X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 26508
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Jesteśmy dżentelmenami - jesteśmy super Chłopakami! Scenariusz z okazji Dnia Chłopaka

SCENARIUSZ UROCZYSTOŚCI Z OKAZJI DNIA CHŁOPAKA

Grupa IV
Prowadząca: Dorota Matysiak
Data: 30.09.2014r.
Temat: Jesteśmy dżentelmenami - jesteśmy super Chłopakami!

Realizacja podstawy programowej wychowania przedszkolnego:
Obszar 1.
Kształtowanie umiejętności społecznych dzieci: porozumiewanie się z dorosłymi i dziećmi, zgodne funkcjonowanie w zabawie i sytuacjach zadaniowych.
1/2 Dz. przestrzega reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej
( stara się współdziałać w zabawach )
Obszar 5.
Wychowanie zdrowotne i kształtowanie sprawności ruchowej dzieci.
5/4 Dz. uczestniczy w zajęciach ruchowych, w zabawach i grach w ogrodzie przedszkolnym, w parku, na boisku, w sali gimnastycznej.
Obszar 8.
Wychowanie przez sztukę – muzyka i śpiew, pląsy i taniec.
8/1 Dz. śpiewa piosenki z dziecięcego repertuaru oraz; łatwe piosenki ludowe; chętnie uczestniczy w zbiorowym śpiewie, w tańcach i muzykowaniu.
Obszar 13.
Wspomaganie rozwoju intelektualnego dzieci wraz z edukacją matematyczną.
13/1 Dz. liczy obiekty i rozróżnia błędne liczenie od poprawnego;
Cele ogólne:
- aktywne włączenie się dzieci do zabawy,
- prezentowanie własnych umiejętności
- uwzględnienie w programie uroczystości indywidualnych predyspozycji dzieci z jednoczesnym uwzględnieniem zasad życia społecznego,
- umożliwienie dzieciom przeżywania pozytywnych efektów działań w kontaktach z rówieśnikami

Cele szczegółowe:
- dziecko chętnie bierze udział w konkursach i zabawie,
- próbuje podejmować role,
- czuje się bezpiecznie,
- potrafi myśleć kreatywnie
- dziecko potrafi zaprezentować własne umiejętności np. wokalne .

Metody:
- metody słowne: rozmowy, zagadki, objaśnienia i instrukcje
- metody percepcyjne: obserwacja i pokaz
- metody czynne: kierowanie własną działalnością dziecka, zadania stawiane dziecku (klasyfikowanie kulek)
- aktywizujące (przeżywanie) burza mózgów, Pedagogika Zabawy

Formy;
praca z cała grupą, grupowo, indywidualnie
Zabawa: integracyjna, ruchowa, muzyczna, zagadki rysunkowe, taniec.

Pomoce:
Płyty CD z nagraniami piosenek dziecięcych, tekst wiersza, znaczki z buźkami, sztućce, sok z cytryny w kubeczkach, ciasteczka, upominki krawaciki, ilustracje, kolorowe kartki z napisami TAK, NIE, gazety, różdżka, laurki


Przebieg uroczystości:
1. Zabawa na powitanie „Wszyscy są witam was” (Pedagogika Zabawy)
2. Rozmowa na temat Dnia Chłopaka – wyjaśnienie sensu i celów zajęć, odczytanie wiersza.
Dzień chłopaka /P. Okrój/
Chłopak? Tak, znasz go.
To taki ktoś,
Kto ci czasami robi na złość.
I obojętnie co by się zdarzyło,
Wszystko byś zrobiła, żeby go nie było.
Lecz uwierzyć w to trudno, bez niego byłoby nudno.
Nikt by nie chował ci piórnika,
Ciągnąć cię za włosy nie byłoby komu,
Nikt by ci nie kładł kwiatka pod drzwiami
I sama wracałabyś do domu.
Więc zrób wyjątek dzisiaj,
Wyjdź ze swej złości mroku,
Uśmiechnij się chociaż raz
I bądź miła jeden dzień w roku.

