, pióra, nogi zakończone pazurami.

b) Nauczyciel pyta czy dzieci domyślają się, co to za ptak? Jeśli tak, pyta po czym poznały? Zadaje pytania dotyczące wyglądu bociana i stopniowo odsłania sylwetę odkrywając obrazek bociana.
-Jaki dziób ma bocian?
-Jakie nogi ma bocian?
-Jaką szyję ma bocian?
-Jakiego koloru są pióra bociana?

3.Zabawa skoczna ,,Leci bocian” wg. H.Trawińskiej.
Żabki skaczą po łące ( przy dźwiękach tamburynu), na znak( głośne uderzenie w tamburyno) i słowa ,,Bocian idzie!”- wskakują do stawu (wyznaczone na dywanie miejsce).

4.Słuchanie wiersza H. Zdzitowieckiej ,,Powrót bocianów”.
Przyleciały z daleka,
krążyły nad łąką.
Zobaczyły je dzieci,
gdy rankiem wzeszło słonko.

Zobaczyły je dzieci,
powitały radośnie:
- Witajcie nam bociany,
powiadajcie o wiośnie.

Przeleciały nad wioską,
krążyły powoli,
aż przysiadły na gnieździe,
na wysokiej topoli.

Przysiadły na topoli
stare gniazdo poznały
dzieciom na powitanie
o wiośnie klekotały.

5.Rozmowa na temat wiersza:
-Skąd przyleciały bociany?
-Gdzie najpierw latały?
-Kto je witał?
-Gdzie usiadły i dlaczego?
-Kiedy przylatują do nas bociany?

6.Układanie historyjki obrazkowej.
Nauczyciel umieszcza na tablicy 3 obrazki i prosi, aby dzieci ułożyły je według kolejności zdarzeń usłyszanego wiersza. Co było najpierw, potem i na końcu?
Dzieci układają wspólnie historyjkę obrazkową złożoną z 3 obrazków.

7.Zabawa inscenizowana przy wspólnie śpiewanej piosence ,,Bociek" (muz. M. Kaczurbina, sł. autor nieznany).

8.Ćwiczenia ortofoniczne: naśladowanie głosu bociana i żab; cicho i głośno (kle,kle,kle, kum,kum,kum).

9.Zakończenie zajęć -,,Żabia niespodzianka” (pudełko z żabkami wykonanymi metodą origami).
Nauczyciel dziękuje dzieciom za wspólną zabawę i pokazuje pudełko z niespodzianką. Dzieci próbują odgadnąć jego zawartość, a potem razem bawią się żabkami.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.