3. Burza mózgów - wypowiedzi dziewczynek „Jaki powinien być uprzejmy chłopak” (sympatyczny, życzliwy, grzeczny, używać magiczne słowa „proszę, dziękuje, przepraszam).
4. Zabawa „Golimy brody” - wybieramy po jednym chłopcu i koleżance z grupy – dziewczynki mają za zadanie ogolić brodę koledze używając drewnianych patyczków.
5.QUIZ dla chłopców „Wiem jak się zachować”.
- Zadanie1. „Tak czy nie”- wybór dwóch chłopców z grup, którzy mają za zadanie wybrać ilustracje z prawidłowym „zachowaniem się przy stole” i uzasadnić wybór” – ocena buźki wesołe i smutne.
- Zadanie 2. „Siadamy do stołu”- nauczycielka wybiera dwóch chłopców chętnych z grupy, którzy mają za zadanie powiedzieć: „Jakie czynności wykonują przed jedzeniem”
- Zadanie3. „Zagadkownica”- rozpoznawanie i nazywanie sztućców po dotyku oraz z jakimi innymi naczyniami je wykorzystujemy (łyżka- talerz głęboki, łyżeczka- kubek, nóż i widelec- talerz płytki).
- Zadanie 4. „Tak- Nie”, pytania dla chłopców:
* Można przezywać kolegów i koleżanki- Tak- Nie
* Gdy chcesz powiedzieć coś na zajęciu, podnieś rękę- Tak-Nie
* Można pluć do talerza - Tak-Nie.
* Znajomym osobom należy mówić „dzień dobry”- Tak- Nie.
* Gdy jemy kanapkę, należy mlaskać- Tak-Nie.
* Gdy, ktoś jest smutny trzeba go pocieszyć -Tak-Nie.

6. „Zadanie na cierpliwość” – zbieranie małych kulek rozsypanych na dywanie, segregowanie wg wielkości i koloru. Przeliczanie kulek, wskazanie pojemnika z największą zawartością kulek i z najmniejszą.

7. ,,Próba wiedzy” - zadaniem każdego chłopca jest poprawienie błędu w tytule bajki
Słoń Trąbaliński (Trąbalski)
Złoty kapturek (czerwony)
Królowa z zapałkami (dziewczynka)
Słoń w butach (kot)
Kubuś uszatek (Puchatek)
Małe Kaczątko (brzydkie)
Jaś i Karolcia ( Małgosia)
Śpiąca staruszka (królewna)
Wróżka Śniegu (Królowa)

8. Ceremonia przyjęcia do: „KLUBU NIEZWYKLE UPRZEJMYCH CHŁOPAKÓW - DŻENTELMENÓW”
Nauczycielka zamienia się we wróżkę, bierze różdżkę i prosi chłopaków na środek sali w celu odpowiedzi na pytania z „Testu – niedokończonych zdań (odpowiadają wszyscy).
Test:
- Kiedyś potrącił Andrzej Tomasza, ale powiedział zaraz ... (przepraszam).
- Kiedy Markowi książkę dał wujek, Marek powiedział grzecznie...(dziękuje).
- Ala o zeszyt prosiła Zosię, Zosia podając rzekła jej...(proszę).
9. Zjedzenie przez chłopców „Ciasteczek życzliwości” (mają one magiczne właściwości- jeżeli zje je chłopak, niegodny wstąpienia do KLUBU, wówczas urosną mu ośle uszy. Wszyscy wzajemnie się obserwują.

10.Wypicie „Eliksiru uśmiechu”- (sok z cytryny) z radosną minką, wręczenie chłopcom „kolorowych krawacików” jako symbolu przystąpienia do klubu.
11. ,,Taniec na gazecie” – dzieci dobierają się w pary (chłopiec - dziewczynka), tańczą w rytm muzyki na gazecie. Na sygnał nauczycielki składają gazetę na pół.
12. Rozdanie laurek wykonanych przez dziewczynki, wspólna fotografia.
13. Ewaluacja święta przez dzieci- kolorowanie na kartkach – buźki wesołej, gdy zajęcia się podobały a smutnej gdy nie.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